Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 10/2019

 ZvHC_10_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 1

Kňazovického plaketa už aj v Hlohovci

Kňazovického plaketa už aj v Hlohovci


odovzdávanie plakety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    Najvyšším ocenením mnohonásobných darcov krvi už nie je Diamantová plaketa profesora MUDr. Jana Janského, ale Medaila profesora MUDr. Jána Kňazovického. Udeľovať sa bude ženám za 80 a mužom za 100 odberov. Slovenský Červený kríž sa ju rozhodol odovzdávať na základe určitého tlaku, ale aj motivácie darcov krvi, ktorí keď dostali diamantovú plaketu, nemali už ďalšie vyššie uznanie.
    Medaila je pamiatkou na významného košického chirurga a priekopníka krvnej transfúzie na Slovensku.
    Dobrovoľní darcovia dostávajú už pri prvom odbere odznak so symbolickou kvapkou krvi rubínovej farby. Po 10. darovaní získavajú bez rozdielu pohlavia nárok na bronzovú plaketu Jana Janského, po 20. ma striebornú. Zlatú Janského plaketu môžu dostať ženy po 30. a muži po 40. odbere.
    Medzi Hlohovčanmi je veľa darcov krvi a aj nositeľov plakiet. Tých tohtoročných pozval primátor mesta PhDr. Ján Dlhopolček ,aby im aj on poďakoval malým darčekom a zápisom do pamätnej knihy za šľachetnosť a to na malej slávnosti usporiadanej MsÚ v refektári Vlastivedného múzea.
    Ocenení primátorom mesta za získanie Striebornej Jánskeho plakety boli: Pavol Bartoň, Helena Jurigová, Miroslav Konečný, Stanislav Bartek, Miroslav Hlavna, Eduard Löffler, Milan Nemec, Mgr. Andrea Pavlíková, Daša Strapková, Mário Svíčka, Štefan Ščipák, Dana Urbanová, Ivan Štoder . Za získanie zlatej Jánskeho plakety primátor mesta poďakoval: Janke Horňákovej, Pavlovi Miklovičovi, Jozefovi Piknovi, Alene Szöczovej, Monike Kusej, Janke Ľubovej, Mariánovi Zavackemu. Osobitne poďakoval Danielovi Mizerovi, ktorý daroval krv už 70 krát a je držiteľom Jánskeho plakety. Stanislav Javor - 100 krát darca, a Stanislav Koudele - 110 krát darca. Obaja boli odmenení ako prví Hlohovčania Kňazovického plaketou.
     Tešíme sa, že dobrí ľudia žijú medzi nami. 

 

 

text a foto: Ing. Jana Šimurková


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

English version

34840269

Úvodná stránka