Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 1

Od klasiky cez jazz k ľudovej piesni

Od klasiky cez jazz k ľudovej piesni 

 

vystúpenie basistu                   vystúpenie
  

     Presne takto nazvali svoj koncert Ján Ľupták (violončelo, sprievodné slovo, hlas a ústne rytmy) a Ivan Šiller (klavír) v posledný novembrový utorok tohto roku. Tento komorný koncert sa konal v spolupráci s MsKC Hlohovec, občianskym združením „Všetci pre...“ Detva a nadáciou „Nádej“.
     Bol to vskutku nezvyčajný koncert. Diela moderných skladateľov, resp. skladateľov 20. a 21. storočia: Igora Stravinského, Ernesta Blocha, Boška Milakoviča, Bélu Bartóka a Bohuslava Martinů, pre hlohovského poslucháča nezvyklé, vďaka oduševnenej interpretácii podporenej vhodným komentárom, vytvorili po koncerte Petra Michalicu opäť príjemnú atmosféru. Je potešujúce, že v hľadisku tentoraz nesedela len staršia generácia, ale práve naopak – oveľa mladšia.
     V rámci tohto koncertu odzneli nezvyčajné, občas uchu nelahodiace diela. Boli poznačené nielen disharmóniou, synkopickými rytmami, ale i motívmi ľudovej hudby. Zvlášť by sme mohli vyzdvihnúť dve kompozície. Prvou je skladba B. Milakoviča – Volumes, sólo pre klavír, kde Ivan Šiller predviedol netradičnú hru na klavíri, t. j. určitú časť tejto skladby hral jednou rukou na klaviatúre, pričom druhou rukou vyklepkával rytmus o dosku klavíra. Ďalšiu časť skladby napokon dohral len vyklepávaním synkopických rytmov o hornú dosku klavíra a zakončil ráznym buchnutím dreveného krytu klaviatúry. Druhé dielo v podaní Jána Ľuptáka - Improvizácia na tému J. S. Bacha(Prelúdium č. 1 G-dur) sa ukázalo rovnako nezvyčajné. Tu sme tiež mohli vybadať množstvo spôsobov, akými sa dá vyludzovať zvuk nástroja a navyše i to, ako tieto spôsoby hry vyznejú v spojení s ľudským hlasom, ktorý miestami pripomínal beat-box.
Obaja interpreti pripravili koncert plný prekvapení a nezvyčajných hudobných zvratov. Patrí im za to úprimná vďaka. Veľká škoda je, že sa dostavilo tak málo poslucháčov. Hlohovčanom by veru nezaškodilo viac sledovať plagáty oznamujúce kultúrne akcie v meste.

 

Mgr. Emília Lederleitnerová

foto: S.I.N.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

English version

34611972

Úvodná stránka