Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 1

Naši zberatelia

NAŠI ZBERATELIA
- tentoraz o servítkoch, obrúskoch

výstava servítkovvýstava servítkov
    

     Pravdepodobne ťažko nájsť medzi nami niekoho, kto by niekedy niečo nezbieral, “nešporil“. Túto danosť človeka, zberateľstvo, poznali už v dobe pred n.l. v Egypte a prvé kultúrne zbierky vznikali v helenistickom Grécku /pinakotéka - votívne obrazy; glyptotéka - šperky, pečatidlá/. Potom rinčali zbrane a pravdaže mlčali múzy; až v renesančnej Florencii rodina Medici sprístupnila verejnosti svoje umelecké zbierky. Odvtedy poznáme súkromné zberateľstvo aj jeho inštitucionalizované podoby - múzeá, galérie, archívy, knižnice. Keďže múzeá vlastne nadväzujú na pôvodné zberateľské snahy, rozhodli sme sa v rámci našich výstavných aktivít, vždy koncom roka, predstaviť aj súčasných zberateľov. Začíname, na povzbudenie, z vlastných radov, približujeme zbierku našej kolegyne Magdalény Piňákovej, jej obľúbené servítky, obrúsky.
     Do týchto kúskov papiera balíme desiatu i olovrant, používame ho pri stolovaní, poskladaný do umných tvarov ozvláštňuje atmosféru, novšie sa využíva aj na zaujímavú techniku zdobenia rôznych predmetov, tzv. servítková technika a mnohé z nich, jednoducho nesplnia svoje poslanie, pretože pohladia dušu zberateľov servítkov, patriacich do širokej rodiny Zberateľov papierových predmetov. Po svete pôsobia Kluby zberateľov servítkov, konajú sa výmenné zberateľské stretnutia, predajné burzy, aukcie a máme 21.st., je tu www. aj servis svetových papierní v podobe katalógov servítkov a tiež ich predaj „na drobno“. Zberateľov zaujímajú aj širšie súvislosti - kde sa tieto papieriky vzali a kedy, aké boli a o tom všetkom je samotná zbierka servítkov, aj naša výstava.
     Jedlo predstavuje základnú životnú potrebu, oddávna bolo známe aj družné hodovanie, hostenie sa nad uloveným zvieraťom a podoby stolovania postupne odrážali dobu, majetkové pomery a bolo to aj o tom, čo sa v spoločnosti patrí a čo nie. Už v antickom Ríme sa pri hostinách začali používať kúsky tkaniny; jeden slúžil na otrenie tváre, rúk a v druhom sa domov odnášali zvyšky jedál. Potom sa na hygienu i estetiku akosi pozabudlo, stolujúci sa utierali do rukávov, okrajov odevu aj do obrusov. Za autora nápadu používať obrúsky na osobnú hygienu aj dekoráciu pri stolovaní, sa považuje anglický kráľ Richard II. /1367-1400/ a v renesancii ich presadzovala Katarína Medicejská /1519-1589/, kedy sa obrúsok viazal okolo hrdla, aby chránil drahé čipkové goliere. Mravy pri stolovaní sa naďalej zlepšovali, na obrúsky sa používali konopné a ľanové tkaniny, potom manufaktúrne bavlnené plátno, priemyselný damašek i vaper a v 19.st. vznikali aj v papierovom prevedení. Na Slovensku sa na prelome 19.-20.st. robili „ručne rezané papierové servítky“ v papierni Harmanec, okolo r. 1930 ich vyrábala SUPRA Ružomberok, v 2.pol. 20.st. Slavošovce okrem školských zošitov, časť výroby venovali servítkom a koncom 20.st. začala v Hlohovci vyrábať obrúsky firma DELIS.
     Vystavovaná zbierka, majúca takmer 5.000 kusov, pozostáva zo servítkov z obdobia 60.-80. rokov 20.st. a z 90. rokov 20.st. až zač. 21.st. . Jednoduché, ale i tak pôvabné, pochádzajú z vtedajšieho Československa, krajín „východného bloku“ a vzácne boli vtedy exempláre z tzv. kapitalistickej cudziny. Od „nežnej“ je to už pestrá paleta ich podôb, ťažké je rozlíšiť či sú „naše“, alebo z cudziny. Možno ich však rozdeliť na servítky bez výzdoby v bielom či farebnom prevedení, servítky s textom, alebo s obrázkom. Majú rôznu kvalitu papiera, rozmery, okraje, sú jedno i viac vrstvové, s námetmi bežnými i príležitostnými, servítky firemné, sú tu aj ojedinelé kusy, zberateľské rarity, série, aj servítky svojim pôvodom blízke našej zberateľke, je tu tiež ten „prvý“ i zatiaľ posledný zberateľský „úlovok“...


PhDr. Viera Holicová
Vlastivedné múzeum Hlohovec
foto: A. Psica


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

English version

34611920

Úvodná stránka