Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 10/2019

 ZvHC_10_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 2

Za kamennými kvetmi do Vlastivedného múzea

Za kamennými kvetmi do Vlastivedného múzea


výstava vo výstavnej sieni múzeavýstava

     

     Výnimočnú a oku lahodiacu pestrú škálu minerálov a drahokamov zo zbierky Západoslovenského múzea v Trnave sprístupnili verejnosti dňa 17. januára vo výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci (Rázusova 6 – robotnícky dom). Výstava s poetickým názvom kamenné kvety obsahuje vzorky minerálov takmer zo všetkých svetových kontinentov. Ide o výber zo štyri a pol tisícovej zbierky trnavského múzea, ktoré okrem minerálov zhromažďuje aj paleontologické nálezy. Výstavu zostavil a pre Hlohovec pripravil odborný pracovník Západoslovenského múzea v Trnave geológ RNDr. Miroslav Hornáček.
     Najzaujímavejšie kusy prezentovaných minerálov pochádzajú zo Slovenska, napr. borit z Banskej Štiavnice, chalkopyrit z Hodruše, levický ónyx a výrobky z neho, ďalej drevný opál z Povrazníka alebo drahý opál z Dubníka.
     Zo sveta pútajú najmä rudné minerály z Rumunska, zeolity z Indie a ďalšie minerály z Brazílie, Číny, Ruska... Z Čiech pochádza rýdze striebro, jaspisy a acháty. Záver výstavy dopĺňajú drahokamy ako smaragd, rubín, jantár či tigrie oko. Vystavenú zbierku dopĺňajú fotografie minerálov z Maroka. Pre návštevníkov tvorcovia výstavy pripravili aj možnosť zakúpiť si vzorky minerálov a skamenelín. V ponuke sú amonity, žraločie zuby, acháty, skamenelé drevo alebo fluority. Výstava potrvá do 15. marca 2008 a nemala by ujsť žiadnemu obdivovateľovi tejto kamennej krásy.

Jozef Urminský

Foto: A. Psica


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup

English version

34850454

Úvodná stránka