Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 10/2019

 ZvHC_10_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 2

Javisko mu učarovalo už v mladosti

Javisko mu učarovalo už v mladosti

 

Ivan LetkoIvan Letko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Ivan Letko, rodák z Hlohovca oslávil 9. 12. svoje sedemdesiatetretie narodeniny. Pri tejto príležitosti sme si dovolili uverejniť článok, v ktorom vás aspoň v skratke oboznámime so životom tohto herca, ktorý prežil svoju mladosť v našom meste.
     Pôvodom mal byť síce farár, ako si želala stará mama, alebo lekárom, ako si želal otec. Jeho však lákalo divadlo. Ivanovi Letkovi učarovalo javisko už v mladosti, keď študoval na hlohovskom gymnáziu. Jeho spomienky na detstvo sa nie vždy spájajú s bezstarostnosťou, aká náleží tomuto veku. Na roky dospievania spomína cez tragické dôsledky vojny. Jeho rodičia boli aktívni v odboji. Otca väznili, a keď sa mu podarilo z väzenia ujsť, vzali matku ako rukojemníčku. Domov sa vrátila s podlomeným zdravím a čoskoro zomrela. Letka a jeho dvoch súrodencov vychovával otec.

     Po prihlásení na gymnázium sa Letko viac-menej prvýkrát konfrontoval s divadlom. A práve tu začala jeho veľká láska, ktorá ho sprevádzala celý život - divadlo. Vtedy ešte netušil, že divadlo mu zmení aj súkromný život. Vďaka nemu totiž spoznal obe manželky. Prvou bola vtedajšia hlásateľka československého rozhlasu. Priviedol ju aj do martinského divadla, no po tridsiatich rokoch sa ich cesty rozišli. Druhá manželka bola jeho poslucháčkou. Zapozeral sa do nej ešte ako pedagóg. Neskôr sa stretli v divadle, kde robil šéfa umeleckého súboru a ona bola novou členkou. Neskôr sa vzali.
     Ivan Letko pôsobil v martinskom divadle od roku 1965. Hral tu napríklad Trepleva v Čajke, Marca Antonia, lorda Goringa vo Wildovom Ideálnom manželovi, Je dôležité mať Filipa, atď. Bol tým šťastným hercom, ktorému dôverovali, a ktorého nezaškatuľkovali. Stvárnil približne 150 postáv a aj keď sa o ňom hovorí, že je herec, ktorý sa zameriava na postavy psychologického rázu, on tvrdí, že hrá rád každú dobre napísanú postavu. Zaujímavosťou je, že v Čechovovej Čajke hral trikrát. Zakaždým inú postavu, ale s tým istým režisérom - Milošom Pietorom. Medzi jeho obľúbené inscenácie, v ktorých hral na Novej scéne patria napr.: Vajíčko, Adam Stvoriteľ či Pozvanie na zámok. Ivan Letko patrí nepochybne k tým hercom, ktorí svoj nesmierny talent dokázali ukázať a nebáli sa ísť za svojim snom aj napriek tomu, že to nemali vždy vo svojom živote ľahké.


Akej činnosti sa momentálne venujete?
Predovšetkým učím na Cirkevnom konzervatóriu a na súkromnom konzervatóriu v Topoľčanoch. Taktiež sa venujem dabingu a rozhlasu a vo voľnom čase vediem ochotnícke divadlo Letkiss, ktoré má za sebou 4 premiéry v mojej réžii.
Čo robíte vo voľnom čase?
Mojom najväčšou vášňou je momentálne môj psík, ruský teriér - Oxana. Cez víkendy navštevujem Piešťany, kde mám malý domček. No a vo voľnom čase si rád prečítam dobrú knihu.
Na aké chvíle v Hlohovci rád spomínate?
Veľmi rád spomínam na roky, keď som študoval na hlohovskom gymnáziu a na divadlo, ktoré mi práve tu učarilo. Robili sme najmä zábavné programy, no neskôr sme hrali napr. Jiráskovu hru Otec, kde som ako 17 ročný hral 60 ročného starého otca. Divadelný život v Hlohovci bol vtedy veľmi živý. Existovalo tu viacero ochotníckych súborov, napr. Mestský krúžok alebo krúžok, ktorý patril pod Slovakofarmu.

  

Za rozhovor ďakuje Kristína Jurčišinová 
študentka Cirkevného konzervatória


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup

English version

34850476

Úvodná stránka