Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 3

Exotika na dosah ruky

krokodílExotika na dosah ruky

     Skoro každé veľké mesto na svete má svoju vlastnú ZOO, rôznej kvality a veľkosti. Vždy chovajú zvieratá a podporujú ochranu prírody. V susedstve, alebo ich súčasťou bývajú botanické záhrady. Aj malé ZOO sú dôležitou turistickou atrakciou. Majú významnú vzdelávaciu hodnotu a preto sú často cieľom školských výletov. Je predsa len iné vidieť zvieratá naživo, ako sa pozerať na ne vo filme, kde sa javia ako samozrejmosť, ale neuvedomíme si ich originalitu. Zoologické záhrady môžu byť veľmi odlišné. Od safari parkov až po malé potulné zverince. My sa k exotike môžeme priblížiť, ba sa jej aj dotknúť bez náročného cestovania v Zbierkovej záhrade Akva Tera v obci Trakovice okres Hlohovec.
     Zriaďovateľom Zbierkovej záhrady Akva Tera Trakovice je firma Agromart a.s. , ktorá sa rozhodla pre podporu záchrany ohrozených druhov flóry a fauny, poskytnúť voľné priestory v prerobených nefunkčných trakovických maštaliach a sú zatiaľ ich jediným sponzorom. Zbierková záhrada Akva Tera má štyroch zamestnancov. Jedného zoológa a traja zamestnanci sú botanici. Ich exponáty pochádzajú z niekoľkých zdrojov. Čo sa týka zvierat, tak sú to deponácie zo zoologických záhrad a veľká časť zvierat pochádza zo súkromnej zbierky Juraja Popluhára. Rastliny pochádzajú z botanických záhrad s ktorými splupracujú, ako aj od súkromných pestovateľov a niektoré sú získané priamym zberom v tropických častiach sveta. Juraj Popluhár sa chystá na svoju prvú expedíciu, ktorá by mala smerovať do Ekvadoru, kde sa bude venovať výskumu rýb, plazov a vtákov. O pár mesiacov potom by mali navštíviť aj Nikaraguu. Zoológ Juraj Popluhár ide do týchto krajín po prvýkrát, ale ich hlavný botanik Marián Červeňanský bol v tropických krajinách už niekoľkokrát. Budú nadväzovať na jeho dobré kontakty v týchto, pre nás exotických krajinách a pokračovať v už rozbehnutých projektoch priamo v týchto exotických lokalitách. Plánujú priestory Zbierkovej záhrady Akva Tera Trakovice sprístupniť aj širokej verejnosti. Žiaľ, všetko záleží od financií a tie sa im zatiaľ nepodarilo dať dokopy tak, aby mohli efektívnejšie sprístupniť svoje zbierky. V súčasnosti k ním chodia hlavne odborníci, ale veria, že v blízkej budúcnosti už otvoria svoje brány aj pre tých, ktorí majú zoológiu a botaniku ako koníčka. Zatiaľ poskytujú poradenstvo. Jedná sa hlavne o rady v oblasti pestovania rozličnej flóry a začatia chovu opíc, plazov, obojživelníkov, atď.
     Keby sme chceli vymenovať všetky druhy ktoré chovajú, tak by sme potrebovali oveľa viac priestoru. V skratke spomenieme len to, že majú niekoľko desiatok hadov, prevažne jedovatých, asi 7 druhov jašterov, 3 druhy korytnačiek, 2 druhy krokodílov a asi 17 druhov cicavcov. Najmä malé druhy opičiek sú úžasne milé a hravé. Počty druhov a kusov zvierat sa samozrejme snažia rozširovať. Z flóry pestujú hlavne tropické druhy rastlín ako sú orchidey, bromélie, tilandsie, ale aj menej bežné izbové rastliny. Nájdete u nich aj palmy. Z tých bežných druhov množia rastliny na výsadbu živých plotov, ale aj solitérne rastliny. Od tohtoročnej jari v Zbierkovej záhrade Akva Tera Trakovice nakúpite druhy stromov a kríkov, ktoré určite spestria vašu záhradu, balkón či terasu. Ak potrebujete rastlinku niekam do bytu či kancelárie, tak vám vedia poradiť a následne aj zaobstarať daný druh. Dúfajme, že úspešne prekonajú úskalia financovania a rýchlo sa stanú vyhľadávanou atrakciou Hlohovecka.

 

Ing. Jana Šimurková

foto: MH


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662948

Úvodná stránka