Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 3

Zhromaždenie zubárov

príhovorZhromaždenie zubárov


     Dňa 9. februára sa zhromaždili na Hoteli Jeleň v Hlohovci delegáti Regionálnej komory zubných lekárov Trnavského kraja aby prediskutovali situáciu v odbore, zhodnotili činnosť komory a zvolili svoje riadiace a kontrolné orgány. Za prezidenta bol znovu zvolený MUDr. Alexander Bednárik.
     Slovenská komora zubných lekárov združuje zubných lekárov v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne poskytovanej stomatologickej starostlivosti.
     Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie orálneho zdravia obyvateľstva Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania zubného lekára, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme samotného pacienta.
        Na Slovensku je podľa sčítania z 1.VII.2006 - 3190 zubných lekárov, z toho je 3035 členov SKZL a 155 sú zubní lekári bez členstva, iba zapísaní v registri. Z členov SKZL je 520 zamestnancov a 2515 zmluvných lekárov a lekárov pracujúcich na keš. V Trnavskej regionálnej komore zubných lekárov je registrovaných 282 zubných lekárov.
        Z rokovania zubárov z nášho Trnavského kraja vyplynuli viaceré závery. Z vekovej štruktúry členov RKZL očakávajú, že v blízkej budúcnosti nastane nedostatok zubných lekárov. Viac ako 60 percent z nich je starších ako päťdesiat rokov a mladých zubárov je málo. Ročne prijmú do školy len desiatky študentov a nie všetci ju aj dokončia. V Trnavskom kraji je z členov RKZL k 1.2. 2008 60,6% zubných lekárov nad 50 rokov, podobne ako na Slovensku. Nad 60 rokov je z celkového počtu 23,8 % a v celoslovenskom meradle je nad 60 rokov 16,6 % zubných lekárov.
     Ako nás informoval prezident RKZL Trnava MUDr. Alexander Bednárik, v Slovenskej republike prevažuje absolútny nezáujem a úplná absencia celoštátnych preventívnych programov pre školopovinné deti a mládež. Je to dôsledok absolútneho nepochopenia významu prevencie. Vinou kompetentných odborníkov MZ SR a v poisťovniach, sa za prevenciu ešte aj dnes považuje preventívna prehliadka. Súčasný spôsob financovania stomatologickej starostlivosti nemotivuje občanov k zodpovednosti za vlastný chrup a chrup svojich detí. Prevažujúce gro práce stomatológa zaberá kuratíva na úkor preventívnej starostlivosti o chrup svojich poistencov.
       Výsledkom terajšieho spôsobu financovania bude, že tak, ako v roku 2000, ani v roku 2010 Slovenská republika nesplní ciele doporučené WHO.

 

Ing. Jana Šimurková


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662913

Úvodná stránka