Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 3

EX LIBRIS HLOHOVEC - história a súčasnosť. 1. časť - TVORIVOSŤ

EX LIBRIS HLOHOVEC – história a súčasnosť.

1. časť TVORIVOSŤ

     „Medzinárodná súťaž EX LIBRIS HLOHOVEC je jednou z tých aktivít, ktorým sa darí vyvolať záujem verejnosti. Od svojho začiatku sa rozrástla na medzinárodnú udalosť, ktorú dnes dychtivo očakávajú deti i dospelí v mnohých krajinách sveta. Pomáha budovať globálne spoločenstvo rôznych ľudí, pochádzajúcich z mnohých krajín sveta.“ Joie Springer, koordinátorka UNESCO Network of Associated Libraries
     Bolo to v roku 1996, keď sa stretli Viktor Chrenko, Eva Úradníková a Helena Pekarovičová, aby vymysleli niečo nové pre deti základných škôl v Hlohovci. Takto vznikla dnes už medzinárodná výtvarná súťaž v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov EX LIBRIS HLOHOVEC. Jej prvý ročník sa konal v roku 1997.
     Hlavným cieľom súťaže je povzbudiť deti k tvorivému tráveniu voľného času, viesť ich ku knihe, k čítaniu, k vzdelávaniu. V prípade 12811 detí z 21 krajín sveta, ktoré sa súťaže počas jedenástich rokov jej trvania zúčastnili, sa to organizátorom podarilo. Súťažné práce detí boli také krásne, že sme ich „museli“ predstaviť verejnosti. Tak začala naša výstavná a publikačná činnosť. Kto by spočítal, koľko propagačných materiálov sme za tie roky vytlačili a rozdali. Z tých menších spomeniem napríklad záložky, bulletiny, pohľadnice, sady ex libris, pexesá, samolepky, novoročenky, pozvánky. Vydali sme krásne veľkorozmerné plagáty, predstavujúce víťazné práce štyroch ročníkov súťaže. V roku 2004 boli hlavnou výzdobou stánku Literárneho informačného centra na knižnom veľtrhu Svět knih v Prahe. V roku 1999 sme vydali knižôčku "Víťazné práce z medzinárodnej súťaže v tvorbe EX LIBRIS pre deti od 12-15 rokov" a pri príležitosti 5. ročníka našej súťaže sme v spolupráci s vydavateľstvom SOFA vydali katalóg víťazných prác EX LIBRIS HLOHOVEC 1997 – 2001. Boli sme príjemne prekvapení, keď sme našu knihu našli aj v katalógoch zahraničných knižníc. Knižôčka i kniha boli vydané dvojjazyčne - v slovenskom a anglickom jazyku , ale máme propagačné materiály i v slovinskom, španielskom, francúzskom a flámskom jazyku, sem tam sa objaví i chorvátsky a estónsky. Každému účastníkovi súťaže posielame niektorý z týchto propagačných materiálov na pamiatku. Aby vedel, že aj keď nevyhral, sme radi, že sa súťaže zúčastnil.
     O výstavy najkrajších súťažných prác z jednotlivých ročníkov je veľký záujem na Slovensku i v zahraničí. V roku 2005 sme získali finančnú podporu z participačného programu UNESCO na projekt putovnej výstavy, sprevádzanej filmom o ex libris. Dokumentárny film „Za dušou tretieho zázraku“ predstavuje históriu slovenského ex libris, osobnosť pána Viktora Chrenka a súťaž EX LIBRIS HLOHOVEC. Výstava „Putovanie za dušou tretieho zázraku“ na 19 paneloch s rozmermi 100 x 70 cm predstavuje osem ročníkov súťaže EX LIBRIS HLOHOVEC, mesto Hlohovec a UNESCO. Jej „putovanie“ začalo v roku 2005 v slovinskom meste Celje, odtiaľ išla do chorvátskeho Záhrebu, tretia zastávka bola v Bratislave v Univerzitnej knižnici počas návštevy generálneho tajomníka UNESCO Koichiro Matcuura a v BIBIANE ako sprievodné podujatie Bienále ilustrácií Bratislava. V roku 2006 bola výstava v estónskom meste Tartu a v belgickom meste De Panne. Jej prepravu zabezpečilo Ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci so slovenskými zastupiteľstvami a naši veľvyslanci poctili svojou prítomnosťou jej vernisáže.

 

Helena Pekarovičová, predsedníčka združenia


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663091

Úvodná stránka