Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 3

Chránené územia okresu Hlohovec

motýľChránené územia okresu Hlohovec

   Iste budú mnohí obyvatelia Hlohovca súhlasiť s tvrdením, že naše mesto má peknú polohu a okolitá krajina rozhodne nie je jednotvárna. Rovina Trnavskej tabule tu prechádza do mierne zvlnenej Nitrianskej pahorkatiny, zo severu vystupuje horský chrbát Považského Inovca a na západnom horizonte sa zasa dvíhajú Malé Karpaty. Na dôvažok, celkový obraz ešte spestruje hadiaci sa tok najdlhšej slovenskej rieky – Váhu. Rozmanitosť neživej prírody sa prirodzene premietla aj do sveta flóry a fauny.
     Žiaľ, dnes už prírodu Hlohovecka nemôžeme obdivovať v celej jej pôvodnej kráse. Ako prevažne nížinná krajina s úrodnými pôdami je už dlhé tisícročia využívaná na poľnohospodárske účely. Dnes si už ani nedokážeme predstaviť, že pôvodne takmer celé územie pokrývali lesy. Lesné porasty ustúpili poliam a aj tie, ktoré zostali, sa lesohospodárskymi zásahmi viac-menej zmenili. V poslednom storočí nastali ešte hlbšie zmeny. Obrábanie pôdy sa zintenzívnilo a drobné políčka sa scelili do veľkých lánov, čím zanikli mnohé medze – útočiská rastlín a živočíchov. Tok Váhu bol upravený, mnohé mokrade boli vysušené, korytá potokov sa vyrovnali a brehové lužné porasty boli zväčša odstránené.
     Nie, nechcem hovoriť o ohrozovaní životného prostredia, ani vyvolávať v čitateľoch depresiu z neutešeného stavu našej prírody. Uvedenými skutočnosťami chcem len podčiarknuť ten, takmer neuveriteľný, fakt, že v okolí Hlohovca sa ešte dodnes zachovali pomerne hodnotné fragmenty prírody. Sú vyhlásené za chránené územia a možnosť spoznať ich sa v súčasnosti núka návštevníkom výstavnej siene Vlastivedného múzea v Hlohovci.
     Výstava predstavuje chránené územia v okrese Hlohovec : Prírodnú rezerváciu Sedliská, známu ako Poniklecová lúčka; Chránený areál Malé Vážky – zvyšok mŕtveho ramena Váhu, ktoré je najsevernejším miestom výskytu blatniaka tmavého na svete a Chránený areál Dedovu jamu – zvyšok pôvodných lužných lesov. Okrem toho sú prezentované aj dve ďalšie najbližšie chránené územia : Chránený areál a Chránené vtáčie územie Sĺňava – dôležitá lokalita vodného vtáctva a Národná prírodná rezervácia Dubník – zvyšok pôvodných nížinných dubín. Návštevníci tu nájdu veľa zaujímavých informácií o histórii, geológii, flóre a faune jednotlivých lokalít. Dopĺňa ich pestrý fotodokumentačný materiál a najmä trojrozmerné exponáty hornín, rastlín a živočíchov. Zvláštna pozornosť je venovaná aktuálnym problémom ochrany, s ktorými sa na daných územiach stretávame.
     Výstava bude otvorená do 10. apríla. Možno ju vrelo odporučiť nielen milovníkom prírody, ale aj všetkým, ktorí chcú poznať najväčšie vzácnosti nášho kraja. A keďže zachovanie prírodných hodnôt bude v budúcnosti závisieť od dnešnej mladej generácie, výstava je určená predovšetkým mládeži. V súvislosti s ňou si najviac uvedomujeme, že skutočne chrániť môže človek len to, čo pozná.

 

Mgr. Branislav Varga, Vlastivedné múzeum v Hlohovci
foto: arch. autora


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663027

Úvodná stránka