Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 3

Hlohovská knižnica vkročila do 81. roku svojej existencie

Hlohovská knižnica vkročila do 81. roku svojej existencie

     Verejné knižnice v dnešnom ponímaní začali vznikať až po roku 1919, kedy bol prijatý zákon o verejných knižniciach. Podľa tohto zákona každá obec bola povinná knižnicu zriadiť a udržiavať. Verejná obecná knižnica v Hlohovci bola založená v roku 1927. Bola umiestnená v jednej miestnosti a funkciu knihovníka vykonával zvyčajne učiteľ popri zamestnaní. Knižnica bola otvorená dvakrát v týždni. Najstarší dokument o počiatkoch knižnice, ktorý sa zachoval, je Zápisnica o prevzatí obecnej verejnej knižnice z 9.9.1943.
     1.1.1952 bola zriadená Okresná ľudová knižnica v Hlohovci a bola zároveň presťahovaná do budovy na námestí, kde sa nachádza dodnes. 1.7.1960 sa v rámci reorganizácie ľudovej správy Okresná knižnica stala Mestskou knižnicou. V rokoch 1967/1968 sa uskutočnila rozsiahla adaptácia priestorov knižnice, pristavilo sa poschodie. V roku 1979 bola otvorená pobočka v II. ZŠ na Kopernikovej ulici. 1.1.1980 pričlenením obce Šulekovo k Hlohovcu bola tu otvorená ďalšia pobočka. V roku 1986 sa uskutočnila ďalšia rozsiahla adaptácia knižnice, priestory boli rozšírené o ďalšie miestnosti. V roku 1993 sa knižnica sa stala členskou knižnicou UNESCO – Network of Associated Librarie (UNAL) a od roku1994 spolupracuje so Školskou knižnicou Slovenské Konjice v Slovinsku. V roku 2000 z úsporných dôvodov bola zrušená pobočka knižnice v II. Základnej škole na Kopernikovej ulici.

     V roku 2002 knižnica stratila svoju právnu subjektivitu a bola začlenená do Mestského kultúrneho centra. Dnes je Knižnica v Hlohovci univerzálnou verejnou knižnicou. Je kultúrnou, informačnou a vzdelávacou inštitúciou zameranou na poskytovanie knižničných, bibliografických a informačných služieb. Pravidelne pripravuje programy na podporu a rozvoj čitateľských aktivít detí a mládeže, semináre informačnej výchovy pre základné a stredné školy a stretnutia so spisovateľmi, vydavateľmi a inými tvorivými osobnosťami. V súčasnosti poskytujeme bezplatné internetové služby na 8 staniciach v oddelení pre dospelých používateľov a na 2 v oddelení pre deti. Aj keď knižnica oficiálne neoslávila 80. výročie svojej existencie, sme radi, že práve v tomto roku sa nám podarilo uskutočniť celý rad zámerov. Spustili sme automatizovaný výpožičný proces v oddelení pre dospelých čitateľov a dostali sme náš on-line katalóg na internet.
V súčasnosti je dostupný na stránkach:
www.kniznica.hlohovecko.sk,

www.hcregion.sk,
www.kniznica.mskchc.sk,
www.hlohovec.sk v sekcii knižnica.
      V rámci Projektu Informatizácia knižníc sme sprístupnili vo svojich priestoroch bezplatný verejný internet na 8-ych počítačoch. Do tohto roku sme vykročili s plánom dokončiť automatizáciu v našej knižnici

       Pripravujeme celý rad podujatí. V marci už tradične prebehne Týždeň slovenských knižníc. v rámci ktorého sa všetky knižnice prezentujú verejnosti svojou zvýšenou aktivitou.
     Týmto sa naša činnosť určite nekončí a do konca roka ponúkneme našim priaznivcom veľa ďalších zaujímavých podujatí, na ktoré ich už teraz srdečne pozývame.

Jana Polakovičová,

vedúca MsKC - Knižice v Hlohovci

(red. krátené) 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662988

Úvodná stránka