Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 7

Významné jubileum ochotníkov

Významné jubileum ochotníkov 

ochotníci v minulosti     Divadlo sprevádza človeka už dlhé stáročia. Za ten čas prešlo rôznymi premenami, menilo svoju podobu, vznikali a zanikali rôzne druhy a žánre. V Hlohovci vystupovali od 80. rokov 19. storočia väčšinou len maďarské divadelné spoločnosti. Po roku 1918 sa začali hrávať už aj slovenské divadelné predstavenia. V našom meste vznikali viaceré divadelné súbory, ktoré sa prezentovali rôznymi divadelnými predstaveniami, ale tiež agitačnými a príležitostnými programami.
     Najvýznamnejším medzníkom v histórii hlohovského ochotníckeho divadla bol február 1948, kedy bol založený Divadelný súbor pri ZK Slovakofarma Hlohovec. Jeho vznik bol inšpirovaný vznikom nových podmienok k zbližovaniu ľudí mimo pracovnej doby. Súbor zahájil svoju činnosť vo veľmi skromných podmienkach. Samotné skúšky prebiehali v kancelárskych priestoroch závodu. Súbor sa uviedol divadelnou hrou Sobášna kancelária v réžii Františka Mutkoviča. Presný dátum premiéry nie je známy. Vieme však, že herci účinkovali v civilných oblekoch a používali líčidlá, ktoré vyrobil člen súboru Michal Kunkel. Predstavenie sa uskutočnilo v priestoroch terajšieho kina Úsmev a zožalo u obecenstva obrovský úspech. Prvými hercami boli Ján Prachár, Mária Berecová, Nina Krajčíková, Michal Kunkel, Rudolf Kadlečík a Sidónia Bučková.. Úspech z uvedenia tejto hry členov súboru veľmi povzbudil a predviedli ju v Ľubinej. Po počiatočnom entuziazme nastali v Hlohovci takmer dvojročné divadelné prázdniny. Obnovenie činnosti súboru nastalo až v roku 1950 po návrate režiséra Jána Prachára zo školenia v Banskej Bystrici. Pod jeho režisérskou taktovkou naštudoval súbor hru Štefana Králika Buky podpolianske, ktorá mala v Hlohovci dve predstavenia. Divadelný rok 1951 začal súbor uvedením hry M. Šolochova Rozjatrená zem v réžii Viktora Chrenku. V tomto roku naštudoval súbor aj hru O. Wildea Je dôležité mať Filipa? V divadelne bohatom roku 1952 uviedol súbor v réžii Viktora Chrenku hry od A. Jiráska Lampáš, od P. Pavelku Šťastie a od A. P. Čechova Višňový sad. Touto hrou sa predstavil súbor aj v Piešťanoch, kde zožal veľký úspech. Rok 1953 bol uvedený hrou od C. Boldoniho Mirandolína v réžii Petra Miljkoviča. V tomto roku bola odohraná aj repríza hry Je dôležité mať Filipa? v réžii V. Chrenku. Divadelný rok 1954 zahájil súbor hrou G. Csikyho Darmožráči v kolektívnej réžii Chrenko, Miljkovič, Mutkovič a Čechovove jednoaktovky Medveď, Labutia pieseň a Jubileum. Týmto sa tak zaradil medzi ojedinelé ochotnícke súbory, ktoré uvádzali na javisko aj malé dramatické útvary. Tieto úspechy povzbudili členov súboru natoľko, že si latku náročnosti posúvali stále vyššie a v roku 1955 naštudovali hru H. Ibsena Nora a tiež hru S. K. Macháčka Ženíchovia v réžii V. Chrenku. Od roku 1958 našiel súbor svoje zázemie v novom závodnom klube. V ďalších rokoch uvádzal pravidelne nové premiéry hier od slovenských, ale i svetových autorov. Na neustálom zvyšovaní hereckého umenia členov súboru mala veľký význam aj uzatvorená družobná zmluva vzájomnej pomoci a výmeny skúseností s Divadlom SNP v Martine v roku 1962. V roku 1972 bol súbor na základe zhliadnutia hry V. Cacha Pani Kalafová ohodnotený celoslovenskou porotou a bol v rámci Slovenska zaradený do kategórie A. Hoci pôsobil v období socializmu a bol viac-menej nútený uvádzať diela autorov zo socialistických krajín, dramaturgia dokázala takmer pravidelne každoročne zaraďovať do svojho repertoáru aj diela významných svetových autorov.
     Za veľkým úspechom Divadelného súboru pri ZK Slovakofarma Hlohovec treba vidieť celoživotnú lásku všetkých účinkujúcich súboru k divadlu a nespočetné hodiny skúšania a príprav každej divadelnej hry. Úspech by sa nebol zrodil bez dlhoročnej obetavej režijnej a scénografickej práce Viktora Chrenku, Jána Prachára, Petra Miljkoviča, Františka Mutkoviča či Vendelína Kufela a kvalitných hereckých výkonov Niny Krajčíkovej, Igora Petra, Rudolfa Kadlečíka, Emanuela Sokola, Jána Stanoviča, Heleny Cibulkovej, Márie Berecovej, Jozefa Nitrana, Michala Kunkela, Jána Smiešku, Dušana Gregora, Jozefa Bachratého, Oľgy Ševčekovej, Otílie Petrovičovej a mnohých iných hercov a dobrovoľníkov, ktorí zabezpečovali jeho technické vybavenie. Všetci svojou prácou v ochotníckom divadle vytvárali naše kultúrne dedičstvo, za čo im právom patrí naše veľké uznanie a hlboká úcta. Položili pevné základy hlohovského ochotníckeho divadla, na ktorých, i keď opatrne, začína stavať najmladšia ochotnícka generácia.

 

Jozef Záhradník

foto: arch. autora


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup

English version

34592206

Úvodná stránka