Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 8/2019

 Zivot_v_hlohovci.png


 

Život v Hlohovci - r. 2009 - č. 3

Ožívajúce muzeálne exponáty

exponátyOžívajúce muzeálne exponáty

 

Milí čitatelia, po prečítaní titulku sa možno niektorí z Vás zarazili. Pojmy muzeálny exponát a život - to akosi nejde dohromady. Pod muzeálnymi exponátmi si totiž zväčša predstavujeme nejaké tie starožitnosti, archeologické vykopávky, vypchaté zvieratá a podobne. Teda len samé neživé predmety. Ale čo, ak by tieto mŕtve veci zrazu ožili?
Pred pár rokmi sa v kinách objavil úspešný film "Noc v múzeu", ktorého zápletka vychádzala práve z tejto netradičnej myšlienky. V istom prírodovednom múzeu v noci ožívali exponáty. Boli to skutočne strhujúce scény, v ktorých sa vďaka filmovej technike chodbami múzea preháňali obrovský Tyranosaurus rex, či mamut z doby ľadovej. Nevdojak som si pri sledovaní tohto filmu spomenul na naše hlohovské múzeum, situované v budove Františkánskeho kláštora. I tu sa totiž, pod názvom "Stavovce okolia Hlohovca", prezentuje stála prírodovedná expozícia plná zaujímavých exponátov. O tom, že nepôsobia mŕtvo, svedčí ten fakt, že už roky prejavujú návštevníci, najmä z radov školopovinnej mládeže, najživší záujem práve o spomínanú expozíciu. Čím konkrétne je taká zaujímavá, že i v časoch filmov, plných audiovizuálnych efektov, mnohých prírodopisných filmov, či internetu stále dokáže upútať pozornosť návštevníkov?
Myslím, že najviac oceňujú jedinečnú možnosť obzrieť si zblízka skutočné trojrozmerné zvieratá. To film ani internet neumožňujú. Ak by sme si chceli takto zblízka obzrieť zvieratá v prírode, vzhľadom na ich plachosť, sa nám to pravdepodobne nepodarí. Istú možnosť v tomto smere síce ponúkajú zoologické záhrady, tam však okrem veľkých cicavcov a niekoľkých druhov vtákov, iné zvieratá z našej prírody neuvidíme. Expozícia tiež ponúka jedinečnú príležitosť prezrieť si len v priebehu niekoľkých minút všetkých hlavných zástupcov stavovcov z regiónu medzi Malými Karpatmi a Považským Inovcom. Na ploche približne 120 m2 sa tu predstavuje 134 druhov stavovcov - od rýb cez obojživelníky, plazy a vtáky, až po cicavce. Možno tu nájsť také zaujímavosti, ako sú napríklad jedovaté živočíchy, najväčší had a najväčšia jašterica Slovenska, najmenší európsky druh vtáka, najväčšia európska sova, najrýchlejší náš cicavec a ďalšie naj. Zaujímavé pre návštevníkov sú najmä biotopové diorámy. Sú to vlastne veľké vitríny, ktorých vnútro je upravené tak, akoby sa vystavený živočích nachádzal v prirodzenom prírodnom prostredí. A tak možno v našom múzeu vidieť nielen bažanta, ale aj pole, na ktorom žije; nielen bociana, ale i močiar, v ktorom loví žaby; nielen jeleňa, ale aj jeho les. Všetko je urobené tak precízne a tak vierohodne, že to vyzerá, akoby v múzeu boli veľké okná, cez ktoré možno vstúpiť do reálnej prírody. I samotné zvieratá pôsobia v prirodzených pózach ako živé, akoby len pred chvíľkou zastal čas a ony v okamihu ustrnuli na mieste. Len vďaka tomu môžu byť návštevníci svedkami scén, ktoré ani v prírode pravdepodobne nikdy nezažijú. Fascinujúca je napríklad rodinka líšky, zachytená v okamihu, keď líška k svojmu brlohu prináša potravu a líščatá sa bijú o najlepšie sústo. Tieto pôsobivé výjavy sú výsledkom práce bývalého výtvarníka múzea, pána Jozefa Gogu a výborného brnianskeho preparátora zvierat, pána Jozefa Tesařa. Keď už sa zmieňujem o autoroch expozície, o jej vznik v roku 1971 sa zaslúžili, okrem iných zamestnancov múzea, najmä vtedajší zoológovia, páni Oto Ottinger a Mikuláš Valenčík.
Vďaka svojmu dlhodobému trvaniu nadobudla prírodovedná expozícia medzičasom aj ďalší rozmer, a to historický. V čase svojho vzniku zachytávala vtedajší stav prírody, ktorý sa však už líši od súčasného. A tak si tu môžu tí, skôr narodení, pripomenúť časy, keď boli dudky, sysle a ďalšie živočíchy v našom kraji ešte bežné a spestrovali ľuďom život. Expozícia teda môže zaujať kohokoľvek, bez ohľadu na vek.
Snáď sa niekedy v budúcnosti dočkáme aj takých múzeí, v ktorých bude za pomoci techniky naozaj možné vstúpiť do prírody, a to v podobe virtuálnej reality. Tam už zvieratá nebudú nehybné a nemé a kvety budú možno dokonca voňať. Niečo z tejto predstavy sa u nás v skromnej podobe uskutočňuje už v súčasnosti. Konkrétne od septembra minulého roku je prírodovedná expozícia ozvučená zvukmi niektorých živočíchov. Dojem, že zvieratá každú chvíľku ožijú je teraz vďaka tomu ešte silnejší. Koncom apríla, pri príležitosti 50-teho výročia vzniku Vlastivedného múzea v Hlohovci, sa prírodovedná expozícia rozšíri o ukážky hmyzu žijúceho v okolí Hlohovca. Návštevníci si budú môcť obzrieť pestrofarebné motýle, zaujímavé chrobáky a iný pozoruhodný hmyz, ktorý je tiež neodmysliteľnou súčasťou našej prírody.
Milí čitatelia, dúfam, že spomínané novinky budú dôvodom pre návštevu nášho múzea i pre Vás, ktorí ste už expozíciu videli. A samozrejme aj tí, ktorí ste ešte vôbec nemali možnosť vidieť ju, ste srdečne pozvaní. Možno naše "ožívajúce" muzeálne exponáty prebudia Vašu fantáziu, alebo Vás motivujú k tomu, aby ste sa na živočíchy, ktoré u nás uvidíte, šli pozrieť i priamo do prírody v okolí Hlohovca.

 

Mgr. Branislav Varga
Vlastivedné múzeum v Hlohovci 

 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346971

Úvodná stránka