Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 1

Alexander Psica

 fotograf Alexander Psica     Kumšt vyrobiť dobrú fotografiu bol kedysi výsadou len naozaj všestranných fotografov, ktorí dokázali v sebe skĺbiť tvorivý potenciál a estetické cítenie pri fotografovaní objektu a potom zručnosť a trpezlivosť pri spracovaní a vyvolaní nafotografovaného materiálu. Vývojové trendy a napredovanie techniky však túto všestrannosť odsunuli do celkom nových dimenzií a polôh, no dobrý a všestranný fotograf je aj dnes „persona grata“, človek žiadaný a potrebný pre neustále sa meniaci každodenný život.
     Meno Hlohovčana Alexandra Psicu (nar. 16.08. 1942 - Tekolďany) je s Vlastivedným múzeom v Hlohovci spojené 31 a s Hlohovcom už 38 rokov. Rodáka z malej dedinky Tekolďany na pomedzí hlohovského a topoľčianskeho okresu oslovila záľuba fotografovať už v detstve. Po skončení základnej školy v Horných Otrokovciach začal navštevovať učňovskú školu v Nitre odbor fotograf, ktorá mu výrazne pootvorila dvere aj do oblasti modernej dokumentárnej fotografie. V komunálnom podniku mesta Hlohovec, ešte ako učeň, vnikal do tajov fotografovania pod vedením známych hlohovských fotografov Eduarda Valla a Artúra Bindera. Výrazná technická zručnosť a trpezlivosť ho priam predurčili na pozíciu múzejného fotografa, ktorú si po viacerých rokoch práce nesúvisiacej s fotografovaním, našiel roku 1978 vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci. Od tohto obdobia jeho tvorba išla ruka v ruke s dokumentárnou fotografiou a so spracovaním a reštaurovaním starých negatívov a fotografií. Rukami mu postupne prešli rôzne materiály i formáty, na ktoré sa kedysi fotilo a znalosť ich spracovania ho aj dnes radí k popredným fotografom v regióne. Pôvodne začínal s plochými sklenenými filmami 10 x 15, neskôr pracoval s formátmi 6 x 6, 6 x 9 (krajinárske zábery) a klasickými kinofilmami. Dnes svoj um a skúsenosti využíva pri fotografovaní s digitálnymi fotoaparátmi. Počas svojej dlhoročnej profesionálnej kariéry sa podieľal na tvorbe viacerých publikácií, kníh a časopisov. Prispieval do časopisu Múzeum, Život v Hlohovci a Piešťany, Spravodajca okresného múzea v Hlohovci, jeho fotografie sa ocitli v knihách ako napr. Stratené poklady Slovenska, Ľudia slova (People of the word), monografia mesta Hlohovec z roku 1985, vo viacerých obecných monografiách a naposledy v knihách Poklady a nálezy mincí z Hlohovca a okolia i v prestížnej župnej monografii Rodný môj kraj, vydanej roku 2009. Alexander Psica patrí k ľuďom, pre ktorých je ich povolanie i záľubou. Jeho typickou povahovou črtou je skromnosť nevtieravosť a neustále pracovné nasadenie. Je to priam neuveriteľné, ale práve pre tieto vlastnosti Alexander Psica si nikdy nevychutnal pocit samostatnej autorskej výstavy. Vlastne až dnes k päťdesiatročnici múzea ponúka širokej verejnosti aspoň fragmenty svojho diela, ktorým chce vyrozprávať príbeh „Premeny môjho mesta“.

Text: Jozef Urminský 

Foto: VMH
 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663054

Úvodná stránka