Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 1

Medialet 2009

     V súčasnej dobe je veľmi aktuálna otázka zavedenia mediálnej výchovy do základných škôl. V čase, keď vplyv médií na deti stále rastie, je viac ako potrebné vychovávať deti ako divákov či poslucháčov, ktorí vedia odlíšiť kvalitu od nekvality a chápať procesy pôsobenia médií v ich pozitívnom či negatívnom zmysle. Mediálnu výchovu suplujú zatiaľ iba rôzne nepovinné krúžky, ktoré na pár mesiacov spojil projekt MEDIALET 2009.
     Projekt mal dvoch účastníkov i usporiadateľov. Prvým usporiadateľom bolo detské hnutie Letúšik so sídlom v Hlohovci (súčasť občianskeho združenia Pokoj a Dobro). Koordinuje ho Gabriela Magalová, ktorá viedla skupinu detí zo 6. ZŠ v Hlohovci. Druhým „ťahúňom“ boli leopoldovskí dobrovoľníci, ktorých aktivity sú takisto zamerané na médiá. Krúžok detí z leopoldovskej ZŠ viedla Mgr. Mária Moravčíková so svojimi pomocníkmi (Ing. Kristínou Vachanovou a ďalšími). Projektu sa zúčastnili aj p. učiteľky oboch škôl: Mgr. A. Benková (Leopoldov) a PhDr. Z. Kamenčíková (6. ZŠ v Hlohovci).
     Počas trvania projektu prechádzali žiaci rôznymi činnosťami: začínali sme návrhmi na zlepšenie školského časopisu, deti si však vyskúšali aj prácu anketárov s diktafónom a kamerami priamo v uliciach Hlohovca či „drinu“ jazykových korektorov. Navštívili sme spolu Slovenský rozhlas a televíziu JOJ a napokon súťažili. Súťaž MEDIALET 2009 bola zostavená zo samých žurnalistických disciplín: obe družstvá riešili 10 úloh, ktoré overili ich mediálne vedomosti. A hoci boli úlohy prezentované ako súbor hier, vôbec neboli ľahké: zostaviť programovú štruktúru STV podľa vysielacieho času, nájsť 10 médií v osemsmerovke, vystrihnúť z periodík určené žánre, zorganizovať tlačovku či napísať správu. Všetky disciplíny hodnotila profesionálna porota: dlhoročná novinárka Marta Moravčíková, redaktor SRo PhDr. Martin Jurčo a odborný asistent Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity, šéfredaktor časopisu Leopoldov PhDr. Juraj Hladký, PhD.
     Deti mohli získať cenu v dvoch kategóriách: prvú – Cenu zúrivého reportéra – získali žiaci z leopoldovskej školy (7. ročník); druhú – Mini-Pulitzerovu cenu – si zasa odniesli žiaci 6. ZŠ z Hlohovca (6. a 7. ročník). Marta Moravčíková, ktorá stála na čele poroty, hodnotila prácu detí veľmi vysoko a zdôraznila, že je tu čas učiť sa navzájom: mladší od starších, ale aj starší od mladších. V žurnalistike toto pravidlo platí dvojnásobne.
Náš projekt chcel deťom ZŠ ponúknuť priestor na získavanie skúseností v oblasti printových, rozhlasových či audiovizuálnych médií. Konštatujeme však, že ponúkol omnoho viac. Deťom skúsenosť prvého dotyku s profesionálnou prácou v médiách a nám - organizátorom, porotcom, učiteľom a všetkým zainteresovaným – vieru, že nám rastie generácia, ktorá bude onedlho slovenskú mediálnu scénu formovať na kvalitatívne vyššej úrovni.

 

text: Gabriela Magalová
 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663367

Úvodná stránka