Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 1

Po stopách predstáv k uskutočneným činom

     „Všetko, čo si dokážeme predstaviť, je skutočné“. Sila predstáv a snov býva krásna a dokáže posúvať ľudské činy ďalej. A v kombinácii s tvorivosťou a fantáziou potom vznikajú veci, ktoré sa pamätajú a dávajú možnosť niečo ukázať.
     Aj základné školy majú čo ponúknuť, a preto aj na jednej z nich – na Základnej škole Podzámska v Hlohovci – sa od začiatku školského roka konali tri veľké projekty (realizované s podporou Trnavského samosprávneho kraja), v ktorých sa deti i učitelia snažili ukázať, že keď sa tvorivosti nekladú prekážky, tak sa dá všeličo vymyslieť.
     Odchod na jesenné prázdniny bol sprevádzaný Týždňom ľudskosti (23. – 28. 10. 2009) nesúcim sa v znamení ľudských práv a slobôd. To, že sloboda a právo sú základné pojmy existencie sa deti naučili nielen v literárnej a výtvarnej súťaži vyhlásenej na túto tému, ale aj na besede s poslancami mestského zastupiteľstva. V rámci projektu však zistili, že spolu to ide ľahšie a sila tímového ducha prekonáva hranice. Preto si svoje športové a tanečné sily zmerali v súťaži Aerobik maratón tím I. a II. organizovanej zvlášť pre 1. a 2. stupeň. Víťazmi sa tak stali všetci, ktorí pochopili, že bez ľudskej spolupatričnosti to nejde.
     Adventné obdobie je čas, kedy sa srdcia viac otvárajú a duše jasajú, a preto škola na 2. 12. 2009 rozniesla pozvanie s posolstvom „Vianoce v srdci“. Vianočná akadémia sa tak stala prenesením sa do zázračnej krajiny, kde sa prostredníctvom rozhovoru vládcu a malého dievčaťa odhaľovali rôzne zákutia umenia v speve, v tanci, v recitácii či vinšovaní. Plamene štyroch adventných sviec tak preniesli divákov do sveta detí, ktoré sa snažili potešiť všetkých, ktorých majú radi. Okrem toho si návštevníci mohli oživiť spomienky na „Fraštacký rínok“, kde si mohli kúpiť posúchy, medovníky, cibuľový chlieb, či dojednať sa za koňa.
     Pokoj adventu vyrušili tvorivé sily opäť dňa 8. 12. 2009, kedy sa v Empírovom divadle v Hlohovci usídlil „Svet školských múz“, v ktorom išlo o zviditeľnenie „malých“ divadelných foriem na veľkom javisku. Projekt bol rozdelený do viacerých fáz, pričom prvou bola príprava pani učiteliek na seminári o tvorivej dramatike v júni 2009 pod vedením PaedDr. Dany Kollárovej. Ďalšou bola samotná príprava a realizácia divadielok. Do súťažnej prehliadky sa zapojili tri základné školy (ZŠ Podzámska, ZŠ sv. Jozefa a ZŠ Pastuchov) a jedna materská škola (MŠ Panny Márie Pomocnice). Cieľom tak bolo ukázať, že divadlo s deťmi sa dá robiť aj inak – pokúsiť sa nechať proces tvorenia na deti. Víťaz súťažnej prehliadky - ZŠ Podzámska tak postupuje ďalej a bude sa snažiť obstáť na doskách, ktoré znamenajú svet.
V závere tak treba len dúfať, že chuť pracovať s deťmi aj v rámci podobných aktivít sa nestratí a tvorivosť dostane možnosť plne sa rozvinúť a zanechať za sebou hodnotu, ktorú nikto nedokáže vziať.

 

Text: PhDr. Zuzana Kamenčíková


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662881

Úvodná stránka