Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 1

Výstava historických betlehemov

 výstava hlohovských betlehemov     Atmosféru Vianoc v našom meste umocnila výstava historických betlehemov a Oltára Narodenia z hlohoveckého zámku. Slávnostné otvorenie výstavy bolo 10. decembra v refektári Vlastivedného múzea. K symbolom Vianoc na Slovensku, ale i v kresťanskom svete patril betlehem. Betlehemy sa na Slovensku vyrábali hlavne z lipového dreva. V súčasnosti sa dajú kúpiť z rôznych materiálov. Toto plastické zobrazenia biblického príbehu narodenia Ježiša Krista sa stalo neoddeliteľnou súčasťou slovenskej tradičnej ľudovej kultúry. Výstavu tvorilo 12 betlehemov – starý kláštorný a zapožičané z hlohovských rodín. Všetky boli jedinečné, nádherné niektoré už aj elektrifikované. Nový bol jediný vytvorený žiakmi Základnej umeleckej školy v Hlohovci pod vedením Mgr. Slavomíry Valachovej.
     Pri tejto príležitosti dekan hlohovskej farnosti Marek Jesenák betlehemy vysvätil za asistencie qvardiána Františkánskeho kláštora v Hlohovci Damiána-Bednára a brata Vojtecha.
     Potom nasledoval charizmatický program s vianočnými piesňami, recitáciami a vinšovačkami, ktorý pripravili členovia FS Šulekovčan, tentokrát pod vedením JUDr. Evy Urminskej. Návštevníci na pamiatku z rúk riaditeľa Vlastivedného múzea Mgr. Jozefa Urminského dostali zaujímavú a výnimočnú novoročenku p.f. 2010 a to medovníček - hlohovský Františkánsky kláštor. Tieto jedlé, sladké a voňavé umelecké dielka vytvorila pani Eva Hrubá. Škoda, že výstava bola limitovaná do 20. decembra, lebo Betlehemy čakalo dotvorenie vianočnej atmosféry v príbytkoch majiteľov. Dúfajme, že o rok múzeum výstavu zopakuje a to vo väčšom rozsahu.

 

Text a foto : Ing. Jana Šimurková


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663327

Úvodná stránka