Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 3

Výstava starých fotografií

výstava fotografiíObec Šulekovo, dnešná mestská časť Hlohovca, do roku 1948 známa pod menom Bereksek, patrí k sídlam, ktorých historické korene siahajú veľmi hlboko. Jej existencia je prvýkrát písomne doložená v listine z roku 1211. Od roku 1980 je súčasťou Hlohovca. V tejto miestnej časti žije v súčasnosti 2975 obyvateľov a preto mesto Hlohovec v nej podporilo vznik samostatného Denného centra Bereksek (29. 6. 2009). Seniori v tomto združení pracujú veľmi aktívne a okrem klubovej činnosti sa venujú aj zachovávaniu lokálneho povedomia. Slúžia im k tomu rôzne výstavy v ich centre, ktoré sami inštalujú. Prvá ich výstava bola Kuchyne našich starých materí, ich pomôcky a ozdoby kuchýň. Po nej nasledovala výstava Z našich záhrad a polí – úroda našej práce. Treťou v poradí bola Háčkovanie – hra farieb, po nej nasledovala výstava Ručné práce našich seniorov a tento rok, vo februári, to bola výstava Vzdávame hold všetkým fotografom, ktorí zachytili krásu našej dediny a jej obyvateľov v 20. storočí. Táto posledná výstava dobových fotografií Šulekova bola veľmi zaujímavá a ocenilo ju veľa návštevníkov. Nečudo veď išlo o autentické historické dokumenty. Fotografie boli zoradené na paneloch podľa tém. Boli to napríklad: Rodinné udalosti, Darovanie krvi, Veľká noc a šibačky, Mlátenie (žatva) u Miklovičov, Naši muži vojaci – vojaci svojej doby, Naša dedinská zabíjačka, Aj divadlo sme hrali, Pohľadnice – pozdravy z Berekseku , Drápačky u Lesajov, Cirkevné udalosti, Už som sa vám mamička tatíčko vydala, Nedeľné popoludnie v ateliéri fotografa, Povodeň 1958 – 1960, Naša mládež v škôlke, škole a ich učitelia, Naši kňazi a Združenie katolickej mládeže v Berekseku. Návštevníci si mohli pozrieť okrem historických fotografií kroniku Folklórneho súboru Šulekovo, kroniku rodiny Nemcových, ktorú zapožičala hlavná autorka výstavy pani Vlasta Nemcová a samozrejme kroniku Denného centra Bereksek.
Vedúca Denného centra seniorov Bereksek Emília Grűter, ktorá nejaký čas žila v zahraničí, nám povedala , že seniori zo Šulekova s radosťou organizujú takéto výstavy, lebo to vedie k úcte k domovu, vlastnému národu a k rozvíjaniu vlastenectva. Toto všetko by sa ľahko mohlo stratiť v bezhraničnej Európskej únii s migrujúcim obyvateľstvom. Preto budú v podobných výstavách pokračovať.

Text a foto: Ing. Jana Šimurková


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662894

Úvodná stránka