Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 3

Fašiangy pohľadom klientky

fašiangy v dennom centreV Zariadení pre seniorov Harmónia je aj starosť o to, aby klienti mali aj kultúrnu činnosť a kultúrne zážitky. Pre tých čo majú záujem a ešte môžu, je určené posedenie pri hudbe, kde si čipernejší aj zatancujú.
Naposledy to bolo pri príležitosti Fašiangov. Tu si klienti zaspomínali na karnevalové sprievody v dedinách, kde nesmeli chýbať masky a maškary. Mnohí si pripomenuli, že boli hoci dreveným dedom, cigánkou, alebo slameným panákom. Vo dvojiciach vytvárali kone, ťavy, somárov a iné. Tiež spomínali na piesne, ktoré vtedy s harmonikou spievali. Najčastejšie to bolo: „A tam hore na povale sedí kocúr na slanine. Choďte si ho odohnať a mne kúsok venovať. Pridajte aj klobásu, čo sa štyria opášu.“ Tieto dobroty sa potom jedli v tanečnej miestnosti na večernom posedení.
Spomínali sme aj na fašiangový utorok, kedy pochovávali basu. V Horných Otrokovciach tento zvyk zachovávajú dodnes. Odbavuje sa jej celý pohreb s hrobármi, miništrantmi a plačkami, pri čom sa spievajú roztopašné piesne ako je: „ ... kebys nepíjala pálené s rozolíšom, neboli by sme prišli pre teba s čiernym krížom.“ Pamätáte? Nebolo to veselé a pekné?

 

Text: Františka Dvoranová
Foto: Mgr. Andrea Palkechová


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663081

Úvodná stránka