Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 3

Exotika na dosah ruky

exotický chrobákExotika! Snáď každý z nás aspoň raz v živote zatúžil navštíviť niektorú z ďalekých exotických krajín. Horúce tropické slnko; piesočnaté pláže s palmami, ktoré sa skláňajú nad azúrovú hladinu oceánu; životom kypiace koralové útesy s húfmi rýb, sasaniek, krabov a iných morských živočíchov nespočetných tvarov a farieb; bujná vegetácia tropického dažďového pralesa s lianami a prekrásnymi orchideami, ktoré sú obletované veľkými pestrofarebnými motýľmi. To všetko v nás vyvoláva pocit romantiky s prísľubom dobrodružstva.
Kedysi mohla väčšina našincov o exotických krajinách len snívať pri čítaní romantických cestopisov. Dnes sú už naše predstavy o exotickej prírode vďaka nespočetným filmom oveľa konkrétnejšie a niektorí šťastlivci dokonca zažívajú skutočnú exotiku na dovolenkách. Každý si však už môže užiť kúsok exotiky bez toho, aby musel ďaleko cestovať a vynakladať na to veľké financie. Stačí zájsť napríklad do najbližšej zoologickej, alebo botanickej záhrady. Ba čo viac, hoci si to už ani neuvedomujeme, s exotikou sa stretávame dennodenne . Pýtate sa, kde? Predsa doma - v našich bytoch. Väčšina našich izbových rastlín totiž pochádza z ďalekých krajín. V oknách napríklad bežne vídame orchidey z trópov, alebo kaktusy z púštnych oblastí. Tým, ktorí našli záľubu v chove zvierat, zhmotňujú sny o exotike rôzne cudzokrajné živočíchy. V teráriách chovajú jedovaté hady, veľhady, gekony, či chameleóny. Už celkom bežné sú na chov nenáročné akváriové rybky, andulky, či škrečky. Môže nás dnes ešte niečo exotické prekvapiť?
V ostatných rokoch si medzi chovateľmi stále väčšiu obľubu získava chov exotických bezstavovcov, ako sú škorpióny, veľké pavúky vtáčkare, mnohonôžky, modlivky, pakobylky, chrobáky, alebo motýle. Niet sa čomu čudovať, pretože tieto živočíchy nevyžadujú veľa starostlivosti ani času, a pritom si stále zachovávajú punc niečoho naozaj nezvyčajného a exotického. K nadšencom, ktorým učarovala práve takáto záľuba, patrí pán Michal Zachar z Prievidze, autor výstavy „ Život v teráriách a hmyz trópov “, ktorá je do 13. marca inštalovaná vo výstavnej sieni Vlastivedného múzea. Okrem ukážok chovu spomínaných bezstavovcov si tu môžu návštevníci prezrieť veľkú zbierku hmyzu, ktorý bol získaný na expedíciách do trópov celého sveta. O tom, že sa je na čo pozerať, svedčí už len ten fakt, že hmyz je najpočetnejšou skupinou živočíchov na našej planéte. A kým v našej prírode žije približne „ len “ 35 000 druhov hmyzu, v trópoch viac ako milión druhov! Toto množstvo ponúka fascinujúcu rozmanitosť tvarov, farieb i vzorov. Vhodné klimatické pomery navyše umožňujú tropickému hmyzu dosahovať rozmery, ktoré v nás vzbudzujú údiv. A tak iste zaujmú obrovské nočné motýle, chrobáky s dĺžkou takmer 20 centimetrov, či mnohonôžky, hrubé ako palec.
Milí čitatelia, ak máte radi prírodu a zvlášť živočíchy, ak Vás zaujíma všetko nezvyčajné, a najmä ak snívate o exotike, ste srdečne pozvaní na našu výstavu. Nenechajte si ujsť túto príležitosť, pretože skutočne pravú exotiku tu máte doslova na dosah ruky.

 

Text: Mgr. Branislav Varga


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663304

Úvodná stránka