Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 3

Veľký deň v živote dieťaťa i rodiča

Učiteľka s budúcim prvákomPodľa § 20 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie školskej dochádzky v základnej škole. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Základné školy otvorili brány a nachystali rôzne prekvapenia. Podľa Ústavu informácií a prognóz školstva počty žiakov v prvých triedach v uplynulých rokoch stále klesali. Podľa ich odhadov by vďaka mierne stúpajúcej populačnej krivke mal počet prvákov vzrásť na viac ako 52-tisíc. Presný počet zapísaných žiakov bude zrejmý až koncom februára.
Budúcich prváčikov je potrebné zapísať do školy od 15. januára do 15. februára. Termíny zápisov určujú zriaďovatelia základných škôl. Riaditelia prijímajú prednostne deti, ktoré majú trvalý pobyt v ich školskom obvode. Ak si vyberú školu mimo ich školský obvod, potrebujú na to súhlas riaditeľa školy. Problémom nie je zmeniť školu aj po zápise.
Zápisy detí do 1. ročníkov základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto Hlohovec a v prípade ZŠ sv. Jozefa arcibiskupský úrad, sa skončili v januári tohto roku. Na zápis bolo treba priniesť rodný list dieťaťa a rodič poskytol riaditeľovi školy svoje osobné údaje ako zákonný zástupca. Rodičia detí z materských škôl si vybrali z ponúk šiestich základných škôl. Pri zápise bol prítomný i školský psychológ, ktorý sledoval školskú zrelosť dieťaťa.
Nie je problémom v niektorých prípadoch požiadať aj o odklad nástupu do školy. Sú aj prípady, keď materská škola zistí, že dieťa zaostáva v niektorej z oblastí, je utiahnuté medzi deťmi, alebo má problémy s grafomotorikou. Podrobí sa potom testu školskej zrelosti, ktorý ak zistí problém, môže to napokon viesť aj k odkladu nástupu do školy. Ak sa zápis o rok posunie, rodič si môže vybrať, či jeho dieťa bude naďalej navštevovať materskú školu alebo nultý ročník základnej školy.
Ak chcú rodičia zapísať do školy dieťa mladšie ako šesť rokov, musia mať súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.
Na zápise ukázali budúci prváci svoje základné zručnosti a vedomosti. Do 1. ročníka sa ich v našom meste tento rok zapísalo 202. A ako na zápise dopadli naše školy?
• ZŠ M. R. Štefánika 30, Hlohovec - 53 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky má 6 žiakov,
• ZŠ Kopernikova 24, Hlohovec - 36 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky majú 4 žiaci,
• ZŠ A. Felcána 4, Hlohovec - 27 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky majú 5 žiaci,
• ZŠ V. Šuleka, Hlohovec - Šulekovo - 17 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky majú 2 žiaci,
• ZŠ Podzámska 35, Hlohovec - 69 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky majú 5 žiaci,
• ZŠ sv. Jozefa, Hlohovec - 19 žiakov a predpokladaný odklad školskej dochádzky majú 5 žiaci.

Ak ste zápis ešte nestihli, na príslušnom riaditeľstve školy môžete ešte dieťa zapísať do 15. 02. 2010.

 

Text: Mgr. M. Loskotová

Foto: HcTV


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663138

Úvodná stránka