Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 12

Kurzy kinezioterapie v Hlohovci

     V piatok 24. septembra 2010 sa v Reumatologicko-rehabilitačnom centre na Pribinovej ulici v Hlohovci uskutočnil v rámci Dekády kostí a kĺbov 2000-2010 ďalší jednodňový Kurz kinezioterapie pri osteoporóze.
     Zúčastnili sa na ňom lekári a zdravotné sestry rôznych špecializácií, z rôznych kútov Slovenska. Cieľom tohto kurzu bolo poukázať na špecifiká pohybovej liečby pri osteoporóze s praktickým nácvikom antigravitačnej relaxácie, nestabilnej plošiny a celej špeciálnej cvičebnej zostavy podľa Ďurišovej. Okrem prehľadu aktuálnych biomedicínskych informácií o osteoporóze - najmä nutnosti skorého odhalenia denzitometrickým vyšetrením - dala teoretická časť kurzu odpoveď na otázku, prečo je cvičenie pri osteoporóze také dôležité. Rehabilitácia je totiž neoddeliteľnou súčasťou nielen komplexnej liečby osteoporózy, ale aj jej prevencie. Z prostriedkov fyzikálnej terapie má rozhodujúci význam práve pohybová liečba. Podľa štúdie, ktorú pred časom vykonala primárka MUDr. Elena Ďurišová na vzorke slovenských žien s postmenopauzálnou osteoporózou je farmakologická liečba osteoporózy štatisticky významne účinnejšia, ak sa kombinuje s pravidelnou rehabilitáciou. Špeciálna cvičebná zostava podľa Ďurišovej upravením svalovej nerovnováhy a zvýšením svalovej sily s vytvorením si vlastného kvalitného svalového korzetu nielen zmierni bolesti v oblasti chrbtice, ale zlepší aj kostné parametre. Komplexné informácie o rednutí kostí, ale aj o neplodnosti a unikaní moču spolu so špeciálnymi cvičeniami sú spracované v knihe s nahratým CD „Ženské bolesti chrbtice - sterilita, inkontinencia, osteoporóza“, ktorú dostali všetci účastníci kurzu. Tieto cvičenia sa v Reumatologicko-rehabilitačnom centre môže naučiť každý záujemca po telefonickom objednaní (pondelky od 17-18,30 hod. - bližšie www.rrc.sk). Od 11. októbra prebiehajú kurzy samonapravovacieho cvičenia s prvkami orientálnych tancov pre všetkých, ktorí majú bolesti chrbtice, alebo im chcú predchádzať.

 

text a foto: MUDr. E. Ďurišová


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662900

Úvodná stránka