Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 12

Jubilantka Slovakofarma

jubilantka slovakofarma      Vráťme sa však v našom spomínaní späť do Hlohovca. Slovakofarma mala v roku 1950 spolu 762 zamestnancov, v robotníckych profesiách pracovalo celkom 472 ľudí a hodnota hrubej výroby bola približne 31 miliónov československých korún. Výroba sa postupne zvyšovala a do roku 1989 vzrástla 35 krát oproti prvým rokom. Počet zamestnancov prekročil 2-tisícovú hranicu.
     Výroby viacerých liekových foriem boli postupne delimitované do iných podnikov. U nás doma sa potichu šuškalo, že nadriadená SPOFA sťahuje čisté a výnosné výroby do Čiech, ale na verejnosti sa o tom nehovorilo. Injekcie prešli v roku 1957 do Biotiky, sirupy v tom istom roku do Galeny a výroba tzv. farebných tabliet sa odsťahovala v roku 1972 do Imuny. Nosným programom zostali tablety, masti a tekutiny. V roku 1965 sa začali vyrábať želatínové tobolky a prvým prípravkom v tejto forme bol Febichol. V rovnakom roku sa začala výroba liečebnej kozmetiky na báze materskej kašičky – Včelie mlieko, Vita Apinol masť a dražé a v roku 1967 uzrela svetlo sveta vychýrená mastička Geleé Royale. Prvý šumivý prípravok Calabron sa začal vyrábať už v roku 1963, postupne sa produkcia šumivých tabliet zdokonalila, zaviedla sa nová technológia a asi najznámejším sa stal Celaskon effervescens. V roku 1979 sa začali vyrábať testovacie prípravky, napríklad Spofatest a v roku 1983 retardované prípravky – Agapurín a ďalšie. Ťažiskovou úlohou pre farmaceutickú výrobu podniku bola priemyselná výroba prípravkov pre humánne a veterinárne účely, výroba dezinfekčných a diagnostických preparátov, ochranných pracovných mastí a produkcia liečebnej kozmetiky.
     Druhú časť výroby tvorilo získavanie farmaceutických surovín. Výroba morfínu Kabayovou metódou sa ukázala ako energeticky nevýhodná, preto bola v roku 1966 nahradená ionomeničovou technológiou. Už v roku 1963 sa začala výroba syntetického vitamínu E a k jej zdokonaleniu došlo v prvej polovici sedemdesiatich rokov. To bol začiatok rozsiahleho vitamínového programu. Okrem surového morfínu sa vyrábali v Slovakofarme chlorid morfínu, kodein a jeho soli, soli vápnika a kyselina cholová. Čoskoro sa začalo s výrobou ďalšieho alkaloidu – efedrinu kvasnou cestou, ktorá existovala do roku 1970 a potom prešla, ako inak, do Prahy. Pri efedrine sa rozvinula aj výroba známeho fenmetrazinu a dexfenmetrazinu, ktoré mali s efedrinom spoločný medziprodukt. Tablety fenmetrazinu boli pôvodne určené na chudnutie a až neskôr sa zistilo, že vyvoláva nebezpečnú závislosť. Dnes je táto látka na celom svete uvedená v zozname produktov podliehajúcich zákonu o opiátoch. Viaceré látky sa v Slovakofarme vyrábali krátkodobo a dnes už o nich vedia iba pamätníci. Boli to napríklad folikulín, bromizoval či betain, iné vo výrobe zostali – dolzín, septonex, ajatín, trimeptranol, včelia materská kašička alebo pentoxifylín.
      Ruka v ruke s rozširovaním a zmenami vo výrobe nastala v podniku jeho výstavba. Už v 50-tych rokoch bola vybudovaná budova vedeckovýskumnej základne a budova pre výrobu kalciových solí. Neskôr pribudli priestory pre výrobu vitamínu E, nová výrobňa morfínu a v 70-tych rokoch bola postavená tzv. „biela tabletáreň“. Postavili sa priestory pre vitamínové programy a spolu s nimi sa budovali aj pomocné objekty – nová kotolňa, parabolické sklady makovíc a v roku 1975 bola otvorená nová administratívna budova. Veľkou akciou bola výstavba Farmaceutického pavilónu, ktorý mal byť pôvodne uvedený do činnosti v roku 1978, ale mnohí sa pamätajú, že pre neobvyklý rozsah nových problémov, postupné zásahy do plánov a potrebu prispôsobovať sa legislatívnym zmenám bolo otvorenie tejto výrobne oneskorené.
      Slovakofarmu neobišli ani živelné pohromy. V roku 1958 bolo územie závodu zaplavené dažďovými vodami. Ešte dnes si spomínam na poplach v našej bytovke, ktorý nastal v noci z 22. na 23. júla 1958. Požiar, ktorého plamene šľahali vysoko nad starý komín, zničil pôvodný sklad makovíc, extrakčné oddelenie a kvasnú časť výroby efedrínu. Chlapi sa vtedy nechávali ostriekať prúdom vody a gúľali z horiacich budov sudy s horľavými látkami do bezpečia, taký mali vzťah k svojmu podniku! Náš sused z prízemia, pán Ferdinand Šudy, inokedy chlpatý po celom tele, prišiel domov s pokožkou opálenou ako prasiatko po zabíjačke.


text: Mgr. Víťazoslav Chrenko

Foto: archív autora


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662986

Úvodná stránka