Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 12

Polepšia sa?

     Sen sa stal skutočnosťou. Kde? V Reedukačnom centre v Hlohovci vo štvrtok 4. novembra 2010 riaditeľka Ing. Blažena Kuľhavá slávnostne otvorila nadstavbu budovy. Po dlhých piatich rokoch sa chovanci RC dočkali nového internátu.
     Úlohou reedukačného centra je vychovávať a vzdelávať deti s poruchami sociálneho alebo psychického vývinu. Chovanci sú zaradení do dvojročných vzdelávacích programov. Sú to väčšinou chlapci, ktorým sa nechcelo chodiť do školy, zlákala ich ulica, drogy, alkohol... Cieľom je „prevychovať“ ich, naučiť ich lepšiemu správaniu, pripraviť ich do života. V súčasnosti sa na túto neľahkú úlohu podujíma 13 vychovávateľov a 24 učiteľov. Aj keď týchto chlapcov škola veľmi nezaujíma, radi sa zapájajú do športových aktivít a manuálnych prác.
    História výchovných ústavov pre mladých siaha až do roku 1902, kedy bola v Košiciach zriadená Košická kráľovská polepšovňa. Počas niekoľkých desaťročí výchovné zariadenie putovalo po celom vtedajšom Československu. V roku 1951 bolo presťahované do Hlohovca na zámok a do roku 1962 to bol jediný výchovný ústav na Slovensku pre chlapcov i dievčatá. V roku 1968 boli postavené nové zariadenia pre chovancov a zamestnancov v priestoroch zámockého parku. Pôvodne bol ústav postavený pre 240 chovancov, najväčšiu kapacitu mal 720 chovancov. Dnešná kapacita je 60 chovancov.
     Novovybudované priestory sú určené pre štyri výchovné skupiny. Každá skupina má k dispozícii 3 izby, sociálne zariadenie, kuchynku, spoločenskú miestnosť. Pre bezpečnosť chovancov sú v izbách nainštalované kamery. Finančné prostriedky na realizáciu tohto projektu vo výške viac ako 500 tis. Eur poskytlo Ministerstvo školstva prostredníctvom Krajského školského úradu.

 

text a foto: J. Drgoňová


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663078

Úvodná stránka