Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 12

"Mladík" z Berekseku

Chrám krista Kráľa     Poslednú októbrovú nedeľu si Šulekovčania pripomenuli výročie posviacky miestneho kostola. Slávnostnú sv. omšu celebroval trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák.
      Tento chrám Krista Kráľa bol postavený pred viac ako 75 rokmi a 26. októbra 1935 ho vysvätil Andrej Hlinka. Ako nám prezradil miestny pán farár, vdp. Tibor Sloboda, do roku 1947 Bereksek patril pod farnosť Leopoldov a sväté omše sa v tu slávili iba každú 3. nedeľu. Prvý kostol stál na Šulekovej ulici, na mieste dnešnej pošty. Bol zasvätený Všetkým Svätým a jeho kapacita bola 200 veriacich. Súčasný kostol je vlastne „mladík“, postavený v románskom štýle. Je to trojloďová bazilika, kde hlavná loď je oddelená stĺpmi, ktoré symbolizujú kresťanov podopierajúcich cirkev. Chrám stavala firma z Hlohovca a taktiež oltár je dielom hlohovského rezbára Jozefa Seilnachta. Na oltári sú inštalované sochy Krista Kráľa – patróna kostola a taktiež Sv. Františka – čo súvisí s pôsobením františkánov v Hlohovci a socha Dona Bosca v súvislosti s tým, že zo Šulekova vzišli aj kňazi – saleziáni. Dominantou kostola je taktiež veľký kríž s Ježišom. Okná tohto chrámu zdobia krásne vitráže darované miestnou Šulekovčankou, ktorá emigrovala do Ameriky. Najväčšiu zásluhu na obnove kostola mal vdp. Ľudovít Kozmon, ktorý tu pôsobil 30 rokov.
      Seniori z Denného centra Bereksek zorganizovali výstavu s kresťanskou tématikou – Klenoty z našej dediny. Výstavné exponáty niekoľko mesiacov zbierala pani Vlasta Nemcová. Našli sme medzi nimi fotografie pôvodného kostola, cirkevné knihy, obrazy, sviece, sošky, vyšívané obrazy, ale i ornát vdp. PhDr. M. Hrbču (dekana v r. 1990 – 2002). Taktiež papierové ruže, ktoré seniori vlastnoručne vyrábali pri každej sviatočnej príležitosti.

 

text a foto: JD


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663129

Úvodná stránka