Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2011 - č. 3

Aby boli naše deti gramotnejšie

deti v knižnici     Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj uskutočňuje od roku 2000 v trojročných cykloch porovnávaciu štúdiu PISA /Program pre medzinárodné hodnotenie študentov/, ktorá poskytuje údaje o vedomostiach a zručnostiach 15-roč-ných žiakov zúčastnených krajín v troch oblastiach - čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Hlavnou sledovanou oblasťou štvrtého cyklu medzinárodnej porovnávacej štúdie vzdelanosti PISA 2009 bola čitateľská gramotnosť 15-ročných žiakov. Slovenské deti sa umiestnili pod priemerom na 32. až 37. mieste zo 65 zúčastnených krajín. To je výzva pre nás všetkých, ktorí sa podieľame na vzdelávaní slovenských detí, aby sme toto umiestnenie posunuli smerom hore. Hlavnú úlohu vo vzdelávaní detí zohrávajú samozrejme školy. V rozvíjaní ich čitateľskej gramotnosti sa školám snažíme pomáhať my - knižnice.
     Hlohovská knižnica má dlhoročnú tradíciu v práci s detskými čitateľmi. Čitateľskú gramotnosť našich detí sa snažíme zlepšiť rôznymi podujatiami, propagujúcimi čítanie, príjemným prostredím, ústretovými pracovníčkami a ponukou zaujímavých nových kníh. V roku 2010 napríklad pripravili 80 podujatí na podporu čítania, ktorých sa zúčastnilo 1474 detí. 1073 detí, ktoré boli v roku 2010 zaregistrované v knižnici, ju navštívili 10 074 krát a požičali si 40 409 kníh. Z finančných prostriedkov Mestského kultúrneho centra, grantu Ministerstva kultúry SR a sponzorov sme pre nakúpili 248 nových detských kníh. Sú to pekné výsledky, potvrdzujú to aj štandardy /normy/ pre knižnice, vydané v roku 2010 Ministerstvom kultúry. Podľa nich by jeden odborný knihovník mal za rok požičať 15 000 kníh, v našej knižnici to bolo 22 696, na každého obyvateľa mesta by mali byť za rok 4 výpožičky kníh, v Hlohovci to bolo 7,1. Percento používateľov knižnice z počtu obyvateľov by malo byť 10 %, u nás je ich 14,4 %. Horšie je to s počtom nakúpených kníh na 1 obyvateľa. Podľa normy by sme mali ročne kúpiť 0,1 - 0,15 kníh na 1 obyvateľa, my sme v roku 2010 nakúpili 0,026 kníh na 1 obyvateľa. Netreba asi zdôrazňovať, ako veľmi by nám v práci s deťmi pomohlo, keby sme im mohli ponúknuť tých nových kníh viac. Pretože aj v čítaní sú módne trendy a deti im podliehajú viac, ako my dospelí. Takže ak momentálne medzi nimi letí kniha Škola noci, chcú ju čítať teraz a nie o rok, kým príde na nich rad. Do knižnice sa môže kúpiť len jeden kus /ak vôbec/ a potom je ťažké uspokojiť veľký čitateľský záujem a deti sklamanie odpúšťajú ťažko. Možno si teraz hovoríte, načo toľko kriku kvôli /ne/čítaniu. Čím menej však deti čítajú, tým viac sa zhoršuje ich schopnosť rozumieť prečítanému textu a klesá ich čitateľská gramotnosť. Ako vyriešia napríklad slovný príklad z matematiky, keď nebudú rozumieť zadaniu?
     Takže kde hľadať cestu k lepšej čitateľskej gramotnosti našich detí? Ako získať detské srdiečka pre čítanie? Tieto otázky si iste kladú školy, knižnice, zriaďovatelia týchto inštitúcií, rodičia detí i verejnosť. Verím, že spoločne sa nám to môže podariť. K tomu, aby boli naše deti gramotnejšie, nebude stačiť len ukázať im cestu do knižnice, urobiť pre ne čítanie atraktívnym a nakúpiť dostatok nových kníh. Určite to však môže pomôcť.

text: Helena Pekarovičová
foto: archív knižnice


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

English version

34652591

Úvodná stránka