Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 2

Dobrá novina

Malí koledovníci     Ako mnohí z vás vedia a mnohí nevedia, v našom meste, už niekoľko rokov prebieha „Dobrá novina“. Čo vlastne „Dobrá novina“ je? Je to jedna úžasná vec – koledovanie detí vo vianočnom období. Je to myšlienka priniesť dobrú zvesť o narodení Ježiška rodinám a vykoledovanú sumu venovať rozvojovým krajinám, najmä Keni, Sudánu, ale aj iným africkým krajinám. Po prvýkrát bola zrealizovaná občianskym združením eRko - HKSD (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí - s celoslovenskou pôsobnosťou) v roku 1994. Uplynulý rok, v stredu 26. decembra 2012, teda prebiehal 18. ročník.
(Viac na www.dobranovina.sk).

     Teraz trošku zaspomínajme, ako sme začínali u nás, v Hlohovci. Bolo to v roku 1998 a bolo nás neúrekom. Asi 50 detí a do 20 sprevádzajúcich osôb (na foto dole). Páter Marek Javorský, OFM, bol prvým iniciátorom. Práve on prišiel s myšlienkou rozbehnúť koledovanie aj v Hlohovci. A tak sme začali. Nácviky kolied, výroba pomôcok, vhodného oblečenia. Dostali sme aj požehnanie a to trojnásobné. Prišiel nás povzbudiť p. dekan Ján Repiský, páter Dionýz Tomašovič, OFM a samozrejme páter Marek. A mohli sme vyraziť do terénu. 5 skupiniek sa rozbehlo na všetky svetové strany. Neuveríte, ale čakalo na nás asi 120 rodín zo všetkých častí mesta a starí rodičia v domovoch dôchodcov. Zima bola riadna. Všade sneh a ľad. Bolo to krásne. Ľudia na nás čakali a mnohí z nich si poplakali, lebo si spomenuli na svoje detstvo, kedy sami chodili pod oknami koledovať. Veď po veľmi dlhých rokoch sa koledníci vrátili... Koledovalo sa takmer celý deň a večer už bývali deti také unavené, že veru aj sedeli na zemi  a so sebazaprením vinšovali ľuďom požehnané a radostné sviatky. Po skončení sme sa všetci stretli, vymenili zážitky a zrátali vykoledovanú sumu. Deťom očká žiarili a nám tiež. Urobili sme dobrú vec. Priniesli sme do rodín dobrú zvesť a vyzbierali peniaze pre africké rodiny.

Malí koledovníci     A ako to vyzerá dnes? Teraz koleduje približne 12 až 15 detí a asi 8 sprevádzajúcich osôb (na foto hore). Ani rodín už nie je cez stovku, ale horko-ťažko 30. Čo sa to deje? Prečo sa tak uzatvárame? Veď koledovanie je v prvom rade o radosti, ktorú Vám chceme priniesť. Hm. Je nám smutno, ubúda rodín, ubúda detí. No je nám aj veselo, lebo radosť nás neopustila. Vieme, že na nás čakáte. Chceme sa týmto zo srdca poďakovať všetkým rodinám, ktoré vytrvali a každoročne, už toľko rokov nám otvárajú dvere, vítajú nás s radosťou a očakávaním. Veď: „Vianoce bez koledníkov by ani neboli Vianoce.“ Tak nám povedali. Tento rok sa nám podarilo vykoledovať 2 775 €, ktoré poputujú rozvojovým krajinám.

     Veríme však, že o rok sa opäť uvidíme, že nás to neomrzí a so stále rovnakou radosťou budeme prichádzať do Vašich príbytkov, kde nás budú čakať otvorené srdcia. 

    ...Šťastie, zdravie, pokoj svätý, vinšujeme Vám. Všetkým ľuďom dobrej vôle, všetkým stvoreniam... aby vám dal Pán Boh zdravia, šťastia, Božského požehnania a po smrti kráľovstvo nebeské ...

Vaši hlohovskí koledníci
Foto: arch. AK, MG
 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34657782

Úvodná stránka