Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 2

Vyčaria úsmev na tvári

Grafika českého výtvarníka Františka Vacka     Občianske združenie  EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC pripravilo pre milovníkov umenia ďalšiu zaujímavú výstavu. Vo výstavnej sieni Vlastivedného múzea môžu návštevníci zhliadnuť expozíciu novoročných grafík českého výtvarníka Františka VACKA – NOVOROČNÉ KLAUNIÁDY. Novoročné grafiky, ľudovo nazývané „péefky“, sú v čase elektronických médií druhom na vymretie. Pritom ich pôvab, umeleckú hodnotu a jedinečnosť nemôže žiadna textová správa nahradiť.

     František Vacek sa narodil 21. januára 1941 v mestečku Polná pri Jihlave. Vyučený zámočník  je autodidaktom a v okolí rodného mesta pôsobí dodnes ako aktívny skaut, autor divadelných hier a organizátor kultúrnych i spoločenských podujatí. Počas svojej kariéry sa venoval rezbárstvu, sochárstvu, maľbe i grafike, je tiež zručným kovotepcom. Najviac sa preslávil v oblasti grafiky a práve jeho vtipné diela môžeme obdivovať do 17. februára 2013 v našom meste. Skoro tridsať rokov posiela  František Vacek svojim známym na Nový rok rovnakú figúru klauna, ktorého tvár je umne vytvorená z číslic aktuálneho letopočtu a návštevník výstavy tak môže obdivovať jeho invenciu, s akou tieto tváre vytvára. Sprievodné texty sú zaujímavou a úsmevnou sondou do spoločenského diania okolo nás. Autor vystavených diel svoj talent rozvinul aj v tvorbe exlibrisov, voľnej grafiky, príležitostných pamätných listov a v jeho tvorbe  dominujú motívy z mesta, v ktorom strávil celý život a milovanej Vysočiny.  Z dreva vyrezal figúry v životnej veľkosti do betlehemu v rodnom meste Poľná.  Je členom viacerých umeleckých združení a vystavoval nielen v Českej republike, ale aj v zahraničí. Ak je jednou z úloh novoročnej grafiky, aby pobavila a vyčarovala na tvári návštevníkov úsmevy,  dielo Františka Vacka to určite splní.

Mgr. Víťazoslav CHRENKO
Ex libris ad personam Hlohovec
 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34657706

Úvodná stránka