Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

Hlohovec obletí svet

poštová známka Empírové divadlo     Hlohovec a Empírové divadlo na poštovej známke obletí svet! Slovenská pošta, a. s. vydala do obehu novú poštovú známku v nominálnej hodnote 0,90 Eura. Je z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska a je na nej vyobrazený detail interiérovej maliarskej výzdoby divadla – putti (nahé dieťa podobné anjelikovi), nesúci atribúty divadelnej hry – masku a tamburínu.  Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Igor Piačka, rytcom známky doc. akademický maliar Martin Činovský, ArtD. Známku v náklade 2 milióny kusov vytlačila Poštovná tiskárna cenin Praha, a. s..

     Do života bola uvedená 25. januára 2013 v kaviarni Hotela Jeleň, za účasti predstaviteľov mesta Hlohovec, Trnavského samosprávneho kraja, Slovenskej pošty, autorov návrhu, filatelistov a ďalších pozvaných hostí. Poštová známka Empírové divadlo v Hlohovci je zároveň vydaná pri príležitosti tohtoročných osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o našom meste.

Uvedenie poštovej známky Empírové divadlo     Prvotná myšlienka vytvoriť známku z Hlohovca vznikla zo stretnutí a vzájomných rozhovorov Heleny Pekarovičovej, predsedníčky OZ Ex libris ad personam a Mgr. Martina Vanča, vedúceho poštovej filatelistickej služby a Poštového múzea na súťaži Ex libris Hlohovec v roku 2008 v Báčskom Petrovci v Srbsku: „Hovorili sme s pánom Vančom o známke, na ktorú by sa použili exlibrisy detí z našej súťaže. Pán Vančo bol veľmi naklonený k spolupráci, ale vysvetlil mi, že detské práce sa nepoužívajú na známky, iba ak na prítlače. Rozlúčili sme sa s prísľubom, že obaja pouvažujeme nad inou formou spolupráce a ozveme sa. Prešli dva roky, kým sme sa s pánom Vančom opäť stretli na výstave nášho spoločného priateľa a člena poroty EX LIBRIS HLOHOVEC akademického maliara Karola Felixa. Až tam sme, obrazne povedané, “upiekli“ darček k 900. výročiu prvej písomnej zmienky o Hlohovci – známku Empírové divadlo v Hlohovci.“ Po oficiálnych krokoch a podaných žiadostiach bolo v januári 2011 vydanie známky Empírové divadlo v Hlohovci schválené a v máji sa začalo s konkrétnymi prácami na známke. 

     Spolu so známkou bola vydaná i obálka prvého dňa a príležitostné pečiatky. Poštovú známku uviedol do života primátor mesta Peter Dvoran, spolu s Mgr. Martinom Vančom, PhD., akad. mal. Igorom Piačkom a doc. akad. mal. Martinom Činovským, ArtD. posypaním lupienkami ruží.

     Slovenská pošta, a. s. počas uvedenia novej známky do života zriadila v kaviarni Hotela Jeleň príležitostnú poštovú priehradku, kde bolo možné poštové známky a filatelistické produkty zakúpiť. Taktiež sa dostala do obehu príležitostná pečiatka. Počas slávnosti príjemnú atmosféru vytvorila Ida Chovanová hrou na fagot v klavírnom sprievode Mgr. Gabriely Drgoňovej.

J. Drgoňová
Foto: JD


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup

English version

34627396

Úvodná stránka