Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 8/2019

 Zivot_v_hlohovci.png


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

Hlohovec čaká na kruhový objazd

Križovatka pri cintoríne v Hlohovci    Rok 2013 je pre Hlohovec významným z historického pohľadu. Mesto oslavuje 900 rokov od prvej písomnej zmienky, počas celého roka prebiehajú podujatia na oslavu výročia. Hlohovčania však žijú aj bežný život, so svojimi radosťami i starosťami. Môžu sa občania tešiť aj na iné udalosti počas roka, ktoré napr. zlepšia život v meste? Opýtali sme sa primátora mesta Petra Dvorana.

     Začiatkom tohto roka sme rokovali so spoločnosťou Sario, ktorá priviedla zahraničných investorov a ku koncu roka 2013 by sa malo začať s výstavbou železničného prekladiska v katastri Šulekova. Toto prinesie zvýšenie zamestnanosti, ako aj opravu ciest, vybudovanie kruhovej križovatky pri čerpacej stanici na rozhraní medzi Šulekovom a Leopoldovom. Do budúcna sa uvažuje s rozšírením prekladiska o logistický park, a následne s napojením komunikácií pri Trakoviciach.

     V prvom štvrťroku 2013 sa uskutoční stretnutie so županom Trnavského samosprávneho kraja Tiborom Mikušom v súvislosti s riešením kruhovej križovatky v Hlohovci pri cintoríne. Od župana máme prísľub, že do konca roka 2013 začneme v spolupráci s TTSK s budovaním kruhovej križovatky. Mesto sa bude spolupodieľať na jej vybudovaní, keďže ¼ ciest dotknutého úseku je mestských.

     Budeme pokračovať v budovaní parkovacích plôch v meste, pričom budeme dôslednejšie prihliadať na to, aby sme nezničili všetku zeleň v meste a aby sme nezostali kamenným mestom. V minulom roku bolo vyrúbaných veľa stromov, tento rok budeme k výrubu pristupovať citlivejšie. Zeleň potrebujeme a v tomto roku sa sústredíme aj na výsadbu nových stromov.

     Taktiež zmapujeme stav miestnych komunikácií na sídliskách, ale aj v časti Peter, Nová štvrť a v Šulekove. Postupne ich budeme opravovať v jednotlivých úsekoch, na rekonštrukciu celých ciest nie sú financie. 

Počet obyvateľov z roka na rok klesá, úroveň nezamestnanosti je vysoká. Ako plánuje mesto zlepšiť túto situáciu?

     Ľudia odchádzajú bývať na dedinu, kde je bývanie lacnejšie. Pokles obyvateľov je spôsobený aj nižšou pôrodnosťou. Uvažujeme o výstavbe nájomných bytov v lokalite Dolnej Sihote. Mesto nemá vo svojom vlastníctve pozemky na ktoré by postavilo bytové jednotky a preto oslovilo spoločnosť, ktorá by odkúpila súkromné pozemky na Dolnej Sihoti a tam by postavila bytové domy. Mesto až potom osloví obyvateľov mesta a zistí záujem.

      Pokles je spôsobený aj zvýšením nezamestnanosti. Dvakrát do roka sa stretávam s predstaviteľmi Bekaertu, ktorí sa snažia udržať stabilný počet asi 1500 pracovných miest. Obávam sa však, čo bude so Zentivou, keďže ju odkúpila finančná spoločnosť. Verím však, že prebehnú ďalšie rokovania. Vo februári sa bude otvárať Galéria pri Tescu, kde nájde zamestnanie 30 – 50 občanov. Mesto má záujem podporiť všetky subjekty, ktoré zamestnajú obyvateľov.

     Na prelome januára a februára sa uskutočnili zápisy do základných škôl. V marci budú do materských škôl. V uplynulých rokoch sa ukázalo, že viac detí predškolského veku a zariadenia nepostačujú. V prípade základných škôl je to naopak a hovorí sa o rušení.

     V prípade materských škôl by sme chceli rozšíriť kapacity, pri základných školách však nie sú naplnené. Boli návrhy na zatvorenie niektorých. Niektoré školy boli rekonštruované z fondov EÚ a jednou z podmienok je, že výučba musí prebiehať 5 rokov od rekonštrukcie, aby sme financie z eurofondov nemuseli vrátiť. Najväčší problém bude udržať ZŠ V. Šuleka, kde z roka na rok žiakov ubúda. Z fondu opráv z Ministerstva školstva sme získali financie na výmenu okien v tejto škole. Práce by sa mali realizovať do konca marca. Nové okná prispejú k zníženiu energetickej náročnosti, ako aj ku skrášleniu budovy. 

     V januári sa mesto Hlohovec zúčastnilo na ITF Slovakiatour, ktorý je zameraný na cestovný ruch. Aké kroky mesto podniká na zlepšenie cestovného ruchu?

     V súčasnosti prebiehajú rokovania a stretnutia s odborníkmi o krytej plavárni, o možnostiach najlepšieho vybudovania. Ku koncu tohto roka by sme chceli začať s jej výstavbou, aby sme ju mohli čo najskôr dať do užívania obyvateľom.

     Začiatkom roka sme rokovali s potenciálnymi záujemcami o kúpu zámku, z kanadsko-rakúsko-tureckej spoločnosti. Zatiaľ čakáme na ich vyjadrenie. Mesto Hlohovec v prípade kúpy či prenájmu zámku stanovilo všetkým záujemcom niekoľko podmienok, ktoré musia byť splnené, a to: financie na opravu zámku na účte, sprístupnenie zámockej záhrady a zámku verejnosti, zachovanie historického charakteru podľa podmienok pamiatkového úradu. Všetci máme záujem o zachovanie tejto dominanty nášho mesta. Budeme bojovať na všetky strany, aby sme túto našu pamiatku zachránili.

     Ďakujem za rozhovor.


redakcia
Foto: JD
 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346518

Úvodná stránka