Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 8/2019

 Zivot_v_hlohovci.png


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

Príroda okolia Hlohovca

motýľ žijúci v okolí Hlohovca     V tomto roku si obyvatelia mesta pripomínajú 900. výročie prvej písomnej zmienky o Hlohovci. Ponúka sa teda osobitná príležitosť pripomenúť si našu históriu a uvedomiť si vlastnú identitu. K tomu nepochybne patrí aj pohľad na Hlohovec, zasadený do obrazu miestnej krajiny, resp. prírody, ktorá sa tých 900 rokov menila spolu s mestom a jeho obyvateľmi. Akú prírodu sme teda zdedili po svojich predkoch? Nájsť odpoveď na túto otázku sa snaží výstava „Príroda okolia Hlohovca“, ktorá bola 22. februára otvorená vo výstavnej sieni vlastivedného múzea.

     Mnohí, ktorí videli naše mesto z nadhľadu, napríklad z vyhliadky na Šianci, iste skonštatovali, že má pekné okolie. Rovina Trnavskej tabule tu prechádza do mierne zvlnenej Nitrianskej pahorkatiny, zo severu vystupuje zalesnený chrbát Považského Inovca a to celé spestruje hadiaci sa tok Váhu, obrúbený zeleňou brehových porastov. Navyše ,vďaka teplému podnebiu a úrodnej pôde, krajinu pokrýva mozaika viníc, polí a záhrad. Pri bližšom pohľade zistíme, že v tejto pestrej krajine, napriek intenzívnemu obrábaniu pôdy, ešte stále prežíva pomerne rozmanitá flóra a fauna. V bezprostrednej blízkosti mesta nachádzame najmä rastliny a živočíchy takzvanej kultúrnej stepi. Viaceré sú teplomilné a obývajú výhrevné trávnaté a krovinaté svahy okolitých kopčekov, ako sú Šumperky, Hanšutka, Kamenná hora, Staré hory, či Soroš. Rastú tu vzácne chránené rastliny, napríklad poniklece a hlaváčik jarný, a žijú tu pozoruhodné živočíchy, ako napr. jašterica zelená, včelárik zlatý, či májka obyčajná. Zaujímavé rastlinstvo a živočíšstvo nachádzame aj v okolitých lesoch a v malebných zákutiach mŕtvych ramien Váhu, či na štrkoviskách.
     Spomínané, ako aj ďalšie miesta spolu s ich obyvateľmi možno na výstave obdivovať na fotografiách, ktoré dopĺňajú krátke komentáre. Návštevníci sa teda niečo o prírode okolia Hlohovca dozvedia a zároveň si odnesú aj umelecký zážitok. Vystavené zábery totiž väčšinou nevznikli len za účelom dokumentácie, ale odzrkadľujú aj individuálny pohľad autorov na našu prírodu. Z vlastnej skúsenosti viem, že fotiť prírodu nie je ľahké. Treba mať veľkú trpezlivosť a stojí to nemálo námahy, lebo fotograf sa musí popasovať s viacerými protivenstvami. Nevyspytateľné sú najmä počasie a premenlivé svetelné podmienky, pri fotení detailov prekáža vietor a k plachým živočíchom sa niekedy nedá ani priblížiť. Tiež treba vystihnúť vhodné obdobie, niektoré kvety napríklad kvitnú len pár dní v roku. V neposlednom rade je dôležitá aj správna technika fotenia. Za každým záberom je skrátka kus námahy a ešte väčšiu hodnotu získava, ak zachytáva objekt nezvyčajným spôsobom. Tu sa prejavuje estetický cit fotografa, v tom je jeho umenie. Presne ten dojem som mal po zhliadnutí aktuálnej výstavy – ponúkla mi nové pohľady na známe veci. Skláňam sa preto pred jej autormi, ktorými sú rodáci z Hlohovca - pán Miloš Berec, Ing. Vladimír Chrenko a Ing. Marta Chrenková.

     Pána Bereca a Ing. Chrenka spojil spoločný záujem o fotografiu už v mladosti a majú za sebou bohaté aktivity v tejto oblasti. Zoznámili sa vo fotokrúžku pri podniku Slovakofarma, ktorý pán Berec viedol. V rámci okresu, kraja i Slovenska získali ocenenia z viacerých súťaží amatérskej a umeleckej fotografie a v osemdesiatych rokoch aj zo súťaží v audiovizuálnej tvorbe (predchodca dnešného videa). V súčasnosti sú aktívnymi členmi fotoklubu IRIS Trnava a v ostatných rokoch svoje práce intenzívne vystavujú a zúčastňujú sa súťaží. Ing. Chrenko je aj členom  Sdružení  výtvarních umělců moravsko-slovenského  pomezí.  Ing. Marta Chrenková sa k záľube vo fotografovaní dostala najmä prostredníctvom manžela Vladimíra. Spočiatku mu pomáhala pri vyvolávaní filmov a fotiek, neskôr mu bola múzou i modelom  pri jeho audiovizuálnej tvorbe a sprevádzala manžela na výstavách. Od roku 2009 sa už foteniu venuje aktívne a zapája sa aj do výstav a súťaží. Od roku 2010 je tiež členkou fotoklubu IRIS Trnava.

     Výstava „Príroda okolia Hlohovca“  potrvá do 21. apríla a úzko súvisí aj so súbežnou prehliadkou výtvarných prác 2. ročníka súťaže Via naturae – Cestou prírody. Deti a mládež tu  prezentujú svoj pohľad na prírodu a životné prostredie vo všeobecnosti. Ktovie, možno o niekoľko desaťročí budú niektorí zo súťažiacich autormi ďalšej výstavy o prírode okolia Hlohovca. Záleží však len od nás, či im zanecháme prírodu v takom stave, aby v nej ešte aj v budúcnosti našli veľa pekných a zaujímavých motívov.

Mgr. Branislav Varga,
Vlastivedné múzeum v Hlohovci
foto: Ing. Vladimír Chrenko    

 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346879

Úvodná stránka