Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

V marci o knihách

Deti navštívili knižnicu v Hlohovci - marec o knihách     Knižnica v Hlohovci je dáma úctyhodného veku. Minulý rok oslávila 85 rokov od svojho založenia. Aj napriek svojmu veku sa jej podarilo prijať 31 498 návštev, čo je v priemere viac ako 100 denne. Na kráse jej neuberá ani fakt, že sa stále rozrastá. Práve naopak. Do jej knižničného fondu v uplynulom roku pribudlo 307 kníh. A tak 2 761 čitateľov má 73 846 dôvodov – kníh, kvôli ktorým sa im do knižnice oplatí prísť.

     „Jedna kniha ročne - projekt Marty Moravčíkovej, sa rozbehol výborne. Od mája, kedy sa začal realizovať, do konca roka 2012 nám čitatelia darovali 49 kníh. Pre porovnanie – je to asi 1/5 z počtu, ktoré sme získali z rozpočtu MSKC (258 kníh). Je to úžasný dar od čitateľov. Potešujúce je to, že koncom roka sa projekt neskončil, stále pokračuje a už v januári 2013 sme dostali ďalšie knihy, aj od tých, ktorí darovali minulý rok. Čitatelia nám takto prejavujú svoj pocit spolupatričnosti. A pre nás je to pekné poznanie, že ľudia chcú knižnicu podporiť aj takýmto spôsobom.“ prezrádza vedúca knižnice Helena Pekarovičová.

     Hoci jej vek i výška knižničného fondu hlohovskej knižnice pomerne vysoká, ešte to nie je zárukou, že všetci čitatelia v ňom nájdu všetko, čo potrebujú. Aj na to však majú pracovníčky knižnice „liek“ – medziknižničný výpožičný systém, ktorý funguje nielen v rámci Slovenska, ale i medzinárodne. Takýmto spôsobom sa im podarilo nájsť a požičať 548 kníh náučnej literatúry, či beletrie na študijné účely. Napríklad z Moravskej zemskej knižnice v Brne knihu Gerharta Hauptmanna Potopený zvon, ktorá čitateľovi poslúžila pri písaní záverečnej práce k opere Rusalka.   

     A aké boli najčítanejšie knihy v minulom roku? „Oproti predchádzajúcim rokom sa veľa toho nezmenilo, v detskom oddelení sú stále populárni upíri a fantasy literatúra pre starších. V kategórii mladších detí chlapci vyhľadávajú knihy Thomasa Brezinu a Romana Brata. Dievčatá radi čítajú knihy od Gabriely Futovej a Marty Hlušíkovej. Dospelých čitateľov beletrie by sme mohli rozdeliť do 3 kategórií: stále sú obľúbené „ženské“ romány, muži v poslednom období obľubujú detektívky od severských autorov a „fajnšmekri“, ktorí prečítali už veľmi veľa kníh, si starostlivo vyberajú náročnejšiu literatúru, aby ulahodili svojmu čitateľskému vkusu. Z náučnej literatúry sú najčítanejšie životopisné romány a cestopisy. Čítanosť niektorých autorov sa zvyšuje po besedách, ktoré naša knižnica poriada.“ poznamenala Helena Pekarovičová.

     „Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si.“ – hovorí jedno príslovie. A pracovníčky knižnice by vedeli rozprávať... Zoznam kníh, ktoré ľudia čítajú je akoby plátnom, na ktorom sa premieta obraz ich vnútra. Obraz o tom, akí ľudia sú, nám poskytne nielen zoznam čítanej literatúry, ale i to, čo s knihami spájajú a ako sa k nim správajú. „Čitatelia si v knihách zabúdajú rôzne predmety. Našli sme perá, nožnice... ale i vkladnú knižku, ktorú sme samozrejme vrátili majiteľke.“ prezrádza knihovníčka Evka Poláková a dodáva: Niekedy nachádzame v knihách ceruzkou napísané odkazy charakteru: „Obed máš v chladničke...“, ktoré tam čitatelia zabudnú a my ich potom odstraňujeme.“
Hovorí sa, že kniha je najlepším priateľom človeka. Po knihe siahame nielen vtedy, keď sa niečo potrebujeme či chceme dozvedieť. Je zároveň aj naším spoločníkom vo chvíľach oddychu, či keď sme smutní, dokáže povzbudiť a potešiť. Aj deti môžu po knihe siahnuť ako po najlepšom kamarátovi v tejto uponáhľanej dobe.

     „Rodičia často nemajú čas vypočuť si ich a keď deti prídu k nám, do knižnice, tu majú viac času a tiež priestor, voľnosť, zveria sa, poradia sa..., a my ich počúvame...“ prezrádza knihovníčka Danka Sládečková v detskom oddelení a sklamane dodáva: „Kedysi sa deti trestali tým, že im zakazovali knižnicu, teraz je to naopak. Dnes, keď deti chcú potrestať, pošlú ich do knižnice....“ Ale rodičia, ktorí sami v detstve veľa čítali, podporujú v čítaní aj svoje deti. Často z toho vznikne celoživotná záľuba, ktorá popri iných veciach robí život človeka plnším. A niekedy aj významné futbalové a hokejové zápasy veľmi podporujú čítanie? „Najradšej mám, keď sú majstrovstvá sveta“ prezradila knihovníčke Evke Mihálikovej jedna návštevníčka knižnice. „Chlapi pozerajú futbal a ja môžem čítať bez toho, aby ma niekto vyrušoval.“

     Na záver ešte jedna otázka. Viete, kedy majú v knižnici veľkú radosť?  Vždy keď príde čitateľ do knižnice s oznámením o promócii a poďakuje za učebnice a skriptá, ktoré mu pri štúdiu pomohli. A knihovníčky majú pocit, akoby to vyštudovalo jedno z ich detí. Tých knižničných.

J. Drgoňová
Foto: arch. knižnice


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

English version

34652657

Úvodná stránka