Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 8/2019

 Zivot_v_hlohovci.png


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

Pamätná tabuľa dekanovi Havranovi

Pamätná tabuľa dekanovi Harvanovi      Spomienkovú slávnosť pri príležitosti nedožitých 100 rokov bývalého hlohovského dekana Ignáca Havrana pripravil Rímsko-katolícky farský úrad a Mestský úrad v Hlohovci v sobotu 26. januára. Pozvanie prijali Mons. Dominik Tóth, emeritný biskup, Mons. Daniel Ižold, rektor seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, vdp. Róbert Kišš, biskupský vikár trnavskej diecézy, vdp. Pavol Klapica, p. farár z Rybníka, vdp. Miloslav Mrva, vdp. Alojz Lackovič - farár v Modranke, vdp. Lukáš Šlosár - farár v Gbeloch a rodinní príslušníci dekana Havrana, starosta obce Rybník Ing. Imrich Králik a veriaci z Rybníka i Hlohovca. Hostí vo farskom kostole sv. Michala Archanjela privítal dekan hlohovskej farnosti Mgr. Marek Jesenák. 

     Ignác Havran sa narodil 25. januára 1913 v obci Rybník. Bol najstarším z deviatich súrodencov. Po gymnaziálnych a vysokoškolských štúdiách v Bratislave bol v roku 1939 vysvätený na kňaza. Ako kaplán pôsobil v Tekovskej Novej Vsi, v Topoľčanoch a neskôr ako farár v Banskej Štiavnici, v Stupave a Hlohovci aj ako dekan. V našom meste pôsobil 29 rokov.

     O svoje spomienky na dekana Havrana sa podelil primátor mesta Peter Dvoran. Pamätná tabuľa s vyobrazením dekana Havrana poputuje i do jeho rodnej obce. Medzi pozvanými hosťami nechýbala najmladšia sestra Mária Havranová, ktorá na fare v Hlohovci počas jeho pôsobenia žila a pracovala.

     Dekan Havran mal veľkú zásluhu na duchovnom zveľaďovaní farnosti, s veľkým záujmom sa staral o veriacich, usilovne ich pripravoval na prijatie sviatostí. Za jeho pôsobenia bola na Podzámskej ulici v Hlohovci vybudovaná fara, taktiež bola opravená fasáda farského kostola sv. Michala a tiež vymaľovaný jeho interiér, ako aj kaplnka sv. Anny. Boli zreštaurované oltáre, sochy.

     Úctu a vďaku dekanovi Havranovi vzdali Hlohovčania osadením pamätnej tabule vďaka podpore primátora mesta Petra Dvorana. Tabuľa z dielne výtvarníka a sochára Tibora Dolníka je umiestnená na ľavej strane bočného vchodu do kostola sv. Michala Archanjela. Posvätil ju emeritný biskup Mons. Dominik Tóth. Slávnosť pokračovala v kostole slávením svätej omše.

Text a foto: J. Drgoňová 
 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346500

Úvodná stránka