Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 8/2019

 Zivot_v_hlohovci.png


 

Život v Hlohovci - r. 2013 - č. 3

Spomienka na vzácneho človeka

Pamätná tabuľa - ThDr. Ignác Havran     100. výročie nedožitých narodenín tohto vynikajúceho človeka ma utvrdilo v povinnosti dávať veci do objektívneho svetla, kvôli všetkým tým, ktorí ho nepoznali, alebo poznali -  iba z počutia. Pri príležitosti odhalenia jeho pamätnej tabule chcem upriamiť pozornosť na dobu, kedy tento kňaz pôsobil v Hlohovci.

     Väčšina z terajších mladších súputníkov si nepamätá súvislosti s radikálnou normalizáciou povojnového Československa. Päťdesiate roky - kedy akýkoľvek nesúhlasný postoj s predstaviteľmi strany, bol zámienkou ku stíhaniu a odstaveniu kohokoľvek – nieto ešte kňaza -  z verejného života. Nedeľňajšie kázne by ma nijako neboli zaujali ako chlapca, nebyť rodičov, ktorí dodatočne doma, nikým nesledovaní - rozoberali každé počuté slovíčko. Jeho kritické slová smerom k režimu -  im dávali nádej, pomáhali vyrovnať sa so súborom negatívnych vnemov totalitného vládnutia. Cítil to tak ako oni, ale aj to dokázal verejne povedať! Tak ako dnes, bol vidieť zlo a skrivodlivosť, ale na rozdiel od dnešných čias, sa o tom nesmelo hovoriť. Postih bol okamžitý. Zákaz náboženskej výchovy, perzekúcia, vyhadzov učiteľov za návštevu kostola, preradenie na „iné“ -  miesto. Toto je iba malý príklad. Komunistický režim bol chobotnicou, bez možnosti úniku. A predsa sa našiel človek, navyše kňaz, ktorý dokázal formuláciou slov, podtrhnutých plamenným prejavom vyjadriť všeobecný názor  jednoducho a nahlas. Oficiálne mu nemali čo vyčítať. Zlo dokázal podtrhnúť gestom, významnou prestávkou, pohľadom smerom k budove aparátčikov. Všetci sme vedeli kde sedia a chápali sme jeho – slovami vyjadrený hnev, nad väznenými biskupmi nad dennou skrivodlivosťou. Dnes by sme povedali – bol hovorca – zadupanej a mĺkvej inteligencie. Prinášal katarziu pre takto handicapovanú časť občanov Hlohovca, vďaka ThDr. Havranovi mnoho vecí získalo iný sled, iný rozmer.

     Dekan Havran bol osobnosťou, ktorá pomohla prežiť jednu nešťastnú kapitolu v živote mesta Hlohovec. Občania trpeli násilnou industrializáciou, boli im braté domy, polia i pozemky. Cesta cez mesto bola zámerne vedená tak, aby sa zbúrala synagóga a nie podľa pôvodne navrhovanej cesty vedľa železničnej trate, kde vtedy nebolo stavebných prekážok. Hneď pri vstupe do mesta sa postavil gigantický vežiak, aby zakryl symbol Hlohovca farský kostol – búranie Podzámskej ulice – tam všetko žili ľudia, ktorí nesúhlasili s ničením starých domov a potrebovali nádej, boli frustrovaní rozpínavosťou komunistických prišelcov, ničiacich všetko „staré a zaostalé“.... V tejto atmosfére ísť do kostola, stretať sa z rovnako postihnutými Hlohovčanmi prinášalo určitú katarziu. Tam komunisti nechodili. Za odvahu, nádej a povzbudenie -  vďaka Vám - pán Dekan. Aj vďaka Vám sme razantnejšie zvonili kľúčmi.
Aj vďaka Vám máme kľúče stále pripravené....
Ťažko bez metafor opísať osobnosť tohto významného Hlohovčana, narodeného v dedinke Rybník, ale plný kostol ku jeho nedožitým stým narodeninám hovorí za všetko.

Mgr. Art. Ján Všetečka - Konstanty
 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346545

Úvodná stránka