Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2014 - č. 12

Dobrota pre Afriku

africké deti     Poznáte to: „Mami, mne sa nechce učiť, ani písať domáce úlohy!“, alebo „Toto máme na obed? To jesť nebudem...“. Koľkí v rodinách počúvajú aj takéto reakcie svojich ratolestí? No a často krát im odpovedajú: „...keby toto mali deti v Afrike...“. Žiaľ nemajú. Koncom minulého roka vzniklo na Slovensku Občianske združenie Dobrota pre Afriku, ktorého cieľom je podpora a pomoc chudobným ľuďom v rozvojových krajinách. Nosným projektom je Podpora vzdelávania chudobných detí - adopcia na diaľku, ktorý prebieha v Keni od roku 2009 a v apríli tohto roku už aj v Južnom Sudáne. OZ Dobrota pre Afriku spolupracuje s misionármi, či už s rehoľníkmi alebo laikmi a jedným z nich v Južnom Sudáne je aj františkán Masseo Golha, OFM. Hoci nie je Hlohovčan, pred odchodom na misie v Hlohovci pôsobil a mnohí ho tu poznajú.

     Juhosudánska republika je novovzniknutý štát (r. 2011) a patrí medzi najzaostalejšie krajiny sveta. Problémom je takmer neexistujúca infraštruktúra a tiež veľmi nízka gramotnosť obyvateľov. V krajine je napätá situácia kvôli dlhotrvajúcej občianskej vojne, v ktorej zomierajú desaťtisíce ľudí a ďalší v dôsledku hladomoru a chorôb. „Viete, aké máte šťastie, že žijete v krajine, kde je mier? Ja som sa už po niekoľkýkrát znovu narodil. Napríklad keď som vo vysokej tráve v buši stúpil na mínu... Našťastie nevybuchla, mala deformovanú poistku. Alebo keď sme potrebovali natankovať naftu do auta a na pumpe sa zrazu ozvala streľba... Dve hodiny sme ležali tvárou dolu na zemi a tŕpli, či nevyletíme do vzduchu spolu s pumpou.“ prezrádza páter Masseo pri návšteve v Hlohovci. V hlavnom meste Južného Sudánu v Jube pôsobí už dva roky spolu s dvoma misionármi z Južnej Ameriky a Austrálie. Páter Masseo od júna spravuje novovzniknutú farnosť a ako misionár nielen slúži sv. omše, vysluhuje sviatosti, ale aj vyučuje kresťanskú náuku. Obyvatelia Južného Sudánu vyznávajú animizmus a kresťanstvo. Domorodým jazykom je jazyk Bari, ale dohovoríte sa aj arabsky a anglicky. Hoci sú vo väčšine prípadov negramotní, spoločne sa stretávajú na vyučovaní náboženstva v hojnom počte. Katechizmus sa však učia formou spevu a odriekania. Sväté omše častokrát slúžia v provizórnych podmienkach – kostoloch z hliny a dreva. V dedinke Digalasa sa im vďaka dobrodincom zo zahraničia podarilo postavil nový jednoduchý kostolík a plánujú výstavbu ďalších. Pre ďalší rozvoj krajiny je dôležité, aby sa miestni obyvatelia stali gramotnými.

     Projekt pomoci chudobným deťom (siroty alebo polosiroty z chudobných rodín) sa realizuje formou „adopcie na diaľku“. Ide o pravidelné finančné podporovanie konkrétneho dieťaťa, pričom peniaze sa použijú na úhradu školného, školských uniforiem, topánok a školských pomôcok. Sponzor – adoptívny rodič si môže vybrať konkrétne dieťa zo zoznamu. S dieťaťom sa môže kontaktovať formou listov, no zo začiatku sú to skôr maľované obrázky. Takéto obrázky dostali i Hlohovčania, ktorí sú do projektu zapojení. OZ Dobrota pre Afriku pripravuje aj nový systém podpory vzdelávania v Južnom Sudáne – kolektívnu adopciu jednotlivých tried. Cieľom je predísť vyvyšovaniu sa sponzorovaných detí nad tými ostatnými. Koordinátorkou projektu je PhDr. Mgr. Mária Gáliková, predsedníčka OZ, tel. 0903 227 594, e-mail: maria.galikova@dobrotapreafriku.sk. Viac o projekte sa dozviete na dobrotapreafriku.sk alebo na facebooku.

red.     
Foto: arch.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup

English version

34627421

Úvodná stránka