Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 10/2019

 ZvHC_10_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2014 - č. 12

Uctili si pamiatku obetí

 Deti zo ZŠ A. Felcána    Občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec a mesto Hlohovec si uctili pamiatku obetí I. svetovej vojny v nedeľu 9. novembra 2014. Slávnosť odhalenia a posvätenia pamätníka sa uskutočnila na Františkánskom námestí a v Kostole všetkých svätých.

     Pamätník vyhotovili v roku 1916 vojaci, ktorí vojnu prežili a liečili sa v kláštore, má tvar kresiel s vysokým pilónom a vázou. O jeho obnovu sa postaralo OZ Ex libris ad personam Hlohovec, mesto Hlohovec, kamenosochár Vincent Vadovský a dobrovoľníci formou finančného príspevku v celkovej výške 4380 Eur. Po sto rokoch od vypuknutia vojny bol upravený a dokončený a na pilóne boli umiestnené z dvoch strán žulové dosky s menami padlých Hlohovčanov.

     Slávnostnú chvíľu umocnil kultúrny program v kostole v podaní Gabriely Drgoňovej, Zuzany Okienkovej a Kataríny Lukšicovej. Básňou sa predstavil Jozef Bachratý, históriu vojnového obdobia priblížil riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský a programom sprevádzal Ján Libant. Členovia OZ Ex libris ad personam Hlohovec poďakovali všetkým, ktorí sa finančne i materiálovo podieľali na obnove pamätníka a odovzdali i pamätné listy. Po kultúrnom programe sa hostia presunuli pred pamätník a podpredseda OZ Jozef Urminský st. a Vincent Vadovský do pamätníka vložili schránku s historickými listinami a menami osôb, ktoré obnovu podporili. Pamätník posvätil gvardián františkánskeho kláštora páter Leopold Jablonský, OFM.

     Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov 11. novembra navštívili pamätník a položili kytičku kvetov i deti zo ZŠ A. Felcána.

red.
Foto: ZŠ

 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version

34831653

Úvodná stránka