Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2015 - č. 1

Ocenené osobnosti mesta Hlohovec

  Ocenené osobnosti v refektári Vlastivedného múzea v Hlohovci   V piatok 5. decembra primátor Peter Dvoran poďakoval a vyjadril uznanie ďalším osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a zviditeľnenie nášho mesta. Refektár Vlastivedného múzea dýchal slávnostnou atmosférou, ktorú vytvorili pedagógovia Základnej umeleckej školy Mgr. Art. Mgr. Lenka Slováková, Ing. Zuzana Okienková, Martin Tvrdý a Ing. Mária Janíčková. K oceneným osobnostiam tentoraz patrili: PaedDr. Vladimír Miller, Doc. RNDr. Viera Feráková, CSc., Ivan Štrpka, Prof. doc. PhDr. Peter Seidler, CS., JUDr. Emil Kuruc, Ing. Ján Tassy.

     PaedDr. Vladimír Miller - žil u starých rodičov v Hlohovci a tu aj navštevoval Kamennú školu a gymnázium. Po strednej škole vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Bol aktívnym športovcom v plávaní, vodnom póle a juniorský reprezentant ČSSR v modernom päťboji. Venoval sa trénerskej činnosti a ako reprezentačný tréner získal množstvo ocenení na olympijských hrách, bol vedúcim výprav na OH v Aténach, Pekingu a Innsbrucku. Je členom Medzinárodnej únie moderného päťboja, pôsobil ako rozhodca na OH v Barcelone, Atlante, Sydney. V rokoch 1991-2014 bol riaditeľom Športového gymnázia v Bratislave a pôsobil vo viacerých odborných komisiách Ministerstva školstva SR.

     Doc. RNDr. Viera Feráková, CSc. - rodáčka z Hlohovca, po ukončení základnej a strednej školy pokračovala v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po štúdiu pôsobila na Katedre botaniky a špecializovala sa na taxonómiu vyšších rastlín. Publikovala viac ako 100 vedeckých a odborných prác v oblasti floristiky a je svetovo uznávanou odborníčkou v tejto oblasti. Spolupracovala na viacerých projektoch ochrany prírody a je prvou autorkou Červeného zoznamu ohrozených druhov vyšších rastlín Slovenska. Do Hlohovca sa rada vracia.

     Ivan Štrpka je rodákom z Hlohovca, vyštudoval slovenčinu a španielčinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v literárnych redakciách a vydavateľstvách, v Slovenskej televízii v Redakcii pre deti a mládež. Je známy literárnou tvorbou, napr. Tristan tára, Teraz a iné ostrovy, Pred premenou a iné. Ako autor sa podieľal na všetkých slovenských albumoch hudobníka Deža Ursínyho. Diela Ivana Štrpku boli preložené do nemčiny, portugalčiny a rumunčiny. Básnik a spisovateľ sa v tomto roku dožil životného jubilea 70 rokov.

     Prof. doc. PhDr. Peter Seidler, CSc. základné a stredné vzdelanie absolvoval v Hlohovci, vyštudoval špeciálnu a liečebnú pedagogiku na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Od roku 1973 pracuje na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre, kde vyučuje špeciálnu pedagogiku, pedagogickú metodológiu a pedagogickú diagnostiku. Pôsobil ako vedúci Katedry pedagogiky a prodekan pre štúdium FF UKF v Nitre. Venuje sa najmä integrácii postihnutých do škôl a v tejto oblasti má aj bohatú publikačnú činnosť. K Hlohovcu sa hrdo hlási, rád sa tu stretáva nielen so svojimi bývalými študentmi.

     JUDr. Emil Kuruc vyštudoval Pedagogickú fakultu UKF v Nitre a Právnickú fakultu UK v Bratislave. Pôsobil ako učiteľ v ZŠ v Šúrovciach, vo výchovnom ústave pre mládež, ako referent vzdelávania v Odevných závodoch,  vychovávateľ. Dlhé roky bol riaditeľom Strednej odbornej školy, trénerom a funkcionárom TJ Odeva Hlohovec. Pôsobil ako poslanec Mestského zastupiteľstva. Za svoju prácu bol ocenený rôznymi oceneniami.

     Ing. Ján Tassy absolvoval vysokoškolské štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre. Od roku 1975 pracoval ako riaditeľ Mestského domu osvety, bol vedúcim odboru školstva, kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva, bol predsedom Mestského národného výboru v Hlohovci, poslanec Okresného národného výboru v Trnave. V komunálnej politike pôsobil ako poslanec Mestského zastupiteľstva a zástupca primátora. Bol dlhoročným funkcionárom TJ Odeva Hlohovec.

red.
Foto: JD


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662854

Úvodná stránka