Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2015 - č. 1

Hlohovské nebezpečenstvo

 knižná publikácia - Hlohovské nebezpečenstvo    Periculum Galgocziense - Hlohovské nebezpečenstvo je názov novej knihy, ktorú zostavil Marián Kamenčík a vydalo Občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec. Útlu publikáciu predstavil editor verejnosti v druhej polovici novembra v Refektári Vlastivedného múzea.
 
     Rieka Váh je odpradávna súčasťou nášho mesta, bola nielen pomocníkom a miestom oddychu, ale i nevyspytateľným prírodným živlom. Povodňové udalosti boli námetom pre rôznych umelcov. Tak sa stalo aj významnému uhorskému historikovi Gabrielovi Kolinovičovi Šenkvickému, že pri ceste do Trnavy ho dňa 10. februára 1721 o 8. hodine ráno zastavil rozvodnený Váh. Napísal o tom báseň v latinčine, ktorá je ústredným motívom spomínanej knihy Periculum Galgocziense. Čitatelia sa však nemusia obávať, môžu si ich prečítať aj v slovenskom preklade od Miloslava Konečného. Treba podotknúť unikátnosť tohto textu, je to vôbec prvý preklad a prvé vydanie tejto básne. Súčasťou knihy sú i podrobné komentáre Petra Novosedlíka k niektorým historickým javom a udalostiam z básne. Nechýbajú kresby Gabriely Halás, na ktorých zachytáva barokové architektonické dominanty. Tiež sú tu fotografie zo súkromných a múzejných zbierok a ďalší obrazový materiál, ktorý doteraz tiež nebol publikovaný. V závere knihy ponúka Jozef Urminský ml. pohľad do histórie na obdobia povodní v Hlohovci od 13. storočia dodnes. Aj keď ústredným motívom publikácie Periculum Galgocziense je povodeň z roku 1721, nebola najväčšou skazou pre naše mesto. Najničivejšou pre celé Považie bola letná povodeň v roku 1813, ktorá si podľa niektorých zdrojov vyžiadala len v Hlohovci 500 obetí.

     Autor básne o povodni Gabriel Kolinovič Šenkvický sa narodil do rodiny chudobného zemana v roku 1698 v Šenkviciach. Vyrastal v kresťanskej rodine, po humanitných štúdiách chcel vstúpiť do rehole, avšak pre zdravotné problémy sa vrátil domov. Venoval sa nielen práci u zemepánov, ale aj literárnej činnosti a histórii. Gabriel Kolinovič Šenkvický bol výrazným učencom svojej doby a jeho diela sú živým odkazom pre poznanie uhorských dejín. Knižku Periculum Galgocziense - Hlohovské nebezpečenstvo môžete získať v kníhkupectve Anda v Hlohovci.

red.     
 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34662927

Úvodná stránka