Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 9/2019

 ZvHC_9_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2015 - č. 1

Víno a umenie patria k sebe

 Požehnávanie mladých vín    Patrónkou mladých vín je sv. Katarína. Svätokatarínske mladé vína sa vyrábajú z bieleho a červeného hrozna, ktoré dozrieva už na konci augusta a začiatkom septembra. Okolo 25. novembra sa konajú požehnania týchto vín a od tohto dátumu sa môžu predávať. Hlohovský cech vinárov sa neustále snaží o oživenie tradícií a v tomto duchu usporiadal 3. ročník požehnania mladých vín Hlohovecko-šintavskej oblasti. Aj keď rok 2014 bol pre vinárov nepriaznivý, do pivníc Viechy Jašter na Starej hore prinieslo približne 30 výrobcov vín 80 vzoriek, aby ich kaplán hlohovskej farnosti Peter Belý požehnal. Vinárov a hostí privítal predseda cechu Pavol Tutura a po posvätení vín nasledovala voľná degustácia.

     Návštevníci viechy sa môžu dozvedieť zaujímavé informácie z novej tabule pri vstupe, venovanej významnému slovenskému umelcovi Deziderovi Castiglionemu. Castiglione bol priekopníkom výtvarnej tvorby v architektúre, ako prvý na Slovensku skúšal sklobetónovú techniku a sklenú mozaiku a jeho diela je možné vidieť napr. v obradnej sieni na Slavíne, či na vysokoškolskom internáte v Nitre. Rodák z Hlohovca sa zaslúžil aj o vyhotovenie mozaiky, ktorá sa nachádza v jednej z pivníc Viechy Jašter a bola osadená v roku 1971 počas jej rekonštrukcie.

red.
Foto: RD


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version

34663110

Úvodná stránka