Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - r. 2008 - č. 12

O vianočnom stromčeku ...

fotka z výstavyO vianočnom stromčeku ...

     Vianočný stromček je dnes, zač. 21.st., neodmysliteľným symbolom Vianoc – či už doma /aj vo viacerých miestnostiach/, v uliciach, strede sídla, predzáhradkách a dvoroch domov, v školách a na pracoviskách, v obchodoch a pohostinských zariadeniach /aj ich výkladoch/, miniatúry bývajú aj v autobusoch a súčasťou vianočnej výzdoby zostáva, ako symbol „Rajského stromu“ v kostoloch, kaplnkách i na hroboch zosnulých. Nachádzame ho v rôznych obmenách – ihličnaté stromy /vlani sa zjavili aj palmy/ „živé“ z lesa či účelovo pestované, rastúce v kvetináči, už všeobecne obľúbené „umelé“ /smrek, jedľa, borovica/ rôznych veľkostí a s použitím viacerých výzdobných prvkov /elektrické sviečky vo viacerých podobách - aj hracie, guľky, rozprávkové postavičky, anjelici, zvončeky, šišky a snehové vločky zo skla i umelého materiálu – aj fosforeskujúce, salónky a kolekcia, „dukáty“/ pestrej farebnosti /vlani bola „in“ fialová so zlatou/ a tiež, čoraz viac stromčeky prizdobené tradičnými medovníkmi, slamenými ozdobami, alebo bez ozdôb s náznakom snehu na vetvičkách; napokon ako dekorácia interiéru, sa uplatňuje aj tzv. viselec, drevená plochá konštrukcia štylizovaného stromčeka zdobená miniatúrami s vianočným nádychom. A v súčasnosti sa vianočný stromček i všetko to, čo k nemu patrí, zjavuje už v septembri, ako súčasť masívnej reklamy obchodnej siete.
     Ihličnatý strom, ako symbol vo vianočnom období, sa objavil v 17.st. v nemeckom Porýní, nazývaný „zimný máj“. Stromček vyzdobený sladkosťami, papierovými ozdobami a neskôr aj lojovými sviečkami, bol robený najmä pre radosť detí. Tento efektný zvyk sa zapáčil a prostredníctvom stredovekých miest sa šíril ďalej. Z východného Rakúska sa v 19.st. rozšíril aj na západné Slovensko, kde v prostredí zámožných vrstiev nadobudol estetickú i reprezentatívnu funkciu. Všeobecne však zostával neznámy – ako píše r. 1870 aj P. Dobšinský – „Lud náš nezná tak nazvané „Kristové stromky“ ako podarunky pre svoje deti: leda že jich vo vzdelanejších domoch vída a hýka na ne.“.
     Avšak aj dávna tradícia nášho ľudu vyžadovala, aby boli cez vianočné obdobie v dome aj jeho okolí vetvičky ihličnanov, alebo iná svieža zeleň – na Luciu prinášali dievčence čerešňové halúzky /ktoré mali do Štedrého dňa rozkvitnúť/, smrekové vetvičky hospodár zastokol nad vráta a dvere, gazdiná ich kládla v izbe za oblok, obrázky a na štedrovečerný stôl /aby nemohli do sviatočnej pohody vstúpiť zlé sily/ a ústredný výzdobný motív kresťanských Vianoc, betlehem či jasličky, boli tiež prizdobené s „čečinu“. Magickú funkciu vianočného stromčeka pôvodne plnilo jednoduché sito /sito hojnosti/, položené v kúte izby na konopnej plachtičke, v ktorom bol na dne krížik upletený z ražnej, či jačmennej slamy a na ňom pokladené orechy, jabĺčka, hrušky, sušené slivky a kukurica.
     Rázovitým znakom Vianoc v chudobných domoch sa stal „vánočný stromek, krispán, kriskindla“ až po 1.sv. vojne. Najprv to bola len objemnejšia vetvička, alebo celý vršok smreka ozdobeného ovocím, ktorý visel od hrady stropu izby, špičkou dolu. Neskôr už viseli malé „smrčky“, príp. jedličky upevnené za vršok o hradu nad stolom, kládli sa aj za oblok, na roh stola, do kúta na lavice i „štokrllu“ a veľké stromy bývali v kúte izby, či v jej strede, osadené do dreveného krížového podstavca. Zvyčajne podvečer na Štedrý deň vešali ženy a dievčence na stromček slamené reťaze, košíčky, kvietky, vtáčiky, rôzne papierové ozdoby, malé jabĺčka, kocky cukru, alebo orechy obalené do „pozlátka“ a farebného papiera, medovníky a na vrcholec zlatú papierovú hviezdu s lúčmi. Časom sa na stromčekoch začali objavovať aj parafínové sviečky, fúkané ozdoby z amalgamovaného skla, farebné sklenené gule a zvončeky, vrchol zdobil sklenený „špic, pika“, na prizdobenie boli nastrihané staniolové „lamety“ i biele buničinové „andelské vlasy“, reťaze a venčeky, radosť deťom robili „prskafky“ a pred 2.sv. vojnou tiež sladkosti – cukrové zvončeky od „cukrášov“ a z trnavského Figara „fondantové a čukoládové“ salónky aj súbor čokoládových ozdôb „kolekcija“. Vianočný stromček sa ponechával v izbe, prednej „paránnej“, do Troch kráľov, alebo do Hromníc a až vtedy sa mohli dobroty z neho jesť. Dovtedy býval stromček predmetom pozornosti početných návštev, prostriedkom poukazujúcim na spoločenské postavenie domu a rodiny, ale aj výpoveďou o vkuse, či nevkuse svojich strojcov.
     Darčeky pod vianočným stromčekom sú už novšia obyčaj; najprv tu našli svoje miesto len podomácky zhotovené hračky a oblečenie pre deti. Pôvodne sa obdarúvali iba - na Štedrý večer prichádzajúci „koledníci“ a na Nový rok „vinšovníci“. A tento charitatívny podtext mal, aj začiatkom decembra r. 1940 na hlohovskom námestí postavený - „vianočný stromček s pokladnicou, aby pripomenul okolo idúcim lásku k blížnemu“, ako uvádza „Pamätná kniha obce Hlohovec“.


PhDr. Viera Holicová
Vlastivedné múzeum

Foto: arch. VM


 

dnes je: 28.5.2018

meniny má: Viliam

Dnes má službu:

Lekáreň Viktória
Nám. sv. Michala 5,
920 01 Hlohovec

033/7301868

ďalšie dni

Pondelok 28.5.
Lekáreň Viktória
Nám. sv. Michala 5,
920 01 Hlohovec
033/7301868
Utorok 29.5.
Lekáreň Actis
Námestie sv. Michala 16,
920 01 Hlohovec
033/7301370
Streda 30.5.
Lekáreň Dr. Max
Nábrežie A. Hlinku 27,
920 01 Hlohovec
033/7425752, 0901 961 138
Štvrtok 31.5.
Fraštacká lekáreň
SNP 10,
920 01 Hlohovec
033/7320014
Piatok 1.6.
Lekáreň Pod Terasou
Hollého 1,
920 01 Hlohovec
033/3000043
Sobota 2.6.
Lekáreň Schneider
HM Tesco,
Za Váhom 4082/1
Nedeľa 3.6.
Lekáreň BENU
Nitrianska 96,
920 01 Hlohovec
Pondelok 4.6.
Lekáreň Podzámska
Podzámska 41/A,
920 01 Hlohovec
webygroup

English version

29094067

Úvodná stránka