Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Tlačové správy mesta

Vizuálny smog je problémom dneškaVytlačiť
 

Vizuálny smog Jedným z dlhodobých cieľov mesta Hlohovec je zvyšovať kvalitu verejného priestoru, okrem iného, aj znižovaním vizuálneho smogu v našom meste. Reklamy rôznych tvarov, farieb a veľkostí výraznou mierou negatívne zasahujú do vizuálnej stránky verejných priestorov. Stretávame sa s reklamami, ktoré sú nevhodne zasadené do prostredia, pôsobia neesteticky a niekedy dokonca svojou formou nepriamo ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky. V dôsledku toho mesto vykonalo viacero krokov smerujúcich ku krajším uliciam pre všetkých.


Minulý rok prišla do platnosti Politika reklamných stavieb a zariadení mesta Hlohovec, ktorá stanovuje konkrétne podmienky umiestňovania reklamných stavieb a zariadení v súlade s Územným plánom mesta. Tento dokument sa stal východiskom jednotného prístupu mesta v oblasti reklamy.

vizuálny smogZároveň bola v rámci mestského úradu vytvorená veľká medziodborová pracovná skupina venujúca sa problematike vizuálneho smogu na pravidelných stretnutiach. Skupina pozostáva zo zamestnancov odboru stratégie, majetku mesta, výstavby, právneho, komunikácie a prednostu úradu. Činnosť tejto odbornej skupiny je zameraná na reklamné stavby, reklamné plachty, samostatne stojace reklamné zariadenia, označenia prevádzok, exteriérové sedenie, mestský a podnikateľský informačný systém, označenie ulíc a dominánt mesta či rôzne špecifické situácie, ktoré sa v meste objavia v súvislosti s reklamou. Výsledky snáh mesta Hlohovec sa z dôvodu administratívnej náročnosti procesov dostavujú pomaly, ale postupne sa darí mesto očisťovať od nežiaducej a nelegálnej reklamy. Jeden príklad za všetky môžete vidieť hneď pri vstupe do mesta. 

Viac informácií o odstraňovaní vizuálneho smogu, politike reklamných stavieb v praxi, označovaní prevádzok na fasádach či o novom podnikateľskom informačnom systéme, sa dozviete v septembrovom čísle Života v Hlohovci.


 
 

Mestskí policajti už jazdia na novom auteVytlačiť
 

Nové auto MsP HlohovecMestská polícia Hlohovec má nové služobné vozidlo. Sympatická Dacia Daster Comfort vymení Škodu Roomster s rokom výroby 2008, ktorá má aktuálne najazdených viac ako 425 tisíc kilometrov. Dôvodom výmeny bolo značné opotrebenie najstaršieho vozidla v službách MsP a zvýšené finančné nároky na jeho údržbu. Škoda Roomster bude z prevádzky vyradená. MsP Hlohovec disponuje aj trojročným vozidlom Škoda Fabia, ktorá má najazdených 86 400 km. Cena novej Dacie Duster s novým typom motora s objemom 1,33 cm3 bola 17 340 eur, vrátane majákov, olepenia a zimných pneumatík na diskoch.  


 
 

Kino Úsmev po digitalizácii láme rekordyVytlačiť
 

kino Úsmev HlohovecZa prvý mesiac premietania, po dokončení digitalizácie, navštívilo hlohovské kino takmer 2000 divákov, čo je viac, ako za šesť mesiacov roka 2018 pred začiatkom rekonštrukcie, keď prišlo 1 792 divákov. A informácie o tržbách sú ešte povzbudivejšie - za prvý mesiac boli vo výške takmer 9 000 eur, čo je viac, ako boli najvyššie celoročné tržby kina za posledných 5 - 6 rokov. Najvyššie boli v roku 2013, keď za celý rok predstavovali 7 824 eur.

„Za prvé týždne premietania vo vynovenom kine Úsmev sme dosiahli priemernú návštevnosť 70 divákov na predstavenie, čo možno považovať za veľmi pozitívne číslo. Niektorí sa počas mesiaca vrátili opakovane. Mnohých divákov prekvapil príjemný interiér s pohodlným sedením, a tí, čo už interiér kina videli, zas chválili zvukovú a obrazovú kvalitu kina,“ vyjadril spokojnosť Michal Juhás z Mestského kultúrneho centra, ktorý zodpovedá za dramaturgiu aj prevádzku kina.

Prezradil aj to, ako sa zostavuje programová štruktúra filmov a čo všetko divákov čaká. „Dramaturgia bude zameraná minimálne z 20 percent na uvádzanie európskych filmov a budeme sa snažiť púšťať väčšinu nových slovenských filmov. Mimochodom, v roku 2019 je plánovaných až 37 kinopremiér slovenských alebo slovensko-koprodukčných filmov. Teda bude z čoho vyberať. V súčasnosti je ponuka aktuálnych nových filmov prevyšujúca možnosti jednosálového kina, budeme sa preto zameriavať na čo najlepšiu možnú návštevnosť. Určite nebudú chýbať filmy pre deti, české a slovenské filmy, ktoré plánujeme uvádzať v nedeľu, niektorý deň v týždni plánujeme vyhradiť pre uvádzanie európskych a tiež artových filmov. Víkendové dni budeme obsadzovať najmä aktuálnymi filmovými novinkami.“

Návštevníci hlohovského kina si zvykajú aj na možnosť online predaja vstupeniek cez novú stránku www.kino.hlohovec.sk, ktorá je prehľadná a ponúka aj viac informácií o premietaných filmoch. M. Juhás: „V kine nás čaká ešte mnoho práce. Aktuálne spolupracujeme s mestom Hlohovec na príprave projektovej dokumentácie na úpravy vnútorných priestorov kina aj vonkajšej fasády. Chceli by sme tu otvoriť príjemnú kaviareň, kde by ľudia trávili čas nielen pred premietaním a cítili sa tu dobre.“  Program kina na august je už známy, stačí si len vybrať.


 
 

Kamióny na moste dočasne skončia 12. augustaVytlačiť
 

cestný most v HlohovciDeň „D“, ktorý ovplyvní dopravnú situáciu v Hlohovci a dotkne sa takmer každého nákladného dopravcu, je tu. K 12. augustu, po osadení dopravného značenia, bude z premávky po moste vylúčená nákladná doprava nad 12 ton. Dôvodom dopravných obmedzení je havarijný stav cestného mosta, a to do času, kým neprebehne jeho komplexná rekonštrukcia. Tá je naplánovaná na budúci rok.

Počas prvého augustového týždňa dôjde k postupnému osádzaniu značiek. Podľa informácií od Správy a údržby ciest TTSK, k odkrytiu značenia a k obmedzeniu dopravy na cestnom moste v Hlohovci dôjde od pondelka 12. augusta 2019.  Opatrenia boli prijaté najmä z dôvodu odľahčenia mostu vozidlami nad 12,5 tony. Výnimku na prejazd budú mať iba autobusy, vozidlá pre údržbu komunikácií a komunálne služby. K žiadnym iným výnimkám SÚC nepristúpila, hoci takýchto požiadaviek bolo mnoho.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová nás informovala aj o postupe polície voči tým, ktorí nebudú zákaz prejazdu cez most brať vážne. „Polícia od prvého dňa spustenia dopravných obmedzení bude situáciu dôsledne monitorovať a v prípade, že vodiči nebudú rešpektovať osadené značenie, policajné hliadky budú pripravené situáciu riešiť v zmysle zákona.“

Všetky potrebné informácie o pripravovanej rekonštrukcii môžete získať denne od 9:00 do 15:00 na telefónnom čísle 033/5531 287, 288, kl. 111 (SÚC) alebo na www.trnava-vuc.sk.


 
 

Prevádzka mestskej ČOV je opäť obnovenáVytlačiť
 

požiar MČOVMestská čistiareň odpadových vôd v Hlohovci je požiari zo začiatku týždňa opäť v prevádzke. Technikom sa podarilo spojazdniť staršie záložné dúchadlo a obnoviť proces biologického čistenia vody. V nasledujúcich týždňoch bude realizovaná inštalácia nových dúchadiel tak, aby bola zabezpečená plná prevádzka ČOV.

V pondelok 15. júla 2019 v ranných hodinách horeli dúchadlá na okysličovanie vody a došlo aj k poškodeniu budovy, v ktorej sa nachádzajú. Dôvodom požiaru bola pravdepodobne technická príčina. O vzniknutej havarijnej situácii Ľ. Gavorník informoval príslušné kontrolné orgány - Slovenská inšpekcia životného prostredia, Povodie Váhu a Okresný úrad Hlohovec. Čistiareň aktuálne funguje, stále však neprijíma odčerpaný obsah žúmp dovezený fekálnymi vozidlami. Kvalita vypúšťaných odpadových vôd je stále prísne sledovaná a je v predpísaných normách. Požiarom spôsobené škody nemajú žiadny dopad na obyvateľov Hlohovca. Konateľ MČOV medzičasom zabezpečil výrobu a dodanie nových dúchadiel.

požiar MČOVmestská ČOV

 

 

 

 

 

 

 


zdroj foto: HAZZ Trnava


 
 

Klientske centrum vybavilo za prvý polrok 15 366 klientovVytlačiť
 

Klientske centrumKlientske centrum Mestského úradu v Hlohovci poskytuje svoje služby obyvateľom už viac ako 2 roky. Občania tu získajú všetky potrebné informácie týkajúce sa samosprávy a na jednom mieste vybavia platbu poplatkov, osvedčovanie podpisov a listín, matričné záležitosti, podanie žiadostí a mnoho iného. Verejnosť služby klientskeho centra naplno využíva, za prvý polrok 2019 bolo vybavených 15 366 klientov.

Zo štatistík vyplýva, že klientske centrum je najnavštevovanejšie v mesiaci máj, kedy bolo vybavených 4 707 klientov a to najmä za účelom platby daní a iných poplatkov. V tomto období je najväčší nápor na pracovisko s pokladňou, ktoré počas mája navštívilo 1 765 obyvateľov ako aj na ďalšie dve pracoviská, ktoré počas tohto náporu tiež vyberajú platby . Väčšiu návštevnosť klientskeho centra zažili zamestnankyne úradu aj v mesiacoch január, marec a jún, počas ktorých sa mesačná návštevnosť pohybovala nad 2000 klientov mesačne. Naopak, služby klientskeho centra využili najmenej obyvatelia vo februári.

Za posledných šesť mesiacov prišlo v klientskom centre k jednej zmene - od februára 2019 funguje služba IOMO - Integrované obslužné miesto občana, ktoré uľahčí vybavovanie úradných záležitostí. Na jednom mieste môžete odteraz vybaviť výpis a odpis z registra trestov, výpis z listu vlastníctva a výpis z obchodného registra.

Klientske centrum je pre verejnosť otvorené v pondelok, utorok a vo štvrtok od 7:30 do 15:00, v stredu od 7:30 do 17:00 a v piatok od 7:30 do 14:00.


 
 

Kino Úsmev v Hlohovci sa zaradilo medzi moderné premiérové kináVytlačiť
 

Kino Úsmev v HlohovciFanúšikovia filmových premiér sa dočkali. Modernizácia kina Úsmev v Hlohovci je po roku ukončená a už nič nebráni tomu, aby si dobrý film pozreli aj s kvalitným zvukom v pohodlných kreslách. 4. júla 2019 vás pozývame na prvý film, ktorý si vo vynovenom kine môžete pozrieť. Na programe je komédia Yesterday, ktorú v Hlohovci uvidíte týždeň po slovenskej premiére.

Kino Úsmev prešlo rozsiahlou rekonštrukciou interiéru kinosály aj vďaka dotácii z Audiovizuálneho fondu na digitalizáciu premietacej techniky a na modernizáciu sedačiek. Michal Juhás z Mestského kultúrneho centra Hlohovec, ktorý je za chod kina zodpovedný, ozrejmuje rozsah modernizácie. „V celom kine sa menila elektroinštalácia, vybudoval sa nový protipožiarny systém, vzduchotechnika, ktorá kinu od začiatku jeho fungovania chýbala. V kinosále pribudlo viac ako 500 kusov akustických obkladov, čím sa sála akusticky prispôsobila pre nový moderný zvukový certifikovaný DOLBY kinosystém. Staré sedenie s kapacitou 330 sedadiel bolo nahradené novými kreslami, ktorých je 286, pričom sa vybudovala nová stupňovitá podlaha so zvýšenou vzdialenosťou medzi jednotlivými radmi sedadiel. Kino je prispôsobené aj pre potreby imobilných návštevníkov, pre ktorých sú rezervované miesta v prvom rade s bezbariérovým prístupom.“ Poslednou fázou rekonštrukcie bola inštalácia novej premietacej plochy a projektora. „Staré panoramatické oblúkové plátno bolo nahradené rovným plátnom s vysokou odrazivosťou s rozmermi premietacej plochy 12x5 m. Pribudla aj nová opona. Projektor je v štandarde DCI s rozlíšením 2K a výkonom 4kW.

Kino Úsmev v Hlohovci sa s novou technikou zaradí medzi premiérové slovenské kiná a bude svojim divákom ponúkať nové filmy v aktuálnom premiérovom dátume,“ dopĺňa M. Juhás. Prevádzka kina obstarala aj nový vstupenkový systém. Lístok si tak môžete kúpiť aj online a prísť na predstavenie so vstupenkou v mobilnom telefóne. Všetky aktuálne informácie o kine a o jeho programe budú priebežne dopĺňané na novej webovej stránke www.kino.hlohovec.sk.

Dramaturg Juhás uviedol, že MKC Hlohovec ako prevádzkovateľ kina plánuje zachovať aj priestor pre činnosť Filmového klubu Urania pre uvádzanie artových filmov, kde bude fungovať zľava na vstupnom pre členov filmového klubu. Taktiež má záujem počas víkendov pravidelné uvádzanie detských filmov. Počas tohto leta bude kino Úsmev premietať pravidelne od štvrtka do nedele, po letnej sezóne sa premietania rozšíria aj na utorky a stredy.

Mesto Hlohovec zabezpečilo modernizáciu a digitalizáciu kinosály prevažne z vlastných zdrojov, ale aj s významnou finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (32 000 eur na digitalizáciu premietacej techniky a 35 000 eur na modernizáciu sedačiek). Rekonštrukcia bola rozčlenená na dve etapy. Prvá etapa rekonštrukcie bola zameraná predovšetkým na obnovu interiéru kinosály je úspešne zrealizovaná. V druhej etape sa mesto Hlohovec bude zaoberať úpravou prednej fasády kina, vestibulu, bočných schodísk a foyer, kde má vzniknúť kaviareň. Po celkovej rekonštrukcii budovy vznikne pre Hlohovčanov a návštevníkov kina moderný a príjemný kultúrny priestor.


 
 

Školy otvorili svoje brány aj cez letoVytlačiť
 

ZŠ M. R. ŠtefánikaDnešným dňom začali všetkým školopovinným deťom letné prázdniny a rodičov čaká deväť týždňov, počas ktorých môžu pre svoje ratolesti vymyslieť pestrý letný program. Zároveň je to aj obdobie, kedy rodičom začínajú starosti kam so svojimi deťmi. V Hlohovci bude počas prázdnin suplovať starostlivosť niekoľko školských klubov, kam môžete svoje deti prihlásiť. 

Základná škola M. R. Štefánika bude pre deti bezplatne otvorená v termíne 1. – 4. júla., 15. – 19. júla. a 22. – 23. júla v čase od 8.30 do 13.30 hod. Počas týchto dní bude „Otvorená škola“ priestorom pre deti, žiakov a rodičov, prípadne starých rodičov a pedagógov na spoločné aktivity. „Činnosti budú vybrané podľa záujmu žiakov, k dispozícii budú mať pingpongový stôl, lopty, výkresy, farbičky a mnoho iného. Zašportovať si môžu s nimi prísť aj rodičia, prípadne starí rodičia, čím chceme prehĺbiť interakciu rodiny a školy,“ informuje vedenie školy. Stravovanie zabezpečené nie je. 

Základná škola s materskou školou na Koperníkovej ulici pripravila pre žiakov v prvý prázdninový mesiac anglický jazykový tábor, o ktorý prejavilo záujem až 63 detí. V mesiaci august ich čaká „Prázdninová škola“. Deti ju môžu navštevovať bezplatne prvý augustový týždeň od 5. – 9. augusta v čase od 8.00 do 16.00 hod. a počas dňa majú zabezpečené aj stravovanie.

Základná škola s materskou školou A. Felcána organizuje už štvrtý rok jazykovo-športový kemp v termíne od 1. do 5. júla v čase od 7.30 do 16.00 hod. Do kempu sa cez leto prihlásilo 32 detí. 
 
Dve základné školy budú mať počas prázdnin dvere pre žiakov zatvorené. Základná škola Podzámska, ktorá po zvážení všetkých okolností aj napriek záujmu 17 detí školský klub počas letných prázdnin nerealizuje a Základná škola V. Šuleka, kde záujem prejavilo 9 detí. 

Všetky bližšie informácie vám radi poskytnú v základných školách.
 


 
 

Mestské kultúrne centrum od augusta povedie nová riaditeľka Vytlačiť
 

Nová riaditeľka MKCMestské kultúrne centrum Hlohovec po dvoch rokoch čaká zmena vedenia. Doterajší riaditeľ Richard Kučera vo funkcii končí. Na jeho pozíciu bolo v máji vyhlásené výberové konanie. Jediná prihlásená uchádzačka presvedčila výberovú komisiu, ktorá zasadla 14. júna 2019 a tiež poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí jej na júnovom zastupiteľstve dali mandát od 1. augusta 2019. Novou riaditeľkou bude Veronika Moravčíková.

Veronika Moravčíková je Hlohovčanka, pracovne pôsobí v Nitre. Od roku 2009 bola vedúcou obchodno-prevádzkového oddelenia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, kde sa venovala produkčnej činnosti, propagácii, organizácii kultúrnych a iných podujatí, tvorbe programu a iným prevádzkovým a administratívnym činnostiam. Podieľala sa na organizácii celoslovenského udeľovania Cien Pavla Straussa. V roku 2016 spoluzakladala Nové divadlo v Nitre, kde pôsobí dodnes. Venuje sa umeleckej produkcii divadla a zabezpečuje jeho fungovanie po finančnej, organizačnej i dramaturgickej stránke.

V. Moravčíková súčasne (od roku 2013) pôsobí na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ako odborný asistent. Vyučuje predmety ako Marketing a propagácia v kultúre, Právo a legislatíva v kultúre, Projektovanie kultúrnych aktivít či Kultúrna politika. Koordinuje a organizuje vernisáže a výstavy v Galérii na schodoch, participuje na riešení vedeckovýskumných grantov. Je podpredsedníčkou Kulturologickej spoločnosti, ktorej aktivity sa zameriavajú na podporu a rozvoj kultúrnej, duchovnej a umeleckej činnosti.

V rámci predloženého Projektu stratégie riadenia a rozvoja príspevkovej organizácie MKC Hlohovec zadefinovala sedem konkrétnych priorít a cieľov a pomenovala aj prostriedky na ich dosiahnutie. Má ambíciu sústrediť sa na aktívnu spoluprácu s vybranými subjektmi a zvyšovať ich angažovanosť, chce aplikovať úspešné princípy z komerčného prostredia do fungovania organizácie. Jej cieľom je tiež prepojiť moderné a tradičné kultúrne portfólio, investovať do ľudského kapitálu MKC, snažiť sa získavať financie z podporných grantových mechanizmov a využívať a rozvíjať existujúcu kultúrnu infraštruktúru.

Predložený projekt si môžete pozrieť v prílohe.


 
 

Cestný most v Hlohovci čaká rekonštrukciaVytlačiť
 

Cestný most v HlohovciOd júla 2019 na nasledujúce dva roky čakajú v Hlohovci automobilistov na moste v smere od Trnavy viaceré obmedzenia. Najaktuálnejším je vylúčenie nákladnej automobilovej dopravy nad 12 ton. Následne príde v roku 2020 k zosilneniu konštrukcie mostného telesa na zníženie jeho záťaže a rozšíreniu komunikácie a v roku 2021 nastane oprava štyroch okružných križovatiek pred mostom z oboch strán, čo umožní plynulejší prejazd a predíde sa tradičným hlohovským zápcham. 
      Informovali o tom vo štvrtok Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktorý je vlastníkom mosta a investorom stavby, primátor Hlohovca Miroslav Kollár a riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) TTSK Dalibor Trebichalský. Most bol, ako uviedol Trebichalský, postavený v polovici 60. rokov minulého storočia, má dĺžku 348 metrov, šírku 11,5 metra a v súčasnosti je v havarijnom stave v stupni číslo 7. Nehrozí síce jeho zrútenie, ale muselo sa pristúpiť k obmedzeniu nákladnej dopravy. Náhradné trasy pre kamióny povedú zo severu z Hornej Stredy, Piešťan a Lúky, z Trnavy smerom na rýchlostnú cestu R1 a na Nitru. Výnimku z vylúčenia prejazdu mosta budú mať autobusy, smetiari a vozidlá SÚC. 
      "V čase od 7.00 do 18.00 h prejde podľa našich meraní za každú jednu hodinu mostom 1400 až 1900 vozidiel," dodal riaditeľ SÚC. Tri percentá z toho tvoria podľa slov primátora Hlohovca práve kamióny. Kollára čakajú na tému dopravných obmedzení v meste v týchto dňoch dve stretnutia, so zástupcami dotknutých firiem a s obyvateľmi. "Obmedzenia, samozrejme, nikoho z nás netešia, ale most treba opraviť, aby mohol ďalej slúžiť aj desaťročie," povedal. Opravený most tak umožní dôslednejšie a rýchlejšie sa pripraviť na systémové riešenie situácie - výstavbu druhého mosta cez Váh, s ktorým sa naďalej počíta, a TTSK začína v tomto smere robiť prvé kroky. 
      Samotná oprava mostného telesa, na krátky čas aj s úplným vylúčením dopravy, čaká Hlohovec podľa Viskupiča na budúci rok. Rozpočet TTSK zhruba s dvoma miliónmi eur na tento projekt počíta, výsledná cena vyjde z verejného obstarávania. V rámci prác vzniknú na moste aj chodníky pre chodcov a cyklistov. Následne mesto Hlohovec v spolupráci s TTSK a so závodmi z priemyselnej zóny upravia dve okružné križovatky pred mostom od Trnavy a dve od Nitry, čím sa upraví ich režim a zlepší sa priepustnosť dopravy na moste. 
      TTSK, ako informoval Viskupič, zriadi v čase dopravných obmedzení špeciálnu webovú stránku a telefónnu linku, kde bude priebežne informovať verejnosť. 

zdroj: TASR, ONDD


 
 
Položky 1-10 z 604

dnes je: 21.8.2019

meniny má: Jana

podrobný kalendár

webygroup

English version

34331318

Úvodná stránka