Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Tlačové správy mesta

Mesto Hlohovec ide od januára do rozpočtového provizóriaVytlačiť
 

Rokovanie MsZ v Kine ÚsmevMestské zastupiteľstvo mesta Hlohovec, ktoré na štvrtok 27. decembra 2018 zvolal primátor Miroslav Kollár netrvalo ani desať minút. Poslanci mali prerokovať opravu už raz schváleného, no chybného rozpočtu. Pre neúčasť väčšiny poslancov primátor konštatoval, že zastupiteľstvo je neuznášaniaschopné  a mesto ide do rozpočtového provizória.

Na rokovanie MsZ prišlo sedem zo sedemnástich poslancov, potrebných je deväť. Prítomní neboli traja členovia Mestskej rady, ktorí 20. decembra 2018 odporučili rozpočet prerokovať v predloženej podobe s tým, že na zastupiteľstve poslanci navrhnú zoznam investičných akcii, ktoré sa nebudú zazmluvňovať až do prvého zastupiteľstva v novom roku.

Primátor Kollár po rokovaní uviedol: „Zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné, opravený rozpočet sme teda nemohli prerokovať a ideme do rozpočtového provizória. Nie je to síce nič protizákonné, ale je to zbytočné a znamená to zbytočné komplikácie, nie pre mňa, ale pre mestské organizácie, najmä školy a mesto ako také. Navyše je provizórium úplne zbytočné hneď z niekoľkých dôvodov. Napríklad, takmer identický rozpočet (bez opravenej chyby, za ktorú sme sa ospravedlnili) schválila väčšina (9) poslancov súčasného zastupiteľstva už 6. decembra. Ak dnes niekto ešte stále argumentuje potrebou času na naštudovanie rozpočtu, odporúčam mu začať študovať zákony, ktorými sa má vo svojej práci poslanca riadiť. Štandardný termín je 15 dni na zverejnenie rozpočtu pred konaním zastupiteľstva, v rámci ktorého prebehnú komisie aj mestská rada. Takto to bolo vždy. Navyše tento konkrétny návrh rozpočtu je zverejnený asi od 19. novembra a 5 zo 6 nových poslancov sa zúčastnilo ako prizvaní hostia už jeho prvého pracovného prerokovania 27. novembra.“ 

Na záver primátor pozval prítomných i neprítomných poslancov na pracovné rokovanie o návrhu rozpočtu na pondelok 7. januára 2019.


 
 

Zapojili sme sa do dobročinnej akcie #Giving TuesdayVytlačiť
 

Giving Tuesday v HlohovciMesto Hlohovec sa tento rok po prvýkrát zapojilo do projektu #Giving Tuesday, ktorého hlavnou myšlienkou je šírenie dobra a nezištnej pomoci. Zamestnanci mestského úradu a mestských organizácií sa zapojili do štyroch rôznych aktivít, ktoré podporili prácu aktívnych obyvateľov mesta a pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú.

Za organizáciou projektu v našom meste stáli zamestnankyne odboru spoločenských služieb mestského úradu. Tie počas novembra a decembra pripravili niekoľko aktivít na pomoc svojmu okoliu. Prvou aktivitou, ktorá sa konala priamo počas Dňa darovania, bolo pečenie vianočných koláčikov spoločne so seniormi zo zariadenia Harmonia na Podzámskej ulici. Ďalšou bola zbierka instantných potravín, ktoré sa odovzdali klientom Útulku sv. Anny, Útulku pre bezdomovcov a zariadeniu pre týrané ženy s deťmi Esther. „Obdarovaní boli nadšení a táto forma pomoci im práve pred Vianocami pomohla. Riaditeľky oboch zariadení srdečne ďakujú za ochotu pomôcť týmto klientom,“ povedala vedúca odboru spoločenských služieb Ľubomíra Bečarovičová. Začiatkom decembra bol zorganizovaný kurz základov sebaobrany, kde sa záujemkyne naučili ako sa vedieť brániť a zvládať rôzne situácie. Poslednou aktivitou, ktorá ukončila projekt v našom meste bolo darovanie darčekov deťom z DSS Pastuchov, ktoré pre nich kúpili zamestnanci úradu. „Zabalené darčeky sme odovzdali deťom a potom sme ich spoločne rozbaľovali. Deti mali neskutočnú radosť, ktorú prejavovali smiechom a aj slzami šťastia“.

Akcia #Giving Tuesday sa konala v 43 mestách po celom Slovensku. Zapojilo sa do nej celkovo 57 firiem, z ktorých 20 % zorganizovalo viac ako jednu aktivitu na pomoc svojmu okoliu. Vyše 1 100 zamestnancov tak pomohlo 118 mimovládnym organizáciám.

 


 
 

Kino Úsmev v novom šateVytlačiť
 

Kino ÚsmevKino Úsmev sa po polročnej rekonštrukčnej pauze dočkalo 19. decembra 2018 znovuotvorenia. Modernizáciou sa staručké kino, ktoré začalo premietať v tridsiatych rokoch 20. storočia, zmenilo na multifunkčnú sálu so zázemím pre 300 divákov, kde sa budú okrem premietania filmov konať aj divadelné predstavenia či koncerty. Práve koncert temperamentného orchestra Cigánski Diabli, ktorých priaznivci zaplnili kinosálu do posledného miesta, bol prvým otváracím podujatím.

V prvej etape došlo k rozsiahlej rekonštrukcii interiéru. Pohodlné sedačky, nový koberec na celej ploche hľadiska a osvetlené schodisko úplne zmenili celkový vzhľad sály. Okrem nových sedadiel došlo k osadeniu akustického obkladu, výmene elektroinštalácie, vzduchotechniky, osvetlenia a rozvodov vody. Budova má nový bleskozvod, kompletne nové sú aj toalety. Upravené je tiež pódium, ktoré zväčšilo svoje rozmery a dostalo nový koberec i oponu. Kino je pripravené na digitalizáciu. Digitálna premietacia technika sa obstaráva.

Mesto Hlohovec získalo na modernizáciu kina z Audiovizuálneho fondu 32 000 eur na digitalizáciu premietacej techniky a 35 000 eur na modernizáciu sedačiek. Celkové náklady  na rekonštrukciu však boli vyššie. Modernizácia stála 700 000 eur. V druhej etape je naplánovaná obnova vstupných priestorov a vytvorenie priestoru pre kaviareň. Do priestorov kina sa vo finále vrátia aj pôvodné umelecké diela, vďaka ktorým bolo naše kino vždy jedinečné. Kruhy, gongy, staré plagáty, ručne maľované banery, najstaršia premietačka a tiež niekoľko kusov zachovalých pôvodných sedačiek budú súčasťou retrovizuálu Kina Úsmev.


 
 

Aj obyčajní ľudia spolu dokážu neobyčajné veciVytlačiť
 

Aj obyčajní ľudia spolu dokážu neobyčajné veciZamestnanci mestského úradu a mestských organizácií v Hlohovci sa zapojili do aktivít v rámci kampane  #GivingTuesday - Deň darovania, ktorý pripadá na 27. november. Je to sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva.

Cieľom je rozvíjať a podporovať komunitu pomáhajúcich a aktívnych občanov, ktorí svojou prácou, časom a skúsenosťami chcú byť nápomocní pri aktivizácii zraniteľných skupín občanov. Na zapojenie sa stačí málo, urobiť dobrý skutok. Mestskí úradníci upriamili svoju pozornosť na štyri aktivity, ktorými sa chcú venovať sociálne odkázaným, zraniteľným, starým ľuďom i deťom. Prvou bola zbierka trvanlivých potravín pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb - pre útulky a zariadenie núdzového bývania pre týrané ženy v Hlohovci. Ďalšou aktivitou bolo darovanie svojho času. Svojou prítomnosťou a pozornosťou spríjemnili 27. november seniorom zo zariadenia Harmónia na Podzámskej ulici, kedy sa spoločne venovali pečeniu vianočných koláčikov. Tretia aktivita súvisí s Vianocami a obdarovávaním detí s vážnymi diagnózami zo Zariadenia sociálnych služieb v Pastuchove. Dobrovoľníci z MsÚ splnia vianočné priania týchto detí a každé jedno potešia vytúženým darčekom. Poslednou aktivitou je kurz základov sebaobrany, určený najmä klientom zo zariadení sociálnych služieb (útulok sv. Anny, núdzové bývanie Esther, klientky Debora o. z., klientky Samaria o. z.). Kurz pripravuje Odbor spoločenských služieb MsÚ spoločne s lektormi, ktorí ho zrealizujú bez nároku na odmenu.

To, či chce človek akýmkoľvek spôsobom pomáhať iným musí vychádzať z jeho vlastného presvedčenia. Tak tomu je aj v tomto prípade. Nezáleží na tom, čo daruješ alebo komu. Dôležité je, že sa staneš súčasťou.


 
 

Filmový festival opäť v HlohovciVytlačiť
 

Filmový festival opäť v HlohovciMedzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 14. decembra do Empírového divadla v Hlohovci. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov a na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedný Junior festival.

Cieľom podujatia je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celoročnej TOUR prináša festival Ekotopfilm – Envirofilm do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. „Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, ktoré v súčasnosti žijeme je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,’’ vysvetľuje zmysel podujatia generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Podujatie v piatok tradične otvorí primátor mesta Miroslav Kollár. „Teší ma, že sa Ekotopfilm opäť vracia do nášho mesta. Hostíme tento filmový festival už po tretí raz a stáva sa neodmysliteľnou súčasťou nášho kalendára podujatí. Záujem divákov o filmy o ochrane prírody a životného prostredia rastie a preto verím, že aj tento ročník bude úspešný. Ponuka je pestrá. Otvárajú sa témy, nad ktorými by sme sa mali minimálne zamyslieť, ak nám čo i len trochu záleží na našej budúcnosti. Aktuálne, vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu kina, divákov privítame v krásnom prostredí Empírového divadla, ktoré je našou pýchou. Verím, že pre diváka bude sledovanie filmov v tomto priestore dvojnásobným zážitkom.“

Filmový festival bude v Hlohovci prebiehať počas celého dňa. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Potom pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Od 16:00 do 21:30 poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany.

Filmy, ktoré vám zmenia pohľad na svet

Objavte spolu s festivalom tajomstvá každodenného života kamčatských medveďov, vydajte sa na cyklovýlet po Nórsku, odhaľte čierny trh so slonovinou, pozrite si najinovatívnejšie dizajnové riešenia alebo nájdite alternatívy jednorazových plastov.

Medvede z Kamčatky (SK dabing) 16:00 – 16:55

Juhokamčatská federálna rezervácia sa často nazýva aj medvedí raj. Prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života.

Po záruke (SK titulky) 17:00 – 17:55

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

Pytliacke podsvetie (SK titulky) 19:00 – 19:50

Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov.

Slamky (SK titulky) 19:50 – 20:25

Silný dokumentárny film o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

Biele šálky už netreba (SK dabing) 20:30 – 21:30

Tento dokumentárny film predstavuje dánsku neziskovku INDEX. Oboznamuje nás s najinovatívnejšími víťazmi ceny INDEX, ktorí predstavili svoje dizajnové riešenia v oblastiach bývania, čistenia oceánov či pomoci ako zabrániť úmrtnosti novorodencov a matiek.

Vstup na festival je voľný.
Viac informácií o programe nájdete na www.ekotopfilm.sk/hlohovec.


 
 

Výsledky komunálnych volieb v HlohovciVytlačiť
 

komunálne voľby 2018Hlohovčania si vo voľbách do orgánov samosprávy obcí v sobotu 10. novembra 2018 za primátora opäť zvolili Miroslava Kollára. Nové mestské zastupiteľstvo budú vo väčšine tvoriť skúsení poslanci, pribudnú však aj nováčikovia.

Volebná účasť na komunálnych voľbách v Hlohovci dosiahla 43,37% voličov. Tí odovzdali spolu 7632 platných hlasovacích lístkov pre voľbu primátora a 7338 platných hlasovacích lístkov pre voľbu poslancov.

Primátorské kreslo obhájil súčasný primátor Miroslav Kollár, ktorý zvíťazil tesnou väčšinou 2610 hlasov pred druhým kandidátom Oliverom Pestúnom. Tomu dalo hlas 2578 Hlohovčanov. Tretí skončil Ivan Baranovič s 1614 hlasmi. Štvrtý v poradí Peter Dvoran získal 830 voličských hlasov.

Nové mestské zastupiteľstvo bude mať 17 poslancov, z toho 13 nezávislých, dvoch poslancov Národnej koalície a po jednom mandáte získali predstavitelia strán SNS a KDH.

Miroslav Kollár: „Chcem poďakovať všetkým Hlohovčankám a Hlohovčanom, ktorí prišli k voľbám, opäť ich bolo o niečo viac, ako naposledy. Vnímam to tak, že všetci sme dostali mandát, aby sme sa dohodli na užitočnej spolupráci, ktorá bude na prospech všetkým obyvateľom nášho mesta, takže urobím všetko pre to, aby sme spolu s poslancami tento záväzok naplnili. Nielen z toho, že boli výsledky tesné, ale aj z pestrého zloženia mestského zastupiteľstva vyplýva, že dosahovanie zhody na spoločných riešeniach pre Hlohovec si bude vyžadovať viac zložitej komunikácie. A sila mandátu sa nakoniec bude odvíjať od šírky zhody, ktorú sa mi podarí dosiahnuť v zastupiteľstve. Pretože posledná vec, do ktorej by som sa chcel púšťať je zákopová vojna s poslancami, taká práca nemá zmysel. Plánujem sa čoskoro stretnúť so všetkými sedemnástimi novými poslancami, aby sme sa porozprávali o ich prioritách, s ktorými do volieb išli a ich možnom skĺbení do spoločného „programového“ vyhlásenia na celé štyri roky. Toto by som chcel v základných rámcoch oprieť o platný Program rozvoja mesta do roku 2023, ktorý schválila väčšina poslancov, ktorí sú aj staronovými členmi nového zastupiteľstva s doplnením nových priorít, ktoré vyplynú zo spomínaných rozhovorov.“

Zloženie nového mestského zastupiteľstva:

Volebný obvod

meno poslanca

strana

1

Juraj Frýdecký

NEKA

Eva Kovalčíková

NEKA

2

Juraj Šiška

NEKA

Andrej Müller

SNS

Peter Kovář

NEKA

3

Milan Domaracký

NK

Miloslav Drgoň

NEKA

4

Ivan Baranovič

NEKA

Zlatko Vladovič

NEKA

5

Peter Dvoran

KDH

Stanislava Brestovanská

NEKA

Lucia Svíčková

NEKA

6

Jozef Urminský

NEKA

Miroslav Začko

NK

Martin Balla

NEKA

7

Antónia Maronová

NEKA

Ján Hrobár

NEKA

http://mesto.hlohovec.sk/?id_menu=139076&limited_level=1&stop_menu=65397&fbclid=IwAR06OEkWYcDAkw_0l3htlCbAeWLpMwxi11XeaAppMTvkJHKA_5E1jYRwgPM#me 


 
 

Základné školy so staronovými riaditeľkamiVytlačiť
 

Vymenovanie nových riaditeliek do funkcieV stredu 7. novembra 2018 primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár vymenoval dve staronové riaditeľky základných škôl.
Septembrová zmena v sieti škôl, ktorá sa dotkla aj dvoch základných škôl (boli zlúčené s materskými), si vyžiadala novú voľbu riaditeľov. Voľby prebehli v Základnej škole s materskou školou, Koperníkova 24 a tiež v Základnej škole s materskou školou, A. Felcána 4. V oboch prípadoch obstáli doterajšie riaditeľky ZŠ Denisa Králičová a Miroslava Múdra Vaňková.

Školy pod vedením týchto dám môžu pokračovať v rozvoji. ZŠ s MŠ na ulici A. Felcána po otvorení novej atletickej dráhy žije naplno športom. Vyskúšať si ju už stihol olympionik Matej Tóth i ďalší úspešný atlét Ján Volko. Rozšírenie kapacity materskej školy o dve nové triedy sa zas chystá v priestoroch ZŠ s MŠ Koperníkova. Rekonštrukcia by mala byť ukončená do konca kalendárneho roka.

 


 
 

Mesto chce zlepšiť dopravnú situáciu v spolupráci s Trnavským krajomVytlačiť
 

Podpis memoranda v Hlohovci - J. Viskupič a M. KollárPrimátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie do funkcie, a predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič podpísali Memorandum o spoločnom postupe pre zlepšenie dopravnej situácie v meste Hlohovec na cestách II/507 a II/513. TASR informoval Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK. Ide o prvý krok, ako pomôcť mestu Hlohovec s riešením zložitej dopravnej situácie.

"Riešenie dopravnej situácie v meste Hlohovec je jedna z najväčších investičných akcií, ktorá čaká samosprávny kraj. Doprava v meste je už za hranou únosnosti a výrazne komplikuje život Hlohovčanov. Preto bude nevyhnutné, aby župa a mesto Hlohovec spolupracovali a boli si nápomocní pri všetkých procesoch, ktoré nás teraz čakajú," uviedol Viskupič.

Zámerom memoranda je deklarovať spoločný postup pri zlepšení dopravnej situácie. Ide najmä o vybudovanie južného centrálneho okruhu, realizáciu dopravných opatrení na cestách II/507 a II/513, úprava spoločného postupu na príprave príslušných dokumentácii a v rámci svojich kompetenčných možností vynaloženie úsilia na zabezpečenie finančných prostriedkov potrebných na realizáciu zásahov do dopravnej siete.

"Posledný rok sme, po dohode s TTSK, v našej réžii spracovali dopravný prieskum a vytvorili dopravný model, na základe ktorého môžu dopravní inžinieri posúdiť technické a ekonomické parametre jednotlivých riešení na zlepšenie dopravy na hlavnom ťahu mestom. Teraz je na kraji a jeho expertoch, aby od nás získané informácie zúročili a prišli s naozaj efektívnymi riešeniami v prospech mesta Hlohovec," informoval Kollár.

TASR


 
 

Otvorenie zrekonštruovaného zámku je udalosťou roka 2018 Vytlačiť
 

Otvorenie zrekonštruovaného zámku je udalosťou roka 2018 Tak sme sa dočkali. Prvá etapa rekonštrukcie zámku v Hlohovci je ukončená a po rokoch sa verejnosti zámok ukáže v celej svojej kráse. Zámok, ktorý sa hrdo týči nad mestom je najvýznamnejšia národná kultúrna pamiatka Hlohovca a preto celkom vážne a bez pátosu môžeme hovoriť o jeho otvorení ako o najočakávanejšej udalosti roka 2018.

Brány Zámku Hlohovec sa otvoria v sobotu a nedeľu 3. a 4. novembra 2018 v čase od 10:00 – 15:00 (posledný vstup). Návštevníkov čaká prehliadka zrekonštruovaných priestorov prvého a tretieho nadzemného podlažia. V galerijných priestoroch uvidíte úvodnú výstavu mimoriadne talentovanej výtvarníčky Radky Hrabovskej, ktorej diela aktuálne visia aj v China Printmaking Museum v Shenzene. Originálna papierová móda, grafiky a nevšedné kompozície robia túto výstavu jedinečnou. V ľavom krídle, v priestoroch budúceho infocentra a kaviarne uvidíte fotografickú výstavu, ktorá zachytáva priebeh obnovy zámku od roku 2014 po súčasnosť. Autorom väčšiny fotografií je Erik Knotek mladší.

Očarujúce je aj samotné nádvorie, ktoré prešlo komplexnou rekonštrukciou spolu s fasádami. Jedna vnútorná fasáda zámku ostáva v pôvodnom stave. Dôvodom sú vzácne nálezy nad oknami, ktoré budú reštaurované na jar 2019. Pri návšteve zámku určite nevynechajte kaplnku a pivnicu, v ktorej bude v roku 2019 zriadený Hlohovský salón vín.

Sprístupnená bude aj neobnovená časť druhého poschodia, ktorá vám dovolí porovnať súčasnosť s minulosťou. Keď sa prejdete miestnosťami v tejto časti a následne vkročíte do obnovených priestorov o poschodie vyššie, až vtedy si uvedomíte progres, ktorý sa v uplynulých mesiacoch na zámku odohral. V týchto priestoroch bude od budúceho roku sprístupnená virtuálna prehliadka pôvodnej podoby zámku.

Na treťom nadzemnom podlaží sa nachádza stála expozícia Vlastivedného múzea Hlohovec. Múzeum od 60. rokov zbieralo, zachraňovalo a uchovávalo v zbierkovom fonde časti zámockého inventára s tým, že raz sa tieto predmety vrátia na svoje pôvodné miesto. V tieto dni sa túžba stala skutočnosťou. Obnovu a znovuotvorenie zámku vníma riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský ako splnený sen: „Je to jeden z tých najkrajších snov, ktoré sa mne a mnohým ďalším Hlohovčanom v živote naplnili. Pre mňa ako Hlohovčana a zároveň riaditeľa múzea má znovuotvorenie zámku veľmi špecifický význam.“ Miloslav Drgoň, pre ktorého je zámok srdcovou záležitosťou a stojí za projektovou dokumentáciou pre rekonštrukciu hovorí: „ Rekonštrukcia bola nevyhnutná. Pred štyrmi rokmi to bolo doslova o tom, či zámok ešte prežije. Predovšetkým prvé dva roky boli o záchranných prácach, ktoré bolo treba urobiť, aj keď ich možno nebolo až tak vidieť. K celkovej rekonštrukcii, aj keď sa už mnohé podarilo, vedie ešte dlhá cesta. Už dnes však vidíme, že sa nám podarilo urobiť kus dobrej práce. Nepochybujem, že Hlohovčanom sa bude obnovený zámok páčiť.“

„Po tom, čo v roku 2015 padol záujem zahraničného investora o obnovu zámockého areálu sme hľadali a našli spôsob, ako túto našu najväčšiu národnú kultúrnu pamiatku zachrániť a urobiť z nej atraktívne miesto,“ hovorí primátor mesta Miroslav Kollár. „Opakovane chcem poďakovať všetkým dobrovoľníkom aj OZ Zámok Hlohovec, ktorí sa podieľali na úvodných prácach na čistení zámku a oprave prvých priestorov na prízemí. Aj ich práca pomohla vytvoriť väčší tlak na rozhodovanie o rýchlej záchrane a obnove časti zámku, aby mesto ako vlastník pamiatky pomohlo naplniť cieľ vzniku OZ Zámok – komplexnú obnovu zámku. Naším zámerom je pokračovať v obnove zámku, ale už v tejto podobe sa od budúceho roka iste stane hlavným lákadlom nielen pre Hlohovčanov, ale aj pre turistov so záujmom o náš región. Verím, že desaťtisíce návštevníkov nášho mesta prinesú zaujímavé možnosti aj pre našich miestnych podnikateľov vo vinárstve, gastronómii či ubytovacích službách,“ dodal M. Kollár.

Doterajšia obnova hlohovského zámku stála cca 2,6 milióna eur (vrátane dokončenia vonkajšej fasády a nasvietenia nádvoria, ktoré budú dokončené na jar), z toho tretinu získalo mestu z iných verejných zdrojov.


 
 

Na Šuleka a Holubyho spomíname už 170 rokovVytlačiť
 

Pamätník Šuleka a Holubyho170. výročie popravy Šuleka a Holubyho si vo štvrtok 25. októbra 2018 uctili pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku týchto hrdinov zástupcovia mesta Hlohovec, okresného úradu, mestskí poslanci i žiaci a učitelia Základnej školy Vilka Šuleka.

Vilko Šulek a Karol Holuby bojovali za práva Slovákov v povstaní a v roku 1848 zomreli za národ. Svojim postojom k životu i smrti nám pred 170-timi rokmi ukázali, že sloboda je hodná veľkých obetí.

Ich život a prínos pre spoločnosť pripomenula aj výstava, ktorú pri tejto príležitosti zorganizovala Základná škola Vilka Šuleka v priestoroch školy. Tá v týchto dňoch oslavuje aj 20. výročie udelenia čestného názvu. Od roku 1998 hrdo nosí meno práve po Vilkovi Šulekovi.
výstava ZŠ Vilka Šuleka

 


 
 
Položky 41-50 z 609

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup

English version

34632218

Úvodná stránka