Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Hlohovčania sa podelili so svojimi nápadmiVytlačiť
 

Participácia v HlohovciV utorok 20. marca sa v priestoroch AXA klubu v Hlohovci konalo prvé verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu. Jeho cieľom bolo predstaviť participáciu v praxi, vypočuť nápady zúčastnených a diskutovať o možných riešeniach. Svoj názor prišlo prezentovať takmer štyridsať Hlohovčanov.

Prvé verejné stretnutie zorganizovalo mesto Hlohovec v spolupráci s občianskym združením Utopia. Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a pracovníci mestského úradu, ktorí z odborného hľadiska pristupovali k jednotlivým nápadom a myšlienkam. Vysoká bola aj účasť verejnosti. „Aj keď počet ľudí nie je tou najdôležitejšou premennou úspešnej participácie, vždy je dobré, ak ich príde čo najviac. Nielen preto, že to zväčša znamená viacej nápadov, ale aj preto, že sa môžu ľudia navzájom podporiť a stretnutie naberá na vážnosti a dôležitosti,“ zhodnotil účasť Peter Nedoroščík z občianskeho združenia Utopia.

Začiatok stretnutia bol venovaný teórii a harmonogramu participatívneho rozpočtu, príkladom občianskych projektov z iných miest a doteraz realizovaným zadaniam v našom meste ako napríklad zrekonštruovanie brány do Zámockej záhrady či bezbariérové schody na Nitrianskej ulici. Následne sa verejnosť rozdelila do štyroch skupín, tzv. participatívnych komunít (verejný priestor, doprava, šport a kultúra, sociálne služby), ktoré viedli zástupcovia OZ Utopia. Medzi občanmi zazneli aj nápady ako predĺženie cyklistických trás, zriadenie útulku pre psov, vytvorenie permakultúrnej komunitnej záhrady či zorganizovanie behu mestom. „Nápady sú podľa mňa tým najdôležitejším, čo môže samospráve pomôcť rozvíjať sa. Aby však naozaj mohli rozvoju dopomôcť, musia byť aj realizovateľné, čo znamená, že musíme nájsť spôsoby ako sa z týchto nápadov stanú realizácie. K tomu je nevyhnutná energia a čas navrhovateľov. Ide o proces, ktorý je pred nami a ktorý nie je možné úplne predpovedať. Z toho, čo zaznelo na stretnutí však už teraz možno povedať, že ide o zaujímavé nápady v rôznych témach,“ zhodnotil stretnutie Peter Nedoroščík. 

Ďalšie stretnutia naplánované v apríli

Participácia bude pokračovať aj v apríli, kedy sú naplánované ďalšie štyri stretnutia participatívnych komunít k občianskym projektom. Každé stretnutie bude venované jednej zo štyroch tém, no prísť môžu aj aktívni občania, ktorí sa nemohli zúčastniť prvého stretnutia. Presné termíny budú uverejnené na www.hlohovec.sk, oficiálnych sociálnych sieťach mesta a na vývesných plochách.


 
 

dnes je: 20.4.2019

meniny má: Marcel

webygroup

English version

33072086

Úvodná stránka