Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Revitalizácia detských ihrísk v mesteVytlačiť
 

Detské ihrisko na ZávalíAudit detských ihrísk z roku 2015 ukázal, že len jedno z devätnástich verejne dostupných detských ihrísk v meste bolo v stave vyhovujúcom bezpečnostným predpisom. Preto sa mesto Hlohovec zameralo na ich systematickú revitalizáciu, výstavbu nových a zároveň odstraňovanie nevyhovujúcich ihrísk. V rokoch 2015 – 2018 preto bolo zrevitalizovaných alebo nanovo postavených jedenásť detských ihrísk (dve ešte čakajú na realizáciu v tomto roku), tri ďalšie športoviská, zrekonštruovaná mestská telocvičňa, vybudovaná atletická dráha a fitnes park, či nové detské ihrisko a športoviská na kúpalisku.

Detské ihriská sú verejný priestor, na ktorý sú kladené vysoké nároky z každej strany. Inak sa na ne pozerajú deti a ich rodičia, iné požiadavky majú prevádzkovatelia, samosprávy a samostatnou kategóriou sú normy, ktoré musia spĺňať. Spoločným menovateľom je však bezpečnosť, ktorá je prioritou všetkých.

Hoci rušenie detských ihrísk nie je populárnym opatrením, ide o premyslený krok. Dôvodov prečo sú niektoré ihriská v správe mesta Hlohovec odstraňované je hneď niekoľko - problematika dlhodobej udržateľnosti a starostlivosti o ne, príliš veľká hustota ihrísk v daných lokalitách a detské ihriská nespĺňajúce normy. Vzniknutý prázdny priestor bude nahradený vzrastlou zeleňou či inou funkciou.

O opravy a údržbu detských ihrísk v Hlohovci sa stará Odbor majetku mesta na mestskom úrade. Zodpovední zamestnanci odštartovali proces odstraňovania niektorých ihrísk zasypávaním pieskovísk a demontážou hracích prvkov. Je celkom pochopiteľné, že verejnosť tieto kroky prijala so znepokojením. No v tomto prípade má každý krok svoje logické vysvetlenie. Napríklad na ihrisku v lokalite Vinohradská/Za poštou bola odstránená šmykľavka, ktorá nevyhovovala norme. Tá hovorí, že okolo celej šmykľavky má byť dopadová plocha 1,5 metra, čo by zaberalo priestor 8 x 5 m. Naše plochy pod nimi boli cca 2 x 3 m iba tesne v mieste dopadu. Aktuálne je tento priestor odovzdaný dodávateľovi, ktorý tu vytvorí nové ihrisko s lanovými hracími prvkami. Súčasťou tohto priestoru je aj obnovené streetbalové ihrisko. Na Vinohradskej ulici pri cintoríne tiež odstránenú šmykľavku a pieskovisko v priebehu leta nahradí nová lanová pyramída. 

Zrušené bolo tiež pieskovisko so šmykľavkou na Závalí (pri schodisku). Deti z tejto lokality sa však môžu hrať na vynovenom ihrisku iba o 100 metrov ďalej, na Závalí 8, kde je ihrisko pred dokončením. Presunutá tam bola polovica ihriska aj s riečnym štrkom, ktoré mesto dostalo darom od súkromného vlastníka zo Šulekova, ktorý rušil ihrisko pri benzínovej pumpe. Ihrisko čaká ešte úprava okolia a odstránenie starých kovových prvky pôvodného ihriska. Druhá polovica darovaných hracích prvkov skončí v areáli základnej školy na ulici A. Felcána. Výmena čaká aj dopadovú plochu na ihrisku na ulici Osloboditeľov v Šulekove. Riečny štrk nahradí doterajšiu plochu, ktorá nemá tlmiace účinky pri páde. V parku na ulici R. Dilonga bol odstránený piesok z pieskoviska, no toto ihrisko bude kompletne zrevitalizované. Posledným ihriskom, kde mesto zrušilo pieskovisko je vnútroblok na Michalskej. Ten má byť v budúcnosti riešený komplexne. Deti v tejto lokalite majú na dosah veľké ihrisko na Podzámskej, ktoré je prakticky cez ulicu. Začiatkom júna bol vymenený piesok v Zámockej záhrade. Dnes je na tamojšom detskom ihrisku 12 m3 nového piesku.

Pre rok 2018 bola naplánovaná väčšia obnova troch detských ihrísk, v parku na R. Dilonga a na uliciach Fraštacká a Vinohradská.V závislosti od finančných prostriedkov určených na údržbu ihrísk plánuje mesto tiež výmenu dopadových plôch za riečny štrk na Manckovičovej a Gaštanovej ulici. Nové detské ihrisko aktuálne pribudlo aj v areáli mestského kúpaliska. Všetky nové a zrevitalizované detské ihriská v tomto roku sa zaradia na zoznam z uplynulých dvoch rokov. V roku 2016 boli obnovené a vybudované štyri detské ihriská, dve na ulici Nitrianska, jedno na Hollého a jedno na Hájskej. V roku 2017 bolo obnovené ihrisko na Kamenohorskej a vybudované nové na Svätopeterskej. Netreba opomenúť ani ihriská pre vyššie vekové kategórie a dospelých - workoutové, ktoré vznikli v parku na ulici R. Dilonga, Hájskej v Šulekove a dve úplne čerstvé na kúpalisku a v priestoroch základnej školy na A. Felcána.

Cieľom mesta nie je oberať deti o radosť tráviť čas na detských ihriskách. Práve naopak. Snahou je ponúknuť im bezpečný priestor, kde môžu bezstarostne prežívať voľné chvíle. Aj v tomto prípade platí, že nie je dôležitá kvantita, ale kvalita detských ihrísk v meste.


 
 

dnes je: 19.2.2019

meniny má: Vlasta

webygroup

English version

32224152

Úvodná stránka