Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Arboristi ošetrili hlohovské stromyVytlačiť
 

Arboristi ošetrili hlohovské stromyOdborného ošetrenia arboristickými technikami sa začiatkom júna dočkali dve majestátne lipy malolisté z mestského cintorína, ktoré sa týčia nad kaplnkou Sedembolestnej p. Márie. Z korún stromov boli odstránené suché konáre a pribudlo bezpečnostné viazanie konárov. Koncom mesiaca bola ošetrená aj borovica lesná v Zámockej záhrade.

Ošetrenie bolo hradené Nadáciou Ekopolis v rámci súťaže Strom roka. V nej získala borovica lesná 2. miesto a príspevok na ošetrenie stromu certifikovaným stromolezcom, ktorého vybrala Nadácia Ekopolis. Mimoriadnou cenou pre vybrané mestá bolo ošetrenie ďalších drevín podľa vlastného uváženia arboristu v hodnote 500 eur. Mesto Hlohovec sa rozhodlo ošetriť dve lipy na cintoríne, ktoré sú dominantami daného priestoru.

Traja certifikovaní arboristi, ktorí sú členmi ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť) poskytli drevinám počas niekoľkých hodín odborné ošetrenie. „Zredukovali sme odľahlé časti koruny kvôli tlakovému vetveniu a zároveň sme nainštalovali záchytné istenie o nosnosti 8 ton, ktoré v prípade, ak by tlakové vetvenie prasklo, podrží konár v korune stromu. Druhá lipa prešla bezpečnostným rezom a takisto sme orezali niektoré odlomené alebo poškodené konáre,“ uviedol stromolezec Michal Zelenák. Arboristi museli liezť do niekoľkometrovej výšky a rezať poškodené konáre, ktoré by mohli byť pre samotný strom a návštevníkov cintorína nebezpečné. „Miesto je komplikovanejšie vzhľadom na lokalitu. Sú tu vzácne hrobky a pri orezoch sme museli dávať pozor, aby sme ich nepoškodili.“

O pár týždňov neskôr, prešla arboristickým ošetrením v hodnote 300 eur aj borovica lesná. Jej stav prišiel zhodnotiť Martin Kolník, certifikovaný arborista, člen spoločnosti ISA Slovensko. Keďže má drevina korunu v značnej výške, vykonaná bola podrobnejšia diagnostika stromolezeckou technikou, a to aj v najvyšších častiach koruny. Šetrne boli odstránené suché konáre, vykonaný bol tzv. bezpečnostný a zdravotný orez, ako aj odľahčenie prasknutého konára v korune. Plánované je vykonanie odbornej diagnostiky kmeňa za použitia prístrojovej techniky a následne budú určené prípadné ďalšie opatrenia na vytvorenie podmienok čo najdlhšieho zotrvania tejto majestátnej borovice v parku. Finančná hodnota, ktorá bola cenou za umiestnenie v súťaži, ale aj mimoriadne ocenenie pre vybrané mestá mali skôr symbolický charakter. Hlavným cieľom bolo, aby sa stromom, ktoré si to naozaj vzhľadom na svoj vek, históriu a rozmery zaslúžia, dostalo kvalitného ošetrenia.


 
 

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

webygroup

English version

32239623

Úvodná stránka