Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Zostane v Hlohovci liečebňa pre dlhodobo chorých?Vytlačiť
 

Nemocnica s poliklinikou - článokSpoločnosť Nemocnica s poliklinkou, s.r.o. (NsP), v ktorej má mesto iba menšinový 49-percentný podiel začala dávať koncom júla výpovede zamestnancom Liečebne dlhodobo chorých (LDCH) a k 30. júlu prepustila všetkých pacientov. Znamená to definitívny koniec LDCH, ktorá slúžila nielen pre Hlohovec, ale pre celý región?

K téme budúcnosti polikliniky sa vyjadruje primátor mesta Miroslav Kollár. S otázkami sme oslovili aj konateľa Nemocnice s poliklinikou, s.r.o., odpoveď však poslal po uzávierke novín, preto sa do tlačeného vydania augustového čísla Život v Hlohovci nedostali. Prikladáme ich v prílohe článku. 

Aká je aktuálna situácia v LDCH začiatkom augusta?

Priestory LDCH zatiaľ v budove polikliniky stále sú, aj personál, ktorému z rozhodnutia väčšinového vlastníka (väčšinový podiel v NsP ovláda niekdajší poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Ivan Varga) urobeného bez nášho vedomia sčasti bežia výpovedné lehoty do 31. októbra. K 30. júlu však prepustili (opäť bez nášho vedomia) posledných pacientov a do výročnej správy spoločnosti napísali, že poskytovanie LDCH sa skončí k 31. augustu.

My sme preto Nemocnici s poliklinikou, s.r.o. 31. júla vypovedali nájomnú zmluvu, ktorej výpovedná lehota uplynie rovnako k 31. októbru, aby sme si uvoľnili priestory, v ktorých by sme následne chceli pokračovať v prevádzkovaní LDCH vo vlastnej réžii.

Riešime túto situáciu v komunikácii s vedením Trnavského samosprávneho kraja aj ministerstvom zdravotníctva, myslím, že ani tam celkom nechápu posledné kroky, ktoré robí väčšinový vlastník NsP. Na 9. augusta zvolávam mestské zastupiteľstvo, na ktorom predstavím model, ktorý by nám mal umožniť zabezpečovať v prvom kole aspoň služby liečebne dlhodobo chorých v čo najkratšom čase.

Vo výročnej správe NsP za rok 2017 sa zatvorenie LDCH zdôvodňuje nenaplnením záväzku mesta Hlohovec pri ozdravnom procese.

Snaha hodiť zodpovednosť za stav v NsP na mesto Hlohovec, ktoré je dlhodobo v postavení menšinového vlastníka s nulovým manažérskym vplyvom, je smiešna. My sme schválili financie na rozšírenie LDCH podľa odhadu, ktorý nám dala NsP, v reále sa ukázalo, že ak máme splniť všetky legislatívne podmienky na takéto priestory, tak tá investícia bude násobne vyššia, čo mení celú ekonomiku ich „ozdravného plánu“. Navyše spolupracovať s partnerom, ktorý robí kľúčové rozhodnutia poza náš chrbát je naozaj ťažké.

Napríklad keď sa ešte v minulom volebnom období chceli niektorí poslanci dostať k údajom o hospodárení spoločnosti, tak ich nechali vyhodiť z dozornej rady. Väčšinový vlastník nás v poslednom čase oslovoval v podstate najmä so žiadosťami o riešenie situácie a o financie, ale o ostatných zásadných krokoch, ako je napríklad spomínané prepúšťanie zamestnancov či pacientov sa nás informovať neunúval.

Infografika - NsPVy ste na júnovom mestskom zastupiteľstve verejne ponúkli pánovi Vargovi rokovania o prevzatí jeho podielu v NsP. Ako pokračujú tieto rokovania?

Nijako. My sme hneď začiatkom júla po zastupiteľstve požiadali o zvolanie valného zhromaždenia spoločnosti, na ktorom sme mu chceli predostrieť návrh mesta na prevzatie jeho podielu v spoločnosti, nech ju môžeme začať manažovať normálne. Termín valného však stanovili až na štvrtok 2. augusta. V utorok tento týždeň ho však zrušili, pretože zrejme zistili, že ho zvolali v rozpore so spoločenskou zmluvu a stanovili nový termín v druhej polovici augusta. Do nového programu však už ani nezaradili bod, kvôli ktorému sme pôvodne o zvolanie valného zhromaždenia požiadali – náš návrh na prevzatie jeho podielu v spoločnosti. Medzičasom však už bez nášho vedomia urobili viacero krokov, ktoré podľa nášho názoru poškodzujú samotnú spoločnosť, že návrat k takýmto rokovaniam bude ťažký.

Aké to boli kroky?

Napríklad posledné kroky spojené s prepustením pacientov LDCH. Len náklady spojené s odchodom zamestnancov LDCH (výpovedné lehoty, odstupné) môžu byť rádovo aj viac ako sto tisíc eur, ale spoločnosť sa na tie tri mesiace, keď zamestnancom ešte plynie výpovedná lehota, dobrovoľne vzdala príjmov za poskytované služby, ktoré mohla ešte tri mesiace poskytovať. To predsa nemá logiku, keď si vo firme s dlhmi cez dva milióny eur ponecháte v jednom zo stredísk len náklady a dobrovoľne sa vzdáte výnosov.

Navyše do spoločnosti prijali ďalšiu pôžičku štvrť milióna eur bez nášho vedomia, hoci na to potrebujú súhlas valného zhromaždenia. Predseda dozornej rady Ľuboš Kvanta, ktorý je zároveň spoločníkom I. Vargu vo firme, ktorá ovláda väčšinu v NsP – na zasadnutí dozornej rady potvrdil, že také valné zhromaždenie bolo, my o ňom ale dodnes vedomosť nemáme. Aspoň že túto pôžičku použili na vyplatenie časti dlhov NsP voči mestu Hlohovec.

 


 
 

dnes je: 26.4.2019

meniny má: Jaroslava

webygroup

English version

33135534

Úvodná stránka