Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Michalský jarmok bol tradičný a predsa inýVytlačiť
 

Michalský jarmok 2019Už 26 rokov, pri príležitosti sviatku svätého Michala, obyvatelia mesta žijú v posledný septembrový víkend jarmočnou atmosférou. Mesto Hlohovec ako organizátor podujatia v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom sa z roka na rok snažia podujatie komplexne vylepšovať a ponúknuť návštevníkom jarmoku pestrú paletu tovarov, jedál aj kultúrny program pre všetky generácie. Usilujú sa pritom, na jednej strane, zachovať punc tradície podujatia, na strane druhej však chcú kráčať s dobou. Aj preto bol tento rok v mnohom iný než tie predchádzajúce.

Na tohtoročnom jarmoku bolo celkovo 280 predajcov rozložených spolu na 400 predajných miestach. Svoj tovar ponúkalo 116 predajcov komerčného tovaru, 114 stánkarov bolo zaradených v handmade a remeselnej zóne. Občerstvenie ste si mohli kúpiť od 50 predajcov tradičných i menej tradičných jedál. Na železničnej ulici bolo 32 kolotočov a zábavných atrakcií. V konečnom meradle prišlo na jarmok viac predajcov ako v roku 2018. Výraznú zmenu mohli návštevníci zaznamenať v gastrozóne. Okrem klasických jarmočných špecialít si mohli ľudia pochutiť na nových jedlách z nápaditých streetfood stánkov, ktoré zaujali už na prvý pohľad. To, že bolo v gastrozóne stále plno svedčí o tom, že návštevníkom chutilo. Plno bolo aj v okolí fontány na Starom rínku, kde boli rozložené úplne nové guľaté stoly, ktorými chceli organizátori ponúknuť vyšší komfort stravovania. Nápadité nálepky, ktoré podnietili stravníkov upratať si po sebe, pomohli zachovávať túto zónu čistú.

Zásadnou zmenou bolo nová odpadová politika jarmoku. Po vzore iných miest, kde na trhoch funguje triedený zber odpadov, mesto zaviedlo akýsi medzistupeň. Namiesto malých smetných nádob umiestnilo veľkokapacitné smetné nádoby, ktoré boli na najfrekventovanejších lokalitách jarmočiska. Zámer triediť plasty a ostatný odpad sa nie celkom stretol s účinkom. Nie každý bol totiž ochotný riešiť triedenie odpadov, hoci spoločnosť sa ho dožaduje. Úspechom však bolo, že výraznými žltými vlajkami označené stojiská väčšina návštevníkov jarmočiska našla a pochopila myšlienku tejto organizácie odpadových nádob. Odpad sa žiaľ kopil pri stánkoch s občerstvením v bočných uličkách, čo chce mesto v nasledujúcom roku vylepšiť.

Zaujímavú a pestrú ponuku tovarov mohli jarmočníci objaviť na Pribinovej ulici. Rôzne ručne robené a remeselné výrobky zaujali svojou originalitou. Rodiny s malými deťmi ocenili detskú zónu s bohatým programom a intímny kútik pre dojčiace matky vo dvore Základnej umeleckej školy. Orientáciu po jarmoku aj v programe na pódiu i v detskej zóne uľahčovali obsahovo pestré informačné stojany, ktoré stáli na každom vstupe do jarmočiska.

Víkendový hudobný program bol pestrý, najmä vo večerných hodinách pritiahol k pódiu stovky ľudí. Je prirodzené, že nie každý bol s výberom hudobných skupín spokojný, no návštevnosť dokazuje, že sa skladba programu väčšine páčila. Jarmok už tradične otvorili svojim vystúpením mažoretky Sašetky. Po oficiálnom otvorení primátorom mesta Miroslavom Kollárom a riaditeľkou Mestského kultúrneho centra Veronikou Moravčíkovou zábavu rozbehla skupina Music Band Four, večer vyvrcholil heavy metalovým koncertom Iron Maiden tribute. Sobota bola upršaná, no večerný program bol už bez dažďa. Koncert pop punkovej skupiny Ine Kafe, ktorá zažívala najväčšiu slávu v rokoch 2000 – 2003 naplnil priestor pred pódiom do posledného voľného miesta. Ešte pred tým hrali Green Day Revival a kapela Zoči Voči z Nitry. Nedeľné popoludnie patrilo najmä folklóru. Hudobný jarmok uzavrela kapela Karpatské chrbáty na čele s Braňom Jobusom, ktorá je typická svojim humorným a recestickým vystupovaním.

Hovorí sa, sto ľudí, sto chutí, aj preto je prirodzené, že niekomu sa jarmok páčil presne taký aký bol a iní očakávali viac. Organizátori sa tešia každej jednej pochvale, no aj kritiku vnímajú ako podnet na zlepšenie do budúcnosti.


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup

English version

34880160

Úvodná stránka