Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Aktuálne číslo

Život v Hlohovci 10/2019

 ZvHC_10_2019.JPG


 

Život v Hlohovci - r. 2010 - č. 11

Slovenský deň nepočujúcich

      „Počujete to ticho? My ho počujeme stále.“ Aj takto by sa dal charakterizovať svet nepočujúcich. V sobotu 16. októbra sa Hlohovec stal miestom stretnutia Slovenského dňa nepočujúcich. Tento deň bol zároveň oslavou Hlohovského športového klubu nepočujúcich, ktorý v našom meste pôsobí už 50 rokov a Hlohovský spolok nepočujúcich oslávil 45 rokov od založenia.
     Príležitosť na rozhovor mali predstavitelia Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých s predstaviteľom Trnavského samosprávneho kraja Ing. Milanom Domarackým, taktiež s riaditeľkou Spoločného sekretariátu Rady vlády SR pre seniorov a Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím MUDr. Jolanou Javorkovou, DrSc., ktorá zastupovala podpredsedu vlády SR a predsedu Rady Doc. PhDr. Rudolfa Chmela a podpredsedu vlády SR a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR RNDr. Jozefa Mihála. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Hlohovec PhDr. Jána Dlhopolčeka, ktorý spolu primátorom mesta Sereď Mgr. Vladimírom Vranovičom a poslancom NR SR Mgr. Andrejom Kolesíkom potešili usporiadateľov svojou prítomnosťou.
     Nepočujúci sa mali možnosť v tento deň stretnúť na rôznych športových podujatiach. V podvečerných hodinách ste mohli v uliciach nášho mesta stretnúť „Tichý pochod“ - pripomenutie toho, že nepočujúci žijú v tichu. Ako sme sa dozvedeli, nepočujúci sú hendikepovaní práve tým, že im ostatný svet nerozumie, nevedia s počujúcimi komunikovať. Nepočujúci potrebujú tlmočníkov, ktorých veľmi postrádajú. Len v Trnavskom kraji sú dvaja, ktorí tlmočia do posunkovej reči. Mnohí by si mysleli, že im stačí papier a pero, ale nie je tomu tak. Pre tých, ktorí sa narodili so sluchovým postihom, je slovenčina cudzím jazykom a nie každý ju ovláda. Rodným jazykom nepočujúcich je posunková reč. Je vytvorená pre oči, neopiera sa o zvuk a ani nevyžaduje sluch, je založená na pohyboch a tvaroch v priestore.
Nepočujúci chcú prekonávať komunikačné a informačné bariéry. Návrhy na ich riešenie boli predmetom Deklarácie nepočujúcich, ktorú predstaviteľom štátnej správy a samosprávy odovzdal najvyšší predstaviteľ sluchovo postihnutých, prezident Asociácie sluchovo postihnutých v SR Ing. Ľuboslav Ferko.

text a foto: J. Drgoňová


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

English version

34888110

Úvodná stránka