Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Život v Hlohovci - r. 2014 - č. 9

Hlohovčanka absolventkou prestížnej univerzity

 Hlohovčanka absolventkou prestížnej univerzity    Oxford - jedna z najprestížnejších univerzít na svete. Študovali na nej svetové osobnosti, štátnici, vedci, spisovatelia, herci. No tento rok sa k úspešným absolventom najstaršej britskej univerzity pripojila i Hlohovčanka - Mária Karabová. "Aj teraz, keď už som skončila, mi to pripadá ako sen a čakám, kedy mi príde mail, že sa stala hrozná administratívna chyba." hovorí s úsmevom Mária. Chyba sa však nestala a ďalej prezrádza, ako sa na Oxford dostala: "Študovala som medicínu v Brne na Masarykovej univerzite a tam ponúkali jazykovú stáž v zahraničí. Chopila som sa toho a pôvodne som išla na 3 týždne do John Radcliffe Hospital v Oxforde. Uskutočnila sa tam súťaž v rámci stáže a na základe výsledkov testu mi ponúkli pobyt na jeden semester na Oxfordskej univerzite. Po jeho absolvovaní ma oslovil jeden profesor, ktorý mi ponúkol možnosť dokončiť u nich štúdium. Problém bol však v tom, že oni neuznávajú štúdium na iných univerzitách, takže som musela začať od začiatku a namiesto 6 som študovala 9 rokov. Ale oplatilo sa." Študovať na Oxforde predpokladá viacero podmienok a okrem finančnej náročnosti je to predovšetkým určitý stupeň nadania a talentu. No dôležitá je i podpora zvonka: "Nič z toho by sa nebolo stalo, keby som nemala podporu mojich učiteľov, profesorov, či už na gymnáziu, alebo v Brne, priateľov, ktorí mi dodávali odvahy, ale predovšetkým rodičov, ktorí neváhali a pomáhali mi, ako sa len dalo, jednak finančne, jednak, aby som bola schopná prežiť ten kultúrny šok."

Sheldonian theatre - budova, kde sa konajú prednášky, imatrikulácie a promócie     Máriina nadanosť sa dala predpokladať už v rannom detstve. Na odporučenie psychologičky vďaka nadpriemerne vysokému IQ preskočila prvý ročník. Ako dievča mala neúrekom záujmov, od hry na klavíri, angličtiny, nemčiny, cez recitáciu a mnohé ďalšie. Po I. základnej škole vyštudovala s vyznamenaním osemročné gymnázium v Hlohovci a v roku 2005 začala študovať na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Na to, aby "si vás niekto všimol", nestačí byť len šikovný, je potrebné mať aj istú dávku dravosti. "Prvú prácu som sa snažila zohnať už ako druháčka v Brne. Stala som sa asistentkou jednému profesorovi a keďže som vedela po anglicky, často som mu prekladala rešerše z publikovaných článkov. V Oxforde je bodový systém, musíte sa snažiť počas celého roka a počet kreditov sa vám započítava do celkového hodnotenia. Okrem toho nás profesori podporovali, chodili tam prednášať svetové kapacity niekoľkokrát do týždňa, pozývali nás na večeru, pikniky a popri tom sme sa vlastne učili. Tu som pracovala najprv ako asistentka rádiológie, potom v laboratóriu na histochémii a patofyziológii. Vo štvrtom ročníku som pracovala ako inštrumentárka na neurológii." To, že Mária vyštudovala práve neurológiu a psychiatriu, nebolo zjavné hneď od začiatku štúdia medicíny: "Venovala som sa cytológii a logickým pokračovaním bola onkológia a aj všetci si to mysleli. Vo štvrtom ročníku nás čakala diplomová práca, ktorú sme písali dva roky. Ale postupom času som zistila, že toto nie je moje smerovanie... V polovici 4. ročníka som zmenila rozhodnutie a zvolila som si neurológiu a psychiatriu. Veľmi ma ovplyvnila práca Olivera Sacksa (anglický neurológ, autor viacerých kníh) a jeho individuálny prístup k pacientom. A tiež dvaja moji priatelia si vzali život. Trápila ma otázka ako sa človek rozhoduje, prečo dospeje k určitým rozhodnutiam a ako zlepšiť kvalitu života."

Mária Karabová     Okrem dlhých hodín strávených v knižniciach nad tisícstranovými knihami hovorí o ďalších skúsenostiach v Anglicku: "Systém štúdia na Oxforde je taký, že študent dostane svojho tútora, ktorý mu pomáha so štúdiom, zadáva mu aj rôzne úlohy navyše. Občas sa cítite ako žurnalista, píšete 4 - 5 článkov do týždňa. Na každý odbor som mala zvlášť profesora - na neurológiu Dr. Wilsona McDonalda a na psychiatriu Dr. Moslyho a pod ich vedením som písala aj diplomovú prácu." pokračuje vo svojom rozprávaní Mária. Jej diplomová práca však bola natoľko zaujímavá, že profesorka z Brownovej univerzity Susan McColins Máriu citovala v americkom časopise Nature, v článku o Alzheimerovej chorobe.

     Mária pri rozprávaní o medicíne sa cíti ako ryba vo vode a s nadšením hovorí o nových poznatkoch a oblasti, ktorá jej je blízka: "Funkčná medicína sa zameriava na individualitu pacienta a berie do úvahy aj jeho environmentálne prostredie, kde žije, odkiaľ pochádza, ako sa stravujete, ako veľa cvičíte, genetiku, vonkajšie faktory, najprv je konzultácia a potom sa stanoví ďalší postup. Postupne sa začína učiť aj na školách v Amerike a Anglicku. Rada by som sa dočkala toho, aby lekári mali viac času na pacientov, o čo vlastne vo funkčnej medicíne ide."

     Mladá absolventka Oxfordskej univerzity ďalej pokračuje o svojom životnom úspechu: "Veľmi ma ovplyvnilo to, keď som si začala veriť, veriť v to, čo robím. Pri svojej diplomovej práci som mala jedného pacienta, ktorý po mŕtvici utrpel ochrnutie polovice tela. Metódou, ktorú sme u neho používali, sa nám podarilo ho po roku postaviť z vozíčka. Používali sme metódu, pri ktorej mal funkčnú časť tela znehybnenú a bol nútený používať ochrnutú časť tela. Na základe javu, ktorý sa volá neuroplasticita, sa mozog môže preorganizovať pomocou myšlienok a aktivity, sa nám to podarilo."

     Aj keď popri štúdiu mala Mária málo voľného času, kvôli zdraviu bola nútená upraviť svoj životný štýl a začala sa venovať Crossfitu - silovo-kondičnému tréningu. Jej veľkou záľubou je pečenie.

     Mária získala na Oxforde titul Bachelor of Medicine, čo je vlastne ekvivalent nášho titulu MUDr. a oprávňuje vykonávať povolanie lekára. Od 15. septembra nastupuje ako "junior doktor" v St. Thomas hospital na neurologickom oddelení a zároveň bude pracovať vo výskume v King´s college v Londýne. Po roku povinnej rotácie bude skladať skúšky a potom môže ísť pracovať ako sekundárny lekár na oddelenie. "Mojím snom je otvoriť si centrum pre ľudí, ktorí trpia neurologickými a psychiatrickými ochoreniami, najprv v Anglicku, kde sú lepšie možnosti a potom možno raz na Slovensku." dodáva na záver mladá lekárka.   

JD
Foto: arch. MK

Pozn. redakcie: Máte vo svojom okolí osobnosť, niekoho, kto je niečím výnimočný? Dajte nám o ňom vedieť! Môžete tak urobiť telefonicky na 73 310 92, 0911 935 173, e-mailom na hctv@hctv.sk, alebo osobne v redakcii časopisu.


 

dnes je: 29.6.2016

meniny má: Peter a Pavol, Petra

Dnes má službu:

Lekáreň Actis
Námestie sv. Michala 16,
920 01 Hlohovec

033/7301370

ďalšie dni

Streda 29.6.
Lekáreň Actis
Námestie sv. Michala 16,
920 01 Hlohovec
033/7301370
Štvrtok 30.6.
Lekáreň Dr. Max
Nábrežie A. Hlinku 27,
920 01 Hlohovec
033/7425752, 0901 961 138
Piatok 1.7.
Fraštacká lekáreň
SNP 10,
920 01 Hlohovec
033/7320014
Sobota 2.7.
Lekáreň Schneider
HM Tesco,
Za Váhom 4082/1
Nedeľa 3.7.
Lekáreň BENU
Nitrianska 96,
920 01 Hlohovec
Pondelok 4.7.
Lekáreň BENU
Nitrianska 96,
920 01 Hlohovec
Utorok 5.7.
Lekáreň BENU
Nitrianska 96,
920 01 Hlohovec
Streda 6.7.
Lekáreň Pri stanici
Železničná 4,
920 01 Hlohovec
033/7301859
webygroup

English version

20672584

Úvodná stránka