Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - archív

Zodpovedným zdrojom za všetky obsahy článkov do 31. decembra 2015 je HcTV, s.r.o..

Od 1. januára 2016 je zodpovedným zdrojom Mesto Hlohovec.

 

Späť na úvodnú stránku


 

Život v Hlohovci - r. 2014 - č. 9

Hlohovčanka absolventkou prestížnej univerzity

 Hlohovčanka absolventkou prestížnej univerzity    Oxford - jedna z najprestížnejších univerzít na svete. Študovali na nej svetové osobnosti, štátnici, vedci, spisovatelia, herci. No tento rok sa k úspešným absolventom najstaršej britskej univerzity pripojila i Hlohovčanka - Mária Karabová. "Aj teraz, keď už som skončila, mi to pripadá ako sen a čakám, kedy mi príde mail, že sa stala hrozná administratívna chyba." hovorí s úsmevom Mária. Chyba sa však nestala a ďalej prezrádza, ako sa na Oxford dostala: "Študovala som medicínu v Brne na Masarykovej univerzite a tam ponúkali jazykovú stáž v zahraničí. Chopila som sa toho a pôvodne som išla na 3 týždne do John Radcliffe Hospital v Oxforde. Uskutočnila sa tam súťaž v rámci stáže a na základe výsledkov testu mi ponúkli pobyt na jeden semester na Oxfordskej univerzite. Po jeho absolvovaní ma oslovil jeden profesor, ktorý mi ponúkol možnosť dokončiť u nich štúdium. Problém bol však v tom, že oni neuznávajú štúdium na iných univerzitách, takže som musela začať od začiatku a namiesto 6 som študovala 9 rokov. Ale oplatilo sa." Študovať na Oxforde predpokladá viacero podmienok a okrem finančnej náročnosti je to predovšetkým určitý stupeň nadania a talentu. No dôležitá je i podpora zvonka: "Nič z toho by sa nebolo stalo, keby som nemala podporu mojich učiteľov, profesorov, či už na gymnáziu, alebo v Brne, priateľov, ktorí mi dodávali odvahy, ale predovšetkým rodičov, ktorí neváhali a pomáhali mi, ako sa len dalo, jednak finančne, jednak, aby som bola schopná prežiť ten kultúrny šok."

Sheldonian theatre - budova, kde sa konajú prednášky, imatrikulácie a promócie     Máriina nadanosť sa dala predpokladať už v rannom detstve. Na odporučenie psychologičky vďaka nadpriemerne vysokému IQ preskočila prvý ročník. Ako dievča mala neúrekom záujmov, od hry na klavíri, angličtiny, nemčiny, cez recitáciu a mnohé ďalšie. Po I. základnej škole vyštudovala s vyznamenaním osemročné gymnázium v Hlohovci a v roku 2005 začala študovať na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Na to, aby "si vás niekto všimol", nestačí byť len šikovný, je potrebné mať aj istú dávku dravosti. "Prvú prácu som sa snažila zohnať už ako druháčka v Brne. Stala som sa asistentkou jednému profesorovi a keďže som vedela po anglicky, často som mu prekladala rešerše z publikovaných článkov. V Oxforde je bodový systém, musíte sa snažiť počas celého roka a počet kreditov sa vám započítava do celkového hodnotenia. Okrem toho nás profesori podporovali, chodili tam prednášať svetové kapacity niekoľkokrát do týždňa, pozývali nás na večeru, pikniky a popri tom sme sa vlastne učili. Tu som pracovala najprv ako asistentka rádiológie, potom v laboratóriu na histochémii a patofyziológii. Vo štvrtom ročníku som pracovala ako inštrumentárka na neurológii." To, že Mária vyštudovala práve neurológiu a psychiatriu, nebolo zjavné hneď od začiatku štúdia medicíny: "Venovala som sa cytológii a logickým pokračovaním bola onkológia a aj všetci si to mysleli. Vo štvrtom ročníku nás čakala diplomová práca, ktorú sme písali dva roky. Ale postupom času som zistila, že toto nie je moje smerovanie... V polovici 4. ročníka som zmenila rozhodnutie a zvolila som si neurológiu a psychiatriu. Veľmi ma ovplyvnila práca Olivera Sacksa (anglický neurológ, autor viacerých kníh) a jeho individuálny prístup k pacientom. A tiež dvaja moji priatelia si vzali život. Trápila ma otázka ako sa človek rozhoduje, prečo dospeje k určitým rozhodnutiam a ako zlepšiť kvalitu života."

Mária Karabová     Okrem dlhých hodín strávených v knižniciach nad tisícstranovými knihami hovorí o ďalších skúsenostiach v Anglicku: "Systém štúdia na Oxforde je taký, že študent dostane svojho tútora, ktorý mu pomáha so štúdiom, zadáva mu aj rôzne úlohy navyše. Občas sa cítite ako žurnalista, píšete 4 - 5 článkov do týždňa. Na každý odbor som mala zvlášť profesora - na neurológiu Dr. Wilsona McDonalda a na psychiatriu Dr. Moslyho a pod ich vedením som písala aj diplomovú prácu." pokračuje vo svojom rozprávaní Mária. Jej diplomová práca však bola natoľko zaujímavá, že profesorka z Brownovej univerzity Susan McColins Máriu citovala v americkom časopise Nature, v článku o Alzheimerovej chorobe.

     Mária pri rozprávaní o medicíne sa cíti ako ryba vo vode a s nadšením hovorí o nových poznatkoch a oblasti, ktorá jej je blízka: "Funkčná medicína sa zameriava na individualitu pacienta a berie do úvahy aj jeho environmentálne prostredie, kde žije, odkiaľ pochádza, ako sa stravujete, ako veľa cvičíte, genetiku, vonkajšie faktory, najprv je konzultácia a potom sa stanoví ďalší postup. Postupne sa začína učiť aj na školách v Amerike a Anglicku. Rada by som sa dočkala toho, aby lekári mali viac času na pacientov, o čo vlastne vo funkčnej medicíne ide."

     Mladá absolventka Oxfordskej univerzity ďalej pokračuje o svojom životnom úspechu: "Veľmi ma ovplyvnilo to, keď som si začala veriť, veriť v to, čo robím. Pri svojej diplomovej práci som mala jedného pacienta, ktorý po mŕtvici utrpel ochrnutie polovice tela. Metódou, ktorú sme u neho používali, sa nám podarilo ho po roku postaviť z vozíčka. Používali sme metódu, pri ktorej mal funkčnú časť tela znehybnenú a bol nútený používať ochrnutú časť tela. Na základe javu, ktorý sa volá neuroplasticita, sa mozog môže preorganizovať pomocou myšlienok a aktivity, sa nám to podarilo."

     Aj keď popri štúdiu mala Mária málo voľného času, kvôli zdraviu bola nútená upraviť svoj životný štýl a začala sa venovať Crossfitu - silovo-kondičnému tréningu. Jej veľkou záľubou je pečenie.

     Mária získala na Oxforde titul Bachelor of Medicine, čo je vlastne ekvivalent nášho titulu MUDr. a oprávňuje vykonávať povolanie lekára. Od 15. septembra nastupuje ako "junior doktor" v St. Thomas hospital na neurologickom oddelení a zároveň bude pracovať vo výskume v King´s college v Londýne. Po roku povinnej rotácie bude skladať skúšky a potom môže ísť pracovať ako sekundárny lekár na oddelenie. "Mojím snom je otvoriť si centrum pre ľudí, ktorí trpia neurologickými a psychiatrickými ochoreniami, najprv v Anglicku, kde sú lepšie možnosti a potom možno raz na Slovensku." dodáva na záver mladá lekárka.   

JD
Foto: arch. MK

Pozn. redakcie: Máte vo svojom okolí osobnosť, niekoho, kto je niečím výnimočný? Dajte nám o ňom vedieť! Môžete tak urobiť telefonicky na 73 310 92, 0911 935 173, e-mailom na hctv@hctv.sk, alebo osobne v redakcii časopisu.


 

dnes je: 28.5.2018

meniny má: Viliam

Dnes má službu:

Lekáreň Viktória
Nám. sv. Michala 5,
920 01 Hlohovec

033/7301868

ďalšie dni

Pondelok 28.5.
Lekáreň Viktória
Nám. sv. Michala 5,
920 01 Hlohovec
033/7301868
Utorok 29.5.
Lekáreň Actis
Námestie sv. Michala 16,
920 01 Hlohovec
033/7301370
Streda 30.5.
Lekáreň Dr. Max
Nábrežie A. Hlinku 27,
920 01 Hlohovec
033/7425752, 0901 961 138
Štvrtok 31.5.
Fraštacká lekáreň
SNP 10,
920 01 Hlohovec
033/7320014
Piatok 1.6.
Lekáreň Pod Terasou
Hollého 1,
920 01 Hlohovec
033/3000043
Sobota 2.6.
Lekáreň Schneider
HM Tesco,
Za Váhom 4082/1
Nedeľa 3.6.
Lekáreň BENU
Nitrianska 96,
920 01 Hlohovec
Pondelok 4.6.
Lekáreň Podzámska
Podzámska 41/A,
920 01 Hlohovec
webygroup

English version

29092617

Úvodná stránka