Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Hlohovec - oficiálna stránka mesta

Život v Hlohovci - r. 2014 - č. 1

Pamätná tabuľa autorovi evergreenov

 Pamätná tabuľa - Andrej Lieskovský    Hlohovec si v piatok 22. novembra pripomenul 100. výročie narodenia významného skladateľa slovenskej populárnej hudby Andreja Lieskovského, nášho rodáka. Občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec, Základná umelecká škola a Mesto Hlohovec, v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska, pripravili pri tejto príležitosti slávnostný program. Výnimočnú atmosféru umocnil spevácky zbor Hlohovčatá, ktorý zaspieval niektoré z Lieskovského piesní. Slávnosti sa zúčastnili príbuzní Andreja Lieskovského, dcéry Agáta Lieskovská a Zuzana Stoklasová, vdova po synovi Ivanovi Zora Lieskovská, vnúčatá a pravnúčatá. Dobu, v ktorej sa Andrej Lieskovský narodil a vyrastal, pripomenul riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský. Pohľad na plodné obdobie života a tvorby ponúkol redaktor Slovenského rozhlasu Martin Jurčo. Pamätnú tabuľu Andrejovi Lieskovskému na budove Základnej umeleckej školy na Pribinovej ulici slávnostne odhalili dcéry pána Lieskovského – Agáta a Zuzana, primátor mesta Peter Dvoran a podpredseda OZ Ex libris ad personam Jozef Urminský st.

     Andrej Lieskovský sa narodil 22. novembra 1913 v Hlohovci v učiteľskej rodine. Jeho rodný dom stál v hornej časti dnešnej Hlohovej ulice. V roku 1919 sa s rodičmi presťahoval do Nitry. Obaja rodičia hrali na klavíri, otec aj na harmóniu a Andrej ho ako štrnásťročný zastupoval v kostole za organom. Už počas študentských čias založil prvú kapelu a hrávali v cukrárni v Nitre.

     Jeho úspešná skladateľská kariéra začala v roku 1947 piesňou Náladová láska, ku ktorej napísal aj text. Počas svojej aktívnej kariéry spolupracoval s mnohými textármi (napr. Vít Ilek, Vladimír Pospíšil, Pavol Zelenay,...), skladateľmi a rozhlasovými pracovníkmi. Andrej Lieskovský je autorom vyše tristo skladieb, z ktorých väčšina sa stala hitmi, spolutvorcom slovenskej populárnej hudby. Jeho najznámejšie skladby sú Len malú chvíľu, Vám o láske spievam, Stále niečo zabúdam, Skryl sa mesiac, Kamila, Havana, Don Juan, Až bude pokosená tráva, Nepoznám takú inú zem. „Bol šťastný, keď počul z rádia svoju pieseň, alebo keď si robotník na stavbe pohmkával jeho piesne....“ prezradila dcéra Agáta.

     Andrej Lieskovský bol dlhoročným redaktorom hudobného vysielania Československého rozhlasu v Bratislave, stál pri vzniku Veľkého sláčikového orchestra bratislavského rozhlasu. V roku 1961 spoluzakladal Tanečný orchester Československého rozhlasu a šesť rokov bol jeho umeleckým vedúcim a dramaturgom.

     Slávnosť pokračovala besedou o živote a diele Andreja Lieskovského, ktorú viedol Martin Jurčo.  Bola spojená nielen s hudobnými vstupmi, ale i projekciou skladateľových fotografií a kompozičných materiálov a úryvkov rozhlasových rozhovorov s ním. Na Andreja Lieskovského spomínala nielen jeho dcéra Agáta, ale i spevák Zdeno Sychra, dcéra textára Vladimíra Pospíšila Iveta Pospíšilová. Skladby hlohovského rodáka odzneli i v podaní  Margity Teplanskej a Ernesta Dömeho. Hosťom sa prihovoril i Jozef Urminský st. a riaditeľ Základnej umeleckej školy Miroslav Váry a vyslovil prianie, aby v budúcnosti škola nosila meno Andreja Lieskovského.


J. Drgoňová
 


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup

English version

34346734

Úvodná stránka